Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Jaroslava Martanová: Jsem ráda, že se dokážeme o Vimperáky postarat

Jaroslava Martanová: Jsem ráda, že se dokážeme o Vimperáky postarat

30. 9. 2021

Počátkem letošního roku se začalo v České republice očkovat, a to podle věkových kategorií. Od Jihočeského kraje a Nemocnice Prachatice jsme dostali nabídku naočkovat ty obyvatele domu, kde poskytujeme pečovatelskou a sociální službu. Ihned jsme toho velmi rádi využili a po dohodě s ředitelem prachatické nemocnice zabezpečili očkování pro Vimperáky nad 80 let a méně pohyblivé.

Jaroslava Martanová: Jsem ráda, že se dokážeme o Vimperáky postarat

Jaroslava Martanová: Jsem ráda, že se dokážeme o Vimperáky postarat

První očkování proběhlo v komunitním centru ve Sklářské ulici, některá následná pak už ve vimperské nemocnici. Takto se podařilo v našem městě zprostředkovat očkování pro 75 našich občanů. Tím jsme ale neskončili. Z důvodu velkého zájmu a ne úplně snadné registrace zejména pro starší občany jsme nabídli pomoc Vimperákům nejen s on-line registrací, ale jsme je odvezli na očkování do centra Óčka v Prachaticích a následně pak zajistili stejnou formou i druhé očkování.

Díky městské policii se dařilo dopředu pro zájemce zajistit vyplnění nezbytných formulářů a tím výrazně přispět k bezproblémovému procesu očkování. V prachatickém óčku bylo takto naočkováno více jak 30 našich obyvatel.  V průběhu srpna se na náměstí konalo očkování bez registrace předem. Tuto možnost využilo celkem 93 lidí a pro velký zájem proběhla ještě jedna tato akce v září, a to v prostorách informačního centra na náměstí. Díky tomu bylo naočkováno dalších 89 osob.

Nic z toho by nebylo možné, pokud by nebyla ochota a zájem na straně těch, kteří očkování zajišťují. Velké poděkování náleží z prachatické nemocnice panu řediteli Mgr. Michalu Čarvašovi, Bc. Ivaně Čížkové a obsluze registrace. Rovněž tak panu MUDr. Ivanu Kolářovi, který byl ochoten zabezpečit lékařský dohled téměř ve všech dnech očkování zde ve Vimperku.

Velké poděkování náleží také řidiči Taxíku Maxíku panu Bohuslavu Hradskému, Bc. Lence Tomanové z odboru sociálních věcí městského úřadu a strážníkům městské policie, kteří organizačně a technicky zajišťovali očkování našich občanů v prachatickém óčku. A v neposlední řadě zaměstnancům našeho úřadu, kteří vypomáhali v óčku s organizací a administrativou.

Jsem tak ráda, že v této těžké době jsme udělali maximum pro to, abychom ty Vimperáky, kteří chtějí, ochránili a zajistili jim co možná nejhladší přístup k vakcínám.

Pomáhat budeme i při přeočkování

V minulém měsíci se začalo s registrací na posilovací dávku očkování. Tato dávka vakcíny se doporučuje všem, kteří jsou starší 60 let. Využít této možnosti lze nejdříve 8 měsíců od dokončeného očkování. Aplikovat se budou vakcíny Comirnaty a Spikevax od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Přeočkování mohou podstoupit i ti, kteří byli v minulosti očkovaní látkami firem AstraZeneca a Johnson&Johnson.

Registrace bude probíhat prostřednictvím centrálního rezervačního systému. Vimperk bude opět nápomocen všem zájemcům, kteří budou chtít zprostředkovat registraci a očkování, a to včetně dovozu do prachatické nemocnice. Pokud by se z řad obyvatel objevil zájem o očkování u lidí se sníženou pohyblivostí budu znovu jednat o možnosti opětovného očkování v našem městě.

 

Jaroslava Martanová /STAN/

starostka města Vimperk