Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Lišov chce postavit dům pro seniory

Lišov chce postavit dům pro seniory

14. 12. 2018

Jiří Švec /STAN/ - starosta města Lišov, krajský radní pro dopravu

Viktor Vojtko /STAN/ - náměstek primátora pro sociální věci (České Budějovice)

 

Lišov chce postavit dům pro seniory

Lišov chce postavit dům pro seniory

Se stovkou lůžek počítá plán na výstavbu domova pro seniory v Lišově u Budějovic. Město začne příští rok s výkupem pozemků. Investici za 200 milionů by mohla pokrýt z větší části dotace.

Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v budoucnu by mohli najít zázemí na důchod přímo ve městě. Radnice plánuje postavit domov pro seniory za 200 milionů korun v Čechově ulici vedle bývalého družstva lišovského nábytku. Některé kroky už mají v Lišově za sebou. Patří mezi ně ekonomická a architektonická studie. Z nich vzešla mimo jiné spádovost území. „Podle materiálu je to město Lišov včetně místních částí i okolní obce, jako Štěpánovice, Ševětín či okrajové části Třeboně. Spádovost je asi šest až sedm tisíc obyvatel. To definovalo minimálně 80 lůžek kvůli ekonomice provozu. My jsme se nakonec rozhodli pro 105 lůžek, přičemž 20 až 30 by bylo pro oddělení se zvláštním režimem,“ vysvětlil starosta Jiří Švec. Ze studie vyplývá i hodnota investice – podle předběžných odhadů jde o 200 milionů korun. Domov je také ve strategickém plánu Jihočeského kraje na rozvoj sociálních služeb, což je podmínkou pro budoucí spolufinancování provozu.

Před Lišovem však stojí ještě několik výzev, aby projekt dotáhl do konce. První by mohla být vyšší cena, než je původní odhad. „Problém je situace na stavebním trhu. Ceny prací jsou tak vyšroubované, že to pro investory přestává být reálné. Čekám pád stavebního trhu a pokles cen. Měli bychom se proto vrátit na hodnotu, kterou odhadla studie před tři čtvrtě rokem,“ uvedl Švec. Zároveň dodal, že by město chtělo až 85 procent částky pokrýt z dotace například od ministerstva práce a sociálních věcí. Dalším důležitým momentem je výkup pozemků v Čechově ulici. Do nákupu parcel od desítky majitelů se radnice naplno pustí začátkem příštího roku. „Nějaká ústní vyjednávání už začala. Ukázalo se, že někteří vlastníci mají nereálné představy. Musíme se dobrat přijatelného výsledku,“ upozornil Švec. Až bude jasné, že Lišov pozemky získá, pustí se do projektové dokumentace. Ta by i se žádostí o dotaci mohla být hotová v roce 2020.

Problém v celém kraji

Ještě těžší než výkup pozemků a shánění financí může být výběr provozovatele. Nedostatku personálu se starosta bojí nejvíc. „V plánu je vypsat na provozovatele soutěž. Pokud by se to nepovedlo, jsme připraveni domov provozovat sami a založit sociální služby města,“ oznámil Švec. V současné době plány počítají s 50 až 60 zaměstnanci a město je připravené těm klíčovým poskytnout různé výhody jako například městské byty za výhodné nájmy. „Lišováci jsou rozmístěni na různých místech v okolí a rádi by byli ve stáří tady. Zaslouží si to,“ dodal Švec. V Lišově žije podle údajů Českého statistického úřadu přes 800 lidí starších 65 let. Kapacity domovů pro seniory jsou však plné dlouhodobě napříč celým krajem. „O plánech v Lišově vím. Myslím, že by to minimálně usnadnilo umisťování lidí a uvolnilo pořadníky ve všech domovech na Českobudějovicku i Jindřichohradecku. Roste počet seniorů v domácnostech, jejichž zdravotní stav se zhoršuje, a jejich rodiny nejsou schopny se o ně postarat,“ reagovala Martina Primaková, ředitelka Centra sociálních služeb Emausy v Dobré Vodě u Českých Budějovic, kde mají celkem 58 klientů. O novém zařízení pro seniory se mluví i v krajském městě. Nápad je však zatím jen v počátcích. „Potřeba je zřejmá. V tuto chvíli jednáme s krajem, jak by se řešilo financování,“ sdělil náměstek primátora pro sociální věci Viktor Vojtko. V Sezimově Ústí, které tvoří téměř ze 30 procent obyvatelé starších 65 let, nyní vrcholí stavba domu s pečovatelskou službou s 22 malometrážními byty. Stěhování začne na jaře. V Táboře plánují dům pro seniory společně s alzheimer centrem už čtyři roky. Komplex nedaleko nemocnice má nabídnout byty s pečovatelskou službou a prostor pro péči o lidi se stařeckou demencí. Na akci je připraveno 50 milionů korun formou úvěru. Dalších bezmála 53 milionů má město ve fondu rezerv a rozvoje.

Až bude mít Lišov pozemky, pustí se do projektové dokumentace. Ta by mohla být hotová v roce 2020.

 

Zdroj: MF Dnes - Jižní Čechy (Zprávy / Politika) ● Strana: 17 ● 13. 12. 2018 ● autor: Jakub Bartoš redaktor MF DNES

Autor: Michal Novák