Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj KVILDSKÉ HISTORICKÉ SLAVNOSTI

KVILDSKÉ HISTORICKÉ SLAVNOSTI

30. 7. 2020

KVILDSKÉ HISTORICKÉ SLAVNOSTI

KVILDSKÉ HISTORICKÉ SLAVNOSTI

Výroční informační akce Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014–2020 se letos uskuteční 1. srpna 2020 v Kvildě, tentokrát s mottem „Sdílená krajina, sdílená historie“. Na tradičních Kvildských historických slavnostech bude moci veřejnost nahlédnout do keltských tradic pohraničí. Věděli jste, že keltský kmen Bójů, který byl usídlen v regionu, dal název jak pro Čechy (Boiohaemum), tak i pro Bavorsko (Baiowaria). Slavnosti budou zahájeny společným průvodem obcí a zakončeny ukázkou bojů mezi jednotlivými družinami v dobových kostýmech. V rámci slavností se můžete seznámit s kulturou, jazykem a zvyklostmi obou zemí. Představené projekty jsou podpořeny česko-bavorským programem přeshraniční spolupráce (známým pod zkratkou Interreg). Můžete se těšit na pestrou nabídku aktivit pro malé i velké. Celým programem budou navíc provázet český lev Václav a bavorský lev Leopold.


Co vás čeká?
Obec Kvilda zpřístupní nově otevřené Muzeum podmaleb na skle. Do něj a rovněž do Muzea Kvilda i do Galerie Kvilda bude po celou dobu konání akce vstup zdarma. V Muzeu Kvilda mohou návštěvníci zhlédnout expozici zobrazující historii obce. V Galerii Kvilda, nejvýše položené galerii v České republice, proběhnou vernisáže tří výstav. První je multimediální výstava k historickým poutním trasám Šumavy včetně 3D modelů vybraných barokních památek, kterou organizuje Západočeská univerzita v Plzni. Druhá je rovněž multimediální výstava k zaniklým obcím Šumavy s unikátními fotografiemi z Musea Fotoateliér Seidel, kterou organizuje Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Třetí výstava s názvem Falešné hranice Akce „Kámen“ je věnovaná nezákonné činnosti Státní bezpečnosti z přelomu 40. a 50. let 20. století. Výstavu doplňují plastiky Vladimíra Palečka. Odhalena bude také socha řezbáře Jiřího Nekoly vytvořená z dřívější přírodní dominanty obce – 26,5 m vysokého smrku. Tuto velmi pestrou nabídku kulturně-uměleckých aktivit ještě rozšíří Centrum umění Kvilda malířským workshopem pro děti na téma „Fauna Šumavy“.


Na své si však přijdou i milovníci přírody a pohybově-vzdělávacích aktivit. Správa Národního parku Šumava představí populárně naučnou formou houby rostoucí v česko-bavorsko-rakouském trojmezí a uskuteční vycházky s průvodcem do okolí obce za květenou Šumavy a komentované prohlídky Návštěvnického centra s výběhy pro rysa ostrovida a pro jelenovitou zvěř. Plzeňský kraj a Jihočeská centrála cestovního ruchu budou poutavou formou prezentovat Zlatou stezku – nejatraktivnější a nejdelší turistickou trasu v České republice i ve Spolkové republice Německo. Na Jelením hřišti a na cyklostezce vedoucí z Kvildy k Jezerní slati budou k dispozici zábavné historické a geografické kvízy pro děti i dospělé. Úhlava, o. p. s. představí venkovský způsob života v česko-bavorském pohraničí včetně ochutnávky regionálních potravin a souvisejících aktivit pro děti.


Na hlavním pódiu vystoupí kouzelník Igor Kasalický. Moderátor Michal Jančařík provede přítomné přednáškami Marcela Goetze „Šumava tajemná, pohádková“ a Františka Vitáka „Šumava léčivá“. Jak se zábavnou formou učit německy ukáže dětem Euroregion Bavorský les. A poté jako zlatý hřeb slavností vystoupí reprezentanti lidového folklóru obou zemí – za nás Mladá dudácká muzika a za bavorskou stranu Trio Schleudergang.

Václav Vostradovský, starosta obce Kvilda
 

Autor: Michal Novák