Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Dva dny s ministrem: Aktuální problémy českého školství

Dva dny s ministrem: Aktuální problémy českého školství

23. 3. 2023

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš (STAN) navštívil v pondělí a v úterý Jihočeský kraj, kde se setkal se zástupci škol a také s politickými představiteli. Hlavním cílem bylo diskutovat o aktuálních problémech českého školství, chystané novele zákona o pedagogických pracovnících, kurikulární reformě a revizi rámcově vzdělávacích programů.

Dva dny s ministrem: Aktuální problémy českého školství

Dva dny s ministrem: Aktuální problémy českého školství

První den návštěvy začal na Základní škole a Mateřské škole v Lišově, kde se ministr setkal s pedagogy a také žáky. Hovořil s nimi o nejaktuálnějších problémech, se kterými se potýkají a představil plány ministerstva.

Zmínil, že dojde k redukci množství informací, které se bude vyučovat a také že dostanou školy více volnosti k tomu, aby se zaměřily na to, co žáky zajímá. „Můžeme totiž žákům školu znechutit, když je nutíme dělat to, co je nebaví. Chceme, aby se děti do školy těšily a aby každý v nich zažil úspěch,“ uvedl ve škole ministr.

Poté se Balaš přesunul na Jihočeskou univerzitu, kde měl přednášky a diskuse se studenty a pedagogy. „Nemáme málo učitelů, možná v některých odbornostech. Když se podíváme ale na Českou republiku, tak jsou pedagogové velmi nerovnoměrně rozděleni,“ podotkl ministr. 

V druhý den návštěvy se ministr setkal se studenty na Střední škole a Vyšší odborné škole cestovního ruchu. Studenti zde předvedli své dovednosti v oboru cestovního ruchu a stravování, když mu ukázali,  jak se míchají nápoje, naučili ho čepovat pivo a připravili pro něj čtyřchodové degustační menu, které sami servírovali a prezentovali.

Během svého pobytu v Jihočeském kraji se ministr setkal také se zástupci skautů a pionýrů a také s politickými představiteli jihočeských měst a obcí.

Autor: Michal Novák