Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Aktuality Kvilda se stává obcí turistů

Kvilda se stává obcí turistů

9. 2. 2018

Kvilda - starosta Václav Vostradovský /STAN/

Kvilda se stává obcí turistů

Kvilda se stává obcí turistů

Centrální obcí Šumavy projde každoročně přes milion lidí. Jejích stálých obyvatel ale dlouhodobě ubývá

Ještě před dvaceti lety tam byly louky plné zmijí a vzácných květin. Teď na stejných místech na šumavské Kvildě stojí nové apartmány a další přibývají v jejich oko lí. Poklidná obec se za čtvrt století změnila k nepoznání. A už skoro ani není patrné, jestli je léto, zima anebo jiná roční období. Sezona je tady prakticky pořád, čehož si všímají majitelé ubytovacích kapacit i obchodů se sportovním vybavením, kterých přibývá.

„Takové ty dny, kdy do obchodu nepřišel nikdo, už naštěstí nejsou. Některým lidem to vadí, říkají, že zmizel ten pravý šumavský klid. Ale já jako obchodník z toho mám jedině radost,“ přiznává Petr Táborský v obchodě se sportovním vybavením Jana Sportswear.

Kvilda je dnes pravým horským střediskem, které láká přes léto především cyklisty a pěší turisty a v zimě je díky výhodné poloze rájem pro lyžaře a ty, kteří rádi vyrazí na běžkách. „Když na Borových Ladech prší, tady už padá sníh. A kousek odtud je meteorologická stanice Perla, kde je i v srpnu polovinu nocí teplota pod bodem mrazu. Díky mrazové kotlině se dá dobře zasněžovat, letos ale máme i spousty přírodního sněhu, je to i podle starousedlíků zima podobná těm, co tady dříve bývaly,“ říká starosta Václav Vostradovský.

Ten sám se na Kvildu přistěhoval v roce 2000. Tenkrát měla obec ubytovací kapacitu 600 lůžek, v současné době je to už dvojnásobek a další apartmány přibývají, ačkoli se tomu i obec samotná snaží urputně bránit.

S rostoucím počtem turistů totiž přibývají i palčivé problémy - čistírna odpadních vod, která byla před pár lety výrazně rozšířena, už znovu nemá kapacitu, chybějí parkovací místa i další základní služby. Návštěvníci jsou p řitom čím dál víc nároční, a to, co kdysi bylo přepychem, dnes považují za běžný standard.

Obec má přitom ještě jeden zásadní problém: ubývá v ní počet lidí v produktivním věku. Zatímco za první republiky bývala městečkem, kde žilo 1500 lidí, dnes to není ani desetina a většina stálých obyvatel už je navíc v penzi. Mezi personálem restaurací a hotelů se tak dají místní najít jen stěží a pro místní je stále náročnější zvyšující se standard pro turisty zajišťovat.

Místním navíc chybí standardní zázemí také, například místo, kde by si mohli zahrát u piva karty, místa ke sportování i odpočinku. „Dříve tady žilo lidí mnohem víc, byly tu spousty dětí a všechny možné služby včetně školy a několika lékařů.

Turisté sem jezdili, to ano, ale všechno bylo v první řadě pro místní a až pak pro turisty. Teď je to naopak. Ceny jsou vysoké a my máme problém si i pomalu dojít normálně n akoupit,“ vysvětluje 83letá Ludmila Frydlewitzová, která se na Kvildu přistěhovala už v roce 1955. Turisté si navíc stěžují také. Především na přílišné množství. „Kvilda se tak točí v kruhu. Nároky lidí se zvyšují, apartmánů stále přibývá, ale jejich majitelé tady také nebydlí a vůbec jim nezáleží na tom, aby obec žila. Prostě těží z podmínek, které mají. Všechno ale něco stojí, třeba údržba běžkařských tras i zajištění parkování,“ podotýká starosta.

Do tří let by chtěl v obci vybudovat systém parkovišť se závorami, které doplní systém toalet a převlékáren. Na volná místa možná bude přijíždějící turisty navádět i speciální informační zařízení. „I to se ale samozřejmě bude muset promítnout do ceny za parkování. Navíc se bude muset změnit trochu i chování samotných turistů, kteří v současné době často prakticky nerespektují žádná pravidla a pak stěžují situaci sobě i nám,“ dodává starosta Vostradovský.

Zdroj: http://www.5plus2.cz/?e=CD-PRACHATICE&d=09.02.2018#strana=4

Autor textu: Radek Štěpánek / 5 plus 2 - Šumava (Regionální zprávy) ● Strana: 5 ● 9. 2. 2018

Autor: Michal Novák