Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Život online mění pražské odpady, stavební zákon prošel prvním čtením a předsedové STAN a Pirátů stvrdili podpisem společný postup.

Život online mění pražské odpady, stavební zákon prošel prvním čtením a předsedové STAN a Pirátů stvrdili podpisem společný postup.

22. 1. 2021

Milí pravidelní čtenáři, 

covidové starosti pokračují, virus mutuje, očkovací systém mírně řečeno pokulhává, je málo naočkovaných, málo testovaných, nouzový stav pokračuje, vakcíny se nedostává a ve světle této neradostné reality v Praze probíhají primárky na místa na kandidátní listině pro sněmovní volby a ve čtvrtek 21.1. Vítek Rakušan s Ivanem Bartošem stvrdili podpisem koaliční spolupráci: https://www.starostove-nezavisli.cz/info-a-media/tiskove-zpravy/pirati-a-starostove-podepsali-koalicni-smlouvu-pro-volby-2021?fbclid=IwAR120k0ijF4bidEcJDqqaX4xgPZk2aOt04bEmwdpn_gKbev9MGPNQnZIq18

 

Po podpisu koaliční smlouvy 21.1.2021/foto Julie Rumiantceva

Po podpisu koaliční smlouvy 21.1.2021/foto Julie Rumiantceva

Jak se se státem řízeným očkovacím systémem musí popasovat naši zastupitelé v jiných krajích reprezentují zkušenosti hejtmanky Petry Peckové ze sousedních Středních Čech:

https://radiozurnal.rozhlas.cz/registrace-na-ockovani-je-nedustojna-pripomina-soutez-o-listky-na-pink-floyd-8408585?fbclid=IwAR0dZX_XpkFdaKbpsyt8tXZz_tQkSE5IOPmY0FrYW7nPft8IqpjHrYhJozA

nebo radní pro zdravotnictví Pardubického kraje, Michaely Matouškové: 

https://www.facebook.com/pardubickykraj1/videos/201580831670938

Komentoval to i Vítek Rakušan v pořadu Epicentrum na serveru Blesk.cz: 

https://www.facebook.com/vitrakusancz/videos/143082947532247

Rada HMP

Co projedávala pažská Rada 18.1., co schválila najdete zde: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html

Krajský výbor STAN Praha

Ve středu 20.1. zasedl KV mimořádně, aby vyhodnotil uchazečské dopisy nominovaných kandidátů do sněmovních voleb. Sešlo se jich 21 a Krajský výbor z nich vybral 17 uchazečů. Do příštího týdne připraví návrh kandidátní listiny na níž bude 14 kandidátů a 3 náhradníci za STAN do voleb do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR za STAN, který předloží ke schválení Krajskému sněmu na únorovém zasedání.

ZHMP

Ve čtvrtek se konalo první letošní Zastupitelstvo HMP a projednalo tento program: https://www.praha.eu/public/73/87/e6/3220824_1137091_Schvaleny_program_program_jednani__23._zasedani_Zastupitelstva_hl_m__Pra....pdf

 Běžnou agendu zastupitelských tisků obohatila petice k projektu vedle hotelu Intercontinental, bod k očkování proti Covidu v HMP a nový předseda představenstva Pražské plynárenské, což opět jednání protáhlo do pozdních nočních hodin.

Z gesce Petra Hlubučka

Online nákupy a home office mění strukturu a množství domovního odpadu v HMP:

"- Karanténa změnila naše spotřebitelské chování, nakupujeme online.

- Nezvýšila se hmotnost odpadu, ale zvýšil se celkový objem.

- Kolem sběrných míst tak vzniká více nepořádku.

- Situaci řešíme. Navýšili jsme svozové kapacity.

- Jednali jsme se svozovými společnostmi. Mají povinnost uskutečnit úklid 3 metry všemi směry od separačního stanoviště a 2 metry zametat.

- Nedostatky k řešení mohou všichni reportovat buď svozovým společnostem, městským částem nebo na magistrátní odbor Ochrany prostředí.

A k větší čistotě v Praze můžeme všichni přispět tím, že budeme spotřebovávat méně materiálu, využívat sběrné dvory a re-use centra", apeluje Petr na svém profilu.

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/online-nakupy-vice-odpadu-v-praze-castejsi-uklid.A210120_153502_praha-zpravy_rsr?

Z gesce Hany Kordové Marvanové

Ke stavebnímu zákonu: "Poslaneckou sněmovnou v prvním čtení prošel návrh nového stavebního zákona. Bohužel jde o velmi nepovedený návrh, který mimo jiné zásadně omezuje pravomoci samospráv v rámci územního plánování.

Jednoduše řečeno: stát chce diktovat obcím, jak se mají rozvíjet. To jde ale proti smyslu samosprávného rozhodování občanů v obcích, které je zakotveno i v ústavě, říká Hanka k tomuto tématu na FB: https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/velka_ceska_mesta_pozaduji_zmeny_v.html

Na program ZHMP předložila tisk o programové náplni Muzea paměti XX. století v tomto roce a odvracela útoky na vyhlášku o hazardu:

"Kromě bodu zařazeného na program jsem musela reagovat jako radní, která má na starosti vyhlášku o hazardu, na opakované požadavky opozičních zastupitelů zařadit diskusi o této vyhlášce na jednání zastupitelstva. Nejen v Praze, ale i v jiných městech v České republice, které schválily přísné podmínky provozování hazardu, stále existují tlaky na to, aby se regulace hazardu uvolnila", uvedla na svém FB profilu Hanka.

Ať zůstáváte v co nejlepší duševní i fyzické kondici a snad se brzy dočkáme změny k lepšímu!

 

Vlasta Urbánková

Krajská tajemnice STAN Praha

Autor: Vlasta Urbánková