Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Aktuality Stát chce investovat osm miliard korun do bydlení

Stát chce investovat osm miliard korun do bydlení

1. 6. 2023

Stát chce investovat osm miliard korun do bydlení

Stát chce investovat osm miliard korun do bydlení

Osm miliard korun se chystá investovat stát do rozvoje nájemního bydlení. Řekl to Milan Hladík z Ministerstva pro místní rozvoj na konferenci v Českých Budějovicích o přípravě zákona o podpoře bydlení. Akci pro jihočeské starosty připravila na pondělí 29. května od 17.00 hodin poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.

„Jste první, které seznamuji s tímto programem rozvoje nájemního bydlení a jsem zároveň rád, že jste právě z jižních Čech, což je kraj velmi konzervativní. Čekal jsem na schválení základních parametrů. Brzy se rozjedu do regionů a začneme v terénu budovat regionální poradenské týmy. Nechceme utratit osm miliard jen v Praze a Brně,“ uvedl Hladík, který se na konferenci připojil on-line. 

Rozvojový program bude stát na bázi pouze energeticky úsporných projektů. „Program by měl přinést významný impuls do kvality bydlení ve smyslu energetické náročnosti a zároveň urbanistické kvality budov,“ dodal Hladík. Nájemné v takto postavených bytech bude nákladové. Bude odrážet částku na investici, včetně splátky úvěru s úrokem do maximálně 3 procent p.a. a také nutné provozní prostředky. První projekty se budou schvalovat v roce 2026. 

Se samotným zákonem o podpoře bydlení starosty seznámila Sabina Ludvíková z Ministerstva pro místní rozvoj. Stojí na třech pilířích. Počítá se vznikem kontaktních míst pro bydlení na obcích, systém garancí pro obce a soukromé majitele, aby zvýšili nabídku nájemních bytů i pro lidi, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení. Posledním nástrojem se stane asistence v bydlení nebo také podpora nájemníků v bytech, aby o něj nepřišli.

„Jsme v příhraničí a bohužel nemáme možnost další zástavby. Nyní připravujeme poslední zasíťování parcel a také bytový dům s osmi byty. Budeme chtít na to finanční prostředky. Poptávka je velká,  protože koupit si byt ve městě je finančně náročné. Lidé u nás práci najdou, ale my jim nemáme  aktuálně z hlediska bydlení co nabídnout,“ sdělila starostka Benešova nad Černou Veronika Zemanová Korchová. Starosta Velešína Petr Vágner by potřeboval poradit například pomoci s domem (ubytovnou), který není v ve vlastnictví města, ale Velešín hasí problémy jeho nájemníků. Pomoct by mělo právě kontaktní místo.

„Tento zákon by měl přinést nejen prevenci a snížení počtu lidí v bytové nouzi, ale také rozšíření cenově dostupného bydlení v obcích a pravidelné mapování bytové nouze. Napomůže také zvýšení  využívání příspěvku na bydlení, zpomalení nárůstu počtu dětí ve státní péči, nabídnutí alternativ pro  oběti domácího násilí a snížení počtu dětí znevýhodněných ve vzdělávání kvůli bytové nouzi,“ poznamenala k zákonu poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

Autor: Michal Novák