Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Aktuality Kandidát na senátora za STAN Jiří Šimánek: Stát by nám neměl sloužit, ale pomáhat

Kandidát na senátora za STAN Jiří Šimánek: Stát by nám neměl sloužit, ale pomáhat

1. 8. 2022

Ing. Jiří Šimánek - starosta města Planá nad Lužnicí, kandidát na senátora v senátním obvodu č.13 Táborsko

Kandidát na senátora za STAN Jiří Šimánek: Stát by nám neměl sloužit, ale pomáhat

Kandidát na senátora za STAN Jiří Šimánek: Stát by nám neměl sloužit, ale pomáhat

Proč jste se rozhodl kandidovat na senátora za STAN v táborském volebním obvodu?

Aktuálně působím jako starosta Plané nad Lužnicí už patnáct let. Našel jsem si za sebe náhradu a v letošních komunálních volbách už budu kandidovat pouze jako řadový zastupitel. Nebudu se už ucházet znovu jako lídr o post starosty. Toho využili moji kolegové a oslovili mě, zda bych neměl chuť kandidovat na senátora. První kolo se uskuteční současně s volbami do zastupitelstev.

A co vás přesvědčilo, že jste kývnul?

Tak přeci jenom za těch 15 let mám značné zkušenosti nejen s komunální politikou, ale i se státní správou. Vím, kde jsou problémy a jak se požadavky státu na obce a města za ty roky změnily. K horšímu, musím říci. To, co aktuálně předvádí státní správa vůči samosprávě, ať už jde například o hygienu, ředitelství silnic a dálnic nebo další instituce, je už prostě za hranou. Stát by nám rozhodně neměl sloužit, ale měl by nám pomáhat. Obce se musejí rozhodovat v řádech dnů, mají závazné termíny, ale oni na to mají roky, ne měsíce. Brzdí to pak rozvoj. To bych chtěl změnit, pokud se senátorem stanu.

Planá nad Lužnicích pod vaším vedením vzkvétá. Není škoda, že už nekandidujete jako lídr?

Není to tak, že bych Planou opouštěl. Rozhodně ne. Přirostla mi k srdci a rozvoj mi není lhostejný. Našel jsem za sebe náhradu a stále se budu ucházet o post zastupitele. Budeme tak pokračovat v tom, co jsem před patnácti lety započal. V roce 2000 jsme získali statut města a měli 3000 obyvatel, v současné době u nás žije 4500 lidí. Jsme po Hluboké nad Vltavou druhým městem s největším nárůstem obyvatel.

Jaký máte tedy recept na to být úspěšným starostou a potažmo i úspěšným senátorem?

Není v tom žádná věda. Je to stejné jako v rodině, musíte vědět, co si můžete dovolit. Být realističtí a mít plány. Klidně i velké. Nejdůležitější je vždy rozpočet a já jsem jich připravil pro naše město už patnáct. Neznamená to, že si Planá nepůjčovala, ale znamenalo to, že vždy věděla, že na splátky má peníze. Z bývalé Sokolovny vzniklo víceúčelové zařízení, které využívají škola, spolky a probíhá tu kromě sportu i zábava. Povedlo se vybudovat sportovní centrum s koupalištěm a Planá má i vlastní ledovou plochu, která se nyní zastřešuje. Pustili jsme se i do rekonstrukce fary, kde je muzeum a galerie a navýšili jsme několikrát kapacitu základní i mateřské školy. Nových komunikací a chodníků je za těch patnáct let nepočítaně, ale to už beru jako samozřejmost.

Jak tipujete, že volby dopadnou?

Budu spokojený, pokud naše uskupení Planá 365 bude mít osm zastupitelů a starostu a já se dostanu do druhého kola senátních voleb. A ve druhém kole je to stejné jako v hokejovém play-off. Začíná se zase od nuly.