Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Aktuality Síkela: Jihočeský kraj patří k mým oblíbeným

Síkela: Jihočeský kraj patří k mým oblíbeným

2. 2. 2023

Za oblíbený kraj označil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ten Jihočeský při jeho návštěvě v pondělí 30. ledna. Společně s jihočeskými poslanci Pavlou Pivoňka Vaňkovou a Viktorem Vojtkem navštívili nejprve školu v Malšicích, firmu Aspera v Českých Budějovicích a den zakončil přednáškou na téma komunitní energetiky v Hluboké nad Vltavou.

Síkela: Jihočeský kraj patří k mým oblíbeným

Síkela: Jihočeský kraj patří k mým oblíbeným

„Po úspěšném předsednictví se vydávám do regionů, abych mohl lépe reagovat na jejich potřeby. Tento rok bude rokem domácích úkolů a také zahraničních cest, které povedou ve prospěch české ekonomiky. Přicházím s tématem komunitní energetiky, která zajistila státům, které se jí věnují, nezávislost. Přinesl jsem si ho z Rakouska, kde jsem devět let profesně působil,“ řekl ministr Síkela v Park Hotelu v Hluboké nad Vltavou jihočeským starostům a zástupcům sdružení a spolků.

Hosty zajímaly energetická koncepce, podmínky komunitní energetiky, podpora větrných elektráren a jejich výstavba v chráněných oblastech a otázky využití plynu.

Musíte mít vizi
„Pokud nebudete mít vizi, tak nebudete mít firmu a lidi vám utečou,“ sdělil ministrovi zakladatel společnosti Aspera František Kaska. Firmu vybudoval doslova z garáže. Společně probrali energetickou krizi, covid, euro a další problémy. Shodli se, že pokud by měli tu sílu, tak by nejraději zrušili dotace v komerčním sektoru a chránili by evropský trh, aby by byl konkurenceschopný. 

„Jde o typ podniku, který prostředky investuje do inovací a vývoje. I díky tomu je špičkou ve svém oboru. Děkuji vedení i zaměstnancům za dnešní setkání,“ řekl Jozef Síkela.

Autor: Michal Novák