Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Jihočeský kraj požádá stát, aby zavedl mýtné na silnici I/22

Jihočeský kraj požádá stát, aby zavedl mýtné na silnici I/22

26. 2. 2020

Jihočeský kraj požádá stát, aby zavedl mýtné na silnici I/22

Jihočeský kraj požádá stát, aby zavedl mýtné na silnici I/22

Jihočeský kraj požádá ministerstvo dopravy, aby zavedlo mýtné na silnici I/22. Kraj zjistil z měření provozu v lednu a únoru na I/20, kde již mýtné od letošního ledna je, a I/22, že doprava na nezpoplatněných úsecích stoupla proti měření z podzimu 2019 o desetinu. Někteří řidiči totiž zřejmě zpoplatněnou silnici I/20 objíždějí. Požadavek ministerstvu pošle kraj do měsíce. Předtím chce ještě o spolupráci požádat Plzeňský kraj, jehož územím část silnice I/22 vede. Včera to řekl krajský radní pro dopravu Jiří Švec /STAN/.

Kraj měřil provoz na 11 místech. "Výsledky prokázaly, především v okolí silnice I/20, nárůst dopravy, někde o deset až 20 procent, někde pokles o pět procent. Průměrně je nárůst deset procent. Dohodli jsme se již loni se starosty obcí v okolí silnice I/22, že když se nárůst prokáže, budeme požadovat po ministerstvu dopravy zpoplatnění silnice I/22," řekl radní. "A protože vede až do Plzeňského kraje, je korektní oslovit i Plzeňský kraj, zda náš apel na ministerstvo bude společný," doplnil.

Při předchozím sčítání aut v kraji loni v září a říjnu projížděly některými úseky I/22 tisícovky aut, z nichž velkou část tvořila nákladní auta. Další měření chystá podle Jiřího Švece letos v létě státní Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Obce i kraj proti zpoplatnění silnic první třídy dlouho protestovaly právě kvůli obavě, že se provoz přesune na nezpoplatněné silnice. Stát slíbil, že když se prokáže, že se auta přesunula na úseky bez mýta, mohl by mýtný systém rozšířit od 1. července. V lednu to řekl vedoucí krajského odboru dopravy a silničního hospodářství Jiří Klása.

Jihočeský kraj chce také prosadit zákaz vjezdu kamionů o hmotnosti nad 12 tun na silnice druhé a třetí třídy. Je to kvůli úsekům silnic první třídy, kde kamiony od ledna platí mýtné, ale po menších silnicích tyto placené vozovky objíždějí, řekla v lednu jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

Starosta Střelských Hoštic na Strakonicku Luboš Krupka již dříve uvedl, že třeba přejít v dopravní špičce po přechodu pro chodce na silnici I/22, je problém. Silnice vede středem obce a před zavedením mýta jí denně projelo až 200 kamionů.

Mýtné se od 1. ledna rozšířilo na více než 900 kilometrů dálnic a silnic první třídy, což má pole státu zvýšit výnosy z mýta o 1,5 miliardy Kč. Za rok 2019 stát na mýtu vybral 10,94 miliardy Kč, meziročně o 1,2 procenta víc.

Zdroj: http://www.dnoviny.cz/silnicni-doprava/jihocesky-kraj-pozada-stat-aby-zavedl-mytne-na-silnici-i-22?fbclid=IwAR3EJ9cOkGemPKqNnXf1u_dQBckSDcdeIXljUP9SpjC9cOH78rF85eUJKLQ

Autor: Michal Novák