Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Všichni jsme Evropani: Danuše Nerudová a Jan Farský v krajské organizace STAN Praha

Všichni jsme Evropani: Danuše Nerudová a Jan Farský v krajské organizace STAN Praha

30. 11. 2023

V úterý 28. 11. dorazili navštívit naši krajskou organizaci STAN Praha Danuše Nerudová a Jan Farský, lídři naší kandidátky do evropských voleb. Přijali pozvání Pavla Dobeše a Petra Hlaváčka do průmyslové perly Prahy 3, do Nákladového nádraží Žižkov a možnost měli nahlédnout také na tzv. Starou školu v Olšinách na Praze 10.

zleva: Danuše Nerudová, Jan Farský, Petr Hlaváček, Pavel Dobeš, David kašpar, Michal Biskup

zleva: Danuše Nerudová, Jan Farský, Petr Hlaváček, Pavel Dobeš, David kašpar, Michal Biskup

Nákladové nádraží je hlavové nádraží na pražském Žižkově, jemuž vévodí největší funkcionalistická průmyslová stavba v Praze. Území nádraží se považuje za jeden z nejlukrativnější brownfieldů a nedávno zde byla podepsána historicky první trojstranná smlouva o výstavbě, kdy v rámci spolupodílů investorů na rozvoji území přispěje FINEP finančně i nefinančně na rozvoj nejen nové městské čtvrti. Danuše s Janem se podívali do zatím hlavní budovy nádraží a poznali návrh podoby nově vznikající čtvrti. Jejich dotazy směřovaly například k budoucí občanské vybavenosti čtvrti a možnostem zachování současné podoby nádraží. Se zajímavostmi seznámil hosty vedle Petra Hlaváčka také náš místostarosta Prahy 3 pro územní rozvoj Pavel Dobeš: „Jsem rád, že jsme mohli Honzovi s Danuší ukázat největší rozvojové území Prahy 3: novou výstavbu, podmínku veřejné vybavenosti, plánované školy a školky, veřejnou dopravu a jak by celé území mělo fungovat“. Po dobu návštěvy našich hostí sněžilo což celé události dodávalo lehce mrazivou a lehce romantickou atmosféru. 

Po návštěvě nákladového nádraží se celá výprava přemístila na Prahu 10, kde v místním domě kulturních barikádníků čekal náš radní pro školství Antonín Klecanda. Spolu s Davidem Kašparem,  místostarostou pro sociální a rodinnou politiku a zdravotnictví, představili našich hostům tzv. Starou školou v Olšinách. “Jedná o secesní budovu z roku 1912 vedenou jako národní památku, která díky dotaci od hl. m. Prahy projde kompletní rekonstrukcí. Přínos rekonstrukce školy, která trvá téměř 20 let, stojí na dvou nohách. Za prvé rozšíříme infrastrukturu vzdělávání, a za druhé zachráníme budovu tak vysoké secesní kvality. Jsme za to rádi,” říká David Kašpar. Počasí nepřálo a tak nám kulturní dům zvaný “Barča” poskytl přístřešek a horký nápoj za vskutku lidové ceny. Kde jinde ještě stojí grog 48Kč!

Program pokračoval setkáním s krajským výborem STAN Praha v kavárně Boršov. Vzduch byl provoněn zázvorovým čajem a kávou, diskuze plná dotazů na lidskoprávní oblast, green deal a další. Setkání se zúčastnili také oblastní a místní předsedové, dále naši kandidáti do evropských voleb za Prahu - Nikola Turková a Adam Čejka, kteří využili příležitosti představit také svou motivaci pro kandidaturu. Členové KV se ptali například, v čem kandidáti vnímají odlišení naše a dalších středopravicových stran. Danuše z patra odpověděla, že v tolik potřebném racionálním přístupu a zohlednění potřebonosti při provádění celkových změn. Další dotaz směřoval k možnostem vypořádání se s účelové načasování kauz, které se jako již tolikrát pravděpodobně objeví i před evropskými volbami. Danuši s Honzou byla nabídnuta součinnost KV STAN Praha při případné krizové komunikaci. Další členka KV se doptávala na možnost vypořádání se s nadbytečnou byrokracií spojenou s EU. Preferovala by, aby stěžejním tématem bylo odvrátit se od byrokratického moloka a vrátit se zpět k lidem. V tom získala od kandidátů podporu. “Jak cílit na starší voliče? Prostřednictvím jejich dětí a vnuků – mluvme spolu mezigeneračně,” zakončili detabu s výborem Danuše s Honzou. Před debatou s veřejností, která následovala od 18h, se Danuše se setkala s dobrovolníky  z prezidentské kampaně. Krajský výbor využil této pauzy k letos již 10. jednání orgánu. Debaty s veřejností s názvem “Jsme evropani” se vedle členů výboru zúčastnilo zhruba 40 nadšenců. Děkujeme všem, kdo se setkání zúčastnili a přispěli k jejímu zdárnému průběhu. Jak k organizaci akce poznamenal náš 1. místopředseda: “Umíme bejt dobrý a to je dobrý vědět”. Těšíme se na viděnou při další příležitosti.

autorka: Klára Neumannová, krajská tajemnice STAN Praha

 

Autor: Klára Neumannová