Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Jihočeští Piráti a Starostové představili kandidáty na tiskové konferenci

Jihočeští Piráti a Starostové představili kandidáty na tiskové konferenci

10. 9. 2021

S cílem získat mandát pěti poslanců vstoupili do ostré fáze kampaně jihočeští Piráti a Starostové. Na tiskové konferenci představili hlavní body programu, vize do dalších let a také kandidáty na poslance.

Jihočeští Piráti a Starostové představili kandidáty na tiskové konferenci

Jihočeští Piráti a Starostové představili kandidáty na tiskové konferenci

Lídrem je Lukáš Kolářík, současný poslanec PS PČR, člen výboru pro bezpečnost a výboru pro sociální politiku a expert na dluhovou problematiku z jihočeských Katovic. Ten v úvodu upozornil na současný stav a na společný velmi propracovaný program Pirátů a Starostů. Dvojkou je Viktor Vojtko (STAN), vysokoškolský pedagog, který je nyní náměstkem primátora Českých Budějovic. Dlouhodobě se věnuje rozvoji cestovnímu ruchu a digitalizaci veřejné správy.

„Jako vystudovaného informatika mne nenechává chladným to, jak v oblasti digitalizace zaostáváme. Česko je 3. od konce žebříčku EU a 99. na světě. Místo řešení, která by využívala skutečný potenciál digitalizace, máme nepropojené systémy o nedostatečné kapacitě, uživatelsky nepřívětivá řešení nebo zbytečně drahé zakázky na IT. Potřebujeme dát digitalizaci zásadní politickou prioritu na úrovni vlády a změnit kompetence jednotlivých centrálních orgánů státní správy, aby bylo možné pro IT řešení vycházet z jednotné architektury, bezpečně sdílet data i dobrou praxi,“ uvedl Viktor Vojtko a zmínil i cestovní ruch, kterému se dlouhodobě věnuje.

„V cestovním ruchu pracuje každý 22. Čech a tvoří necelá 3 procenta ekonomiky. Pro jižní Čechy má nicméně cestovní ruch speciální význam, protože zde máme řadu turisticky ceněných a hojně navštěvovaných míst. Kvůli pandemii covid-19 dostal cestovní ruch velkou ránu. Podnikatelé se potýkají s řadou problémů způsobených nejen poklesem zahraniční poptávky, ale i odlivem pracovních sil do jiných oborů. Jsme navíc jedna z mála zemí, která nemá vlastní zákon o cestovním ruchu,“ uzavřel Viktor Vojtko.

Třetí místo na jihočeské kandidátní listině má Josef Soumar, v současné době člen Zastupitelstva Jihočeského kraje a města Písku, čtyřka patří Zuzaně Kudláčkové V současné době je zastupitelkou a předsedkyní zastupitelského klubu Pirátů v Českých Budějovicích.

Páté místo na jihočeské kandidátní listině má Pavla Pivoňka Vaňková, ekonomka a středoškolská pedagožka. Dlouhodobě se mimo jiné i prostřednictvím vlastní občanské iniciativy Pivoňka věnuje rodinám a v Poslanecké sněmovně se zaměří na školství a vzdělávání.

„S občanskou iniciativou Pivoňka, kterou jsem založila, pořádáme charitativní sbírky, staráme se o přírodu a o oblast sebevzdělávání. Hlavně ale organizujeme volnočasové aktivity pro děti, které se snažíme dostat od tabletů a mobilních telefonů ke zdravému pohybu a sportu. Dlouhodobě se tak sama i díky této iniciativě věnuji pomoci jihočeským rodinám,“ řekla na úvod Pavla Pivoňka Vaňková. „V politice, nejprve té komunální a posléze i krajské, jsem již více než dvacet let. Vzhledem k mé profesi a vzdělání chci na půdě Poslanecké sněmovny prosazovat naše vize a cíle v oblasti školství. Jsem v pravidelném kontaktu s rodiči, učiteli, řediteli škol a prostřednictvím našich starostů i s jejich zřizovateli. Aktuálně je nejpalčivějším problémem , že žáci kvůli pandemii přišli o měsíce řádné výuky. Někteří z nich jsou výrazně pozadu s učivem a ne všichni současné tempo zvládnou. Budou potřebovat pomoci. Nejen oni, ale i učitelé. Snažíme se nabízet efektivní řešení, jakými jsou například takzvané peer programy, při kterých starší žáci pomáhají těm mladším." dodala Pavla Pivoňka Vaňková.