Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Aktuality STAN chce v Budějovicích ostrov, ferratu i rozvoj komunitní energetiky

STAN chce v Budějovicích ostrov, ferratu i rozvoj komunitní energetiky

16. 9. 2022

Sluneční ostrov, nová ferrata v centru Českých Budějovic nebo třeba podpora životního prostředí a komunitní energetiky, včetně instalací solárních panelů na městské budovy. To jsou plány Hnutí Starostové a nezávislí, kteří v letošním roce poprvé v historii kandidují do  zastupitelstva Českých Budějovic samostatně.

STAN chce v Budějovicích ostrov, ferratu i rozvoj komunitní energetiky

STAN chce v Budějovicích ostrov, ferratu i rozvoj komunitní energetiky

Lídrem je Jiří Fencl, který odhaduje zisk šesti zastupitelů. „V tomto volebním období jsme kandidovali společně s Čistými Budějovicemi. Získali jsme tři zastupitele, pozici náměstka pro školství, sociální věci, cestovní ruch a IT. Na naše úspěchy chceme navázat a předkládáme i nové plány. Věříme si, že získáme 12 procent, to znamená zisk šesti zastupitelů,“ vysvětlil Jiří Fencl, který je zároveň i krajským zastupitelem za STAN.

Chtějí navázat na úspěchy
Uskupení Čisté Budějovice se se STANem nerozešlo, ale jeho členové se stali součástí Starostů a nezávislých. Dvojkou je tak Jan Mádl, stávající člen zastupitelstva, známý zejména díky spolku Žižkárna. Ten se podílí na oživení těchto zaniklých kasáren v centru Budějovic. „V posledních čtyřech letech se nám podařilo splnit řadu předvolebních slibů, které jsme občanům v roce 2018 dali. Jako příklad můžeme uvést oživení řek koupacími moly. Mám z toho radost, protože nikdy za poslední pár dekád se v Malši a Vltavě nekoupalo tolik Budějčáků jako v posledních letech,“ podotkl Mádl.

Rozšíření parkoviště
Zmínil také nové dopravní a informační řídící centrum, které výrazně zlepšilo dopravu ve městě. Parkování pomohly také zakázka na parkovací dům na Dlouhé louce pro 450 vozidel, rozšíření záchytného parkoviště Jírovcova nebo rozšíření parkovacích zón. STAN kromě nových projektů bude chtít dokončit ty, které jsou rozpracované. „Mezi tyto projekty patří Bytový dům s městskými byty všech kategorií vč. provozoven a veřejného prostranství, dále Kulturní dům Slávie, strategie Senovážného náměstí vč. podzemního parkování, Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II., další etapa parku 4D, náměstíčko Juvel či dopravní terminál u Družby, park Háječek a rozvojová zóna Nové Vráto,“ doplnil Jan Klein, šestka na kandidátce. 

Kvalitní kandidátka
Žezlo pozice lídra předal Jiřímu Fenclovi stávající radní a nyní i poslanec Viktor Vojtko, který znovu kandiduje. „Na kandidátní listině máme 32 vysokoškoláků. Věkový rozsah je od 21 do 69 let. Jsou mezi námi vysokoškolští pedagogové, lékařka, architekti, advokát, daňoví poradci a mnoho dalších profesí. Máme mezi sebou lidi se zkušenostmi nejen z komunální politiky, ale i z široké praxe. Zavázali jsme se, že nebudeme dělat nic, co by jakkoliv zhoršilo život ve městě,“ dodal lídr Starostů a nezávislých Jiří Fencl.


Vybrané projekty pro roky 2022 až 2026

● Sluneční ostrov naproti Výstavišti  

● Náplavka naproti Krajskému soudu

● Revitalizace prostor u Maláku a v městských parcích

● Podpora komunitní energetiky

● Vybudovat další workoutová hřiště

● Připravit projekt pro krytý bazén a sportovní halu ve Čtyřech Dvorech

● Investice do základních a mateřských škol ve výši alespoň 40 milionů Kč ročně