Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Výsledky testů kolektivní imunity byly prezentovány pražským zastupitelům. Snažíme se bránit suchu.

Výsledky testů kolektivní imunity byly prezentovány pražským zastupitelům. Snažíme se bránit suchu.

16. 5. 2020

Milí členové, příznivci a podporovatelé pražského STANu, přináším čerstvé informace tohoto týdne:

Ze sdředeční prezentace výsledků studie kolektivní imunity pro Výbor pro zravotnictví, sport a volný čas. 13.5.2020

Ze sdředeční prezentace výsledků studie kolektivní imunity pro Výbor pro zravotnictví, sport a volný čas. 13.5.2020

Rada HMP

Odkazy na program a přijatá usnesení:: 

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html


Výbor pro zdravotnictví, sport a volný čas

Ve středu zasedal zdravotnický výbor, na který si tentokrát Miloš Růžička pozval ředitele ÚZIS Prof.,RnDr. Ladislava Duška, Ph.D., ředitelku Hygienické stanice HMP MUDr.  Zdeňku Jágrovou a šéfa pražské záchranky MUDr. Petra Koloucha, aby poreferovali o zvládnutí šíření nemoci Covid - 19 a výsledcích studie kolektivní imunity  SARS-CoV-2-CZ-Preval. Situaci jsme v rámci ČR zvládli velmi dobře, je čas na uvolňování opatření. V hlavním městě vznikly funkční propojené systémy, aplikace a metodika pro hygienu a složky IZS a pražské nemocnice, které velmi rychle mapují stav akutních lůžek pro umisťování těžkých pacientů. Dále bude probíhat monitoring, modelace dalšího postupu, sledování a příprava reakce na další vývoj epidemie Předpokládá se, že by to měla být lokální a vysledovatelná stopa pod kontrolou, obavy jsou z uvolnění cestování, ale naše zdravotnictví je připraveno. Následovat bude další výzkum imunizace obyvatel, která je v současné době velmi nízká - i v oblastech, které byly nemoci vystaveny ve zvýšené míře, se pohybuje v řádu pouhých jednotek procent, u některých méně exponovaných lokalit dokonce v řádu jednotek promile.  

Z gesce Petra Hlubučka

Granty v oblasti životního prostředí rozděleny: 

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/a.1981656458525696/3347465725278089/?type=3&theater 

Novorozená slůňata v pražské ZOO: 

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/videos/3108682069184447/


Petr rozbíhá projekt realizace ekologického zemědělství na půdě ve vlastnictví HMP

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_nabizi_zajemcum_pozemky_pro.html

Pro bližší představu posílám video z následků přívalových dešťů ve Štěchovicích (11.5.2020), které znamenaly obrovské škody na zemědělské půdě. Na vině je nesprávné obhospodařování, kterému musíme začít čelit: 

https://www.youtube.com/watch?v=Qx839eWH024&fbclid=IwAR2j6CSR_akvaEoG5r9f0hct9xdmvjJxrothsrz3htMOaXM754HJkBUsw6Y

Cituji z Petrova FB: "Jak jsme slíbili, tak děláme. Spustili jsme výběrové řízení na nové pachtýře pražských polí. To potrvá až do konce června. Poprvé nám nejde primárně o cenu, ale o dodržení zásad ekologického, šetrného a dlouhodobě udržitelného zemědělství. Způsob, jakým se hospodaří na polích, má totiž vliv na sucho, proti kterému bojujeme. Pražská pole tak budou protkána polními cestami, alejemi, mezemi, remízky a nebude na nich používána zbytečná chemie. Napravujeme to, co kolektivizace napáchala, zlepšujeme životní prostředí a bojujeme proti suchu!

Vybírat lze zde: www.realitniportalpraha.cz"

Vyzývám naše starosty a radní, aby mne informovali, pokud na katastru jejich městské části dochází s přívalovými dešti k obdobným problémům s erozí a splachováním půdy z polí, erozním brázdám. Petr chystá metodiku, která pomůže v opakovaně postižených oblastech starostům situaci kontrolovat a také vytvářet preventivní opatření. Je to další nutný krok pro zlepšování zadržování vody v krajině a boji s erozí a suchem. Prosím o pomoc při mapování těchto míst!! Pokud máte fotografie, pošlete, prosím, dokumentaci.

 

Petr poděkoval s končícím obdobím nouzového stavu všem dobrovolníkům, kteří pomáhali seniorům a potřebným v době krize

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/a.1981656458525696/3357462514278410/?type=3&theater


 
Z gesce Hany Kordové Marvanové

Minulý týden Hanka společně s týmem odborníků a zástupců bytových družstev představila konkrétní podobu projektu dostupného družstevního bydlení v Praze: 

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/projekt_podpory_dostupneho_druzstevniho_1.html

 S tímto programem jsme za naše volební uskupení TOP 09 a Starostové - Spojené síly pro Prahu přišli již před volbami s důrazem na to, že podpoříme i rodiny s dětmi a další obyvatele Prahy, kteří mají problém dosáhnout na hypotéku a je pro ně velký problém si bydlení pořídit.

"Nyní je projekt připraven a mohl by se spustit pilotní projekt založení družstva v Praze 13, kde by mohlo vzniknout 150 bytů, které by měly být o 30 % levnější, než jsou dnes na trhu. Zájem projevily i další městské části a máme také vytipované pozemky, kde by družstevní domy mohly stát", píše Hanka. 

Prosím opět naše zastupitele v městských částech, starosty a radní, kteří by se k chtěli realizace společného družstevního projektu účastnit, aby se Hance sami přihlásili, sjednali si schůzku k podrobnější diskuzi nad konkrétními záměry družstevního bydlení ve svých obcích.

Pro zastupitele, média a všechny, které to zajímá, jsme připravili odbornou prezentaci, která odpovídá na všechny podstatné otázky:

https://www.praha.eu/file/3124632/Dostupne_druzstevni_bydleni_ocima_odborniku.pdf 

 

Prohlídka stadionu Strahov

Tento týden si Hanka spolu s dalšími radními prohlédla stav chátrajícího strahovského stadionu, který nutně potřebuje rekonstrukci i jasnou vizi budoucího využití. Hanka podporuje myšlenku, umístit sem v budoucnu expozici Muzea paměti XX. století: "V současné době vzniká ambiciózní plán na umístění expozice Muzea paměti XX. století na stadiónu Strahov, který pamatuje nejen sokolské slety, ale i spartakiády a je neodlučně spojen právě s historií Československa v minulém století. Je nám jasné, že si to vyžádá zásadní rekonstrukci a značné finanční prostředky, ale když dokázali muzeum totality vytvořit v sousedních zemích, musí to jít i u nás", píše na svém FB.

 

Jan Farský v Aktuálně k novele zákona o zadávání veřejných zakázek

https://video.aktualne.cz/dvtv/farsky-berte-si-co-urvete-rika-vlada-firmam-v-danovych-rajic/r~37b3f622960b11ea80e60cc47ab5f122/?fbclid=IwAR0Zy49ymPyBNIAlOXlmVB61l8bU3rzlsHB92MWDyRkd20d7c5EcBeTGhDk 

 

Aktuality od Anety

Jak Aneta, tak senátor David Smoljak stále zavážejí potravinami potřebné: 

"To je má radost v posledních týdnech – jezdím pravidelně do Potravinové banky, s kterou jsem navázala spolupráci, a tak mohu udělat radost mnoha seniorům, osobám se zdrav. postižením, rodičům samoživitelům malým potravinovým pozdravem", píše Aneta.

 

Klidné dny a na slyšenou!

 

Vlasta Urbánková

krajská tajemnice STAN Praha

Autor: Vlasta Urbánková