Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Zastupitelé hlavního města za STAN: Byli to právě studenti, kdo nepodlehl manipulaci. Musíme navýšit počty škol

Zastupitelé hlavního města za STAN: Byli to právě studenti, kdo nepodlehl manipulaci. Musíme navýšit počty škol

17. 11. 2022

Zastupitelé hlavního města Prahy zvolení za STAN se dnes sešli na Národní třídě, aby oslavili Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. Svoboda není samozřejmost, je třeba ji chránit a minulost si připomínat. A 17. listopad je důležitý nejen pro to, co přinesl, v neradostné současné době je dobré si zavzpomínat i na tu obrovskou euforii a neuvěřitelně hezké chování lidí navzájem, které se už poté nikdy neopakovalo, ale s jistotou víme, že jako národ ho jsme schopni.

(zleva) Ing. arch. Zuzana Hamanová, Ing. Roman Bělor (poslanec), David Procházka a Mgr. Kateřina Arnotová

(zleva) Ing. arch. Zuzana Hamanová, Ing. Roman Bělor (poslanec), David Procházka a Mgr. Kateřina Arnotová

Před 33. roky jsme se mohli konečně nadechnout a skončit s pokryteckou morálkou. My starší si vážíme každé jednotlivosti, která se už dnešní mladé generaci může zdát samozřejmá. Třeba, že večer klikneme myší a ráno letíme do ciziny. Byli to ale právě studenti, kteří nepodlehli ideologii a manipulaci a my věříme tomu, že to tak je i dnes.

Dnes si připomínáme svobodu a demokracii, důležité hodnoty, jejichž význam můžeme dnes stále vice vnímat a oceňovat. Nestačí ale jen položit květiny a pronést projevy, musíme tyto hodnoty žít. Při každém rozhodování, při každém konání, a to zvlášť v politice,“ je přesvědčena Kateřina Arnotová, předsedkyně klubu zastupitelů STAN.  

Abychom měli dostatek studentů a vzdělaných lidí i v budoucnu, máme teď jeden konkrétní úkol. Musíme v Praze a ve Středních Čechách navýšit počty gymnázií a středních škol,“ soudí zastupitel hlavního města a starosta Kolovrat Antonín Klecanda.

17. listopadu si připomínáme dvojitý odkaz na dny bojů za svobodu, které dělí 50 let. Uctění první události vyvolalo události roku 1989, které vedly k definitivnímu pádu komunistického režimu. „K listopadu 1989 mám již osobní vzpomínky. Považuji jej za zásadní politický zlom, ve který jsem tehdy snad tajně doufala, ale bylo to spíše z říše snů. Znamenal pro mě obrovskou radost, úlevu i naději do budoucna. Celé mládí jsem trpce vnímala schizofrenii mezi tím, co hlásala škola a oficiální struktury, a pravdou, ke které jsem byla doma vychovávána. Listopad 1989 pak konečně učinil přítrž této pokrytecké morálce. Velmi si vážím nabyté svobody a jsem za ni trvale vděčná, a to navzdory všem těžkostem, které polistopadová doba přinesla. Vážím si každé jednotlivosti, která je už pro mladší generaci samozřejmá. Že u voleb mohu vybírat z mnoha možností. Že večer chvíli klikám myší a ráno vezmu pas letím do cizí země. Že děti nějaký čas studovaly v cizině. Že mohu podnikat v práci. Že si mohu přečíst, co chci, a mohu dělat a říkat, co považuji za správné,“ říká Zuzana Hamanová, členka pražského zastupitelstva.

 

17. listopad je pro mě dnem, kdy vzdávám čest lidem, kteří bojovali za naši svobodu, a díky kterým mohu dnes žít ve svobodné společnosti. Musíme být ale na pozoru před lidmi, kteří demokracii oslabují. Je totiž naší povinností demokratické hodnoty neustále bránit, aby životy lidí, které dnes uctíváme, nepřišly vniveč. A jak říká George Santayana: Ten kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít,“ vnímá dnešní den nejmladší pražský zastupitel David Procházka.

 

Autor: Klára Neumannová