Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Aktuality Rozhodnutí Ústavního soudu je důležitým vítězstvím pro všechny zastupitele

Rozhodnutí Ústavního soudu je důležitým vítězstvím pro všechny zastupitele

10. 12. 2022

Nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, kterým vyhověl zastupitelům, již žádali odškodnění za zveřejněná majetková oznámení, je podle předsedy KV STAN Jihočeského kraje a jednoho ze stěžovatelů Jaroslava Havla důležitým vítězstvím nejen pro zastupitele, ale také pro všechny občany.

Rozhodnutí Ústavního soudu je důležitým vítězstvím pro všechny zastupitele

Rozhodnutí Ústavního soudu je důležitým vítězstvím pro všechny zastupitele

„Toto rozhodnutí není boj komunálních politiků o odškodnění. O to rozhodně v tomto sporu nešlo. Byl to boj o princip, kdy státní orgán, tedy v tomto případě Ministerstvo spravedlnosti, i po zrušení zákona Ústavním soudem nadále porušovalo práva představitelů obcí. Toto se může stát opravdu každému z nás. Stávající rozhodnutí Ústavního soudu ale potvrdilo, že pokud stát udělal chybu, musí za to přijmout odpovědnost,“ vysvětlil Jaroslav Havel, který je zároveň starostou obce Pištín na Českobudějovicku.

Už v roce 2020 Ústavní soud zrušil jako protiústavní anonymní plošné zveřejňování citlivých osobních údajů o majetkových poměrech zastupitelů obcí. Stanovil, že by údaje měly být zveřejňovány pouze na žádost.

„Obzvlášť pro zastupitele z menších obcí byla skutečnost, že si jejich osobní údaje může kdokoliv anonymně zobrazit, velmi nepříjemná. Řadu lidí tato praxe od vstupu do komunální politiky odrazovala. Různé subjekty si totiž podaná oznámení z internetu stahovaly a dále s nimi pracovaly. Používaly je například pro podnikatelské, politické nebo i kriminální účely,“ zdůraznil Havel.

Jenže i přes rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2020 Ministerstvo spravedlnosti v této praxi pokračovalo až do konce roku 2020. Ministerstvo plošně zpřístupnilo i podané údaje za rok 2019. Představitelé měst a obcí proti tomu podali před dvěma lety několik stovek žalob, kterými se domáhali omluvy od Ministerstva spravedlnosti a poskytnutí odškodnění. Neúspěšně.

„Stávající stížností na Ústavní soud jsme se chtěli domoci ochrany našich práv. Jsem rád, že nám dal soud za pravdu,“ dodal starosta Havel.

 

Autor: Michal Novák