Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Vítězné strany podepsaly v Praze 10 koaliční smlouvu, starostou by měl být Martin Valovič (ODS)

Vítězné strany podepsaly v Praze 10 koaliční smlouvu, starostou by měl být Martin Valovič (ODS)

21. 10. 2022

Zástupci koalic SPOLEČNĚ PRO PRAHU 10 (ODS a TOP 09) a koalice VLASTA, STAN a KDU-ČSL podepsali ve čtvrtek večer koaliční smlouvu. Starostou desáté městské části by se po schválení zastupitelstvem měl stát Martin Valovič (ODS), prvním místostarostou potom Tomáš Pek (TOP 09). Strany se včera dohodly také na programových prioritách a na tom, kdo povede další klíčové gesce v radě městské části.

Vítězné strany podepsaly v Praze 10 koaliční smlouvu, starostou by měl být Martin Valovič (ODS)

Vítězné strany podepsaly v Praze 10 koaliční smlouvu, starostou by měl být Martin Valovič (ODS)

„Mám radost, že Prahu 10 čeká v dalších letech rozvoj, odpovědné vedení a že máme možnost dotáhnout kvalitní projekty z minulých let, stejně jako nastartovat řadu nových. Budoucí koalice je složená ze stran, které dostaly největší důvěru voličů v letošních volbách. Máme proto nejen přesvědčivou většinu v zastupitelstvu, ale hlavně silný mandát od voličů na Desítce. To nám dává možnost plnit náš program, který je postaven na snaze měnit Desítku nejen na papíře, ale formou konkrétních projektů a opatření i v reálném životě,“ říká Martin Valovič (ODS), který je stranami nominován na starostu městské části.

Koaliční smlouva Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) VLASTA, STAN s podporou KDU-ČSL obsahuje programové cíle na další 4 roky.

„Programová shoda pro nás byla důležitá. Je skvělé, že jsme se dokázali dohodnout na odpovědném hospodaření městské části Praha 10, investicích do oprav a výstavby škol, na bytové politice ale třeba i na zlepšování životního prostředí a veřejných prostor Prahy 10. Čeká nás mnoho důležitých projektů, takže je dobře, že hledání shody při sestavování koaliční smlouvy bylo hladké. Věřím, že Prahu 10 čeká významná změna k lepšímu, a to i přes současnou obtížnou ekonomickou situaci,“ říká Tomáš Pek (TOP 09), budoucí první místostarosta. Text koaliční smlouvy včetně programových priorit posíláme v příloze.

V koaliční smlouvě je také návrh personálního obsazení Rady městské části.

 “V Radě městské části chceme konstruktivně spolupracovat na dalším rozvoji naší obce a navázat na řešená témata z předchozího volebního období. Máme před sebou nové výzvy, na které jsme připraveni reagovat. V naší kompetenci bude sociální, zdravotní a rodinná politika, životní prostředí a udržitelnost. V nové Radě městské části budeme v případě zvolení zastávat také téma energetického managementu a digitalizace. Pokračovat bude díky nám také úspěšné zapojení Desítky mezi tzv. Zdravá města, kde Praha 10 obhajuje vysokou úspěšnost kvality života mezi českými městy,” říká David Kašpar, lídr za koalici VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL, který je nominantem na post místostarosty.

Pokud jde o rozdělení gescí, strany se dohodly na následujícím uspořádání: Martin Valovič (ODS) - územní rozvoj, územní plán, podpora podnikání, vnější vztahy a Nový Eden, Tomáš Pek (TOP 09) - majetek včetně radnice, akciové společnosti a kulturní památky, David Kašpar (STAN) - sociální a rodinná politika, zdravotnictví, Olga Koumarová (ODS) - investice do budov ZŠ a MŠ, finance a rozpočet, Radek Lojda (TOP 09) bytová politika, bezpečnost, dotace, Pavel Šutka (ODS)  - kultura, sport a volnočasové aktivity, Ondřej Počarovský (TOP 09) - školství, Milan Maršálek (NEZ) - životní prostředí a udržitelnost, MA21, Mikuláš Pobuda (ODS) - doprava, IT a Smart Cities.

Autor: Klára Neumannová