Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Velká věc v malé městské části

Velká věc v malé městské části

20. 4. 2021

I malé městské části řeší velké problémy, zejména nyní v době covidové. Klánovicím se podařilo zorganizovat očkování pro občany ve věku 70 + jako jedněm z prvních. Pojďme si tuto městskou část přiblížit.

Očkování v klánovické sportovní hale

Očkování v klánovické sportovní hale

Klánovice jsou městskou částí nacházející se na nejvýchodnějším okraji Prahy. Jsou obklopeny největší pražskou zelenou plochou - Klánovickým lesem a trvale mají přes 3500 obyvatel. Klánovice jsou pojmenovány podle svého zakladatele Václava Klána, který v části lesa Vidrholce začal v roce 1879 parcelovat pozemky. Za zlatou éru Klánovic jsou považována 20. a 30. léta minulého století. V té době tu stávaly lázně a hrál se golf, což vedlo k rozkvětu společenského života.  Dnes jsou Klánovice unikátní díky lesu, který je obklopuje a zároveň rychlým vlakovým spojením do centra metropole.

Současné zastupitelstvo je tvořeno 15 členy, kdy koalice má 9 členů. STAN je v ní zastoupen místostarostou MUDr. Jiřím Bekem, radním pro sport Ing. Petrem Soukupem a zastupitelkou Pavlou Fischerovou. Úzce spolupracujeme se všemi koaličními partnery, především se starostkou paní Mgr. Zorkou Starčevičovou. Výsledkem našeho společného pohledu na řešení různých situací je i postoj MČ k očkování proti COVID-19.  

Vedení MČ se domluvilo s vedením Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a spolu vyjednali jednodenní výjezd dvou očkovacích týmů a proočkování více jak 200 občanů.

Paní starostce a panu místostarostovi se podařilo zorganizovat očkování seniorů 80+, 70+ a zaměstnanců ZŠ a MŠ, které proběhlo 18.3.2021 ve sportovní Hale starosty Hanzala. Druhá dávka byla aplikována 15.dubna na stejném místě a jednáme i o dalších možnostech očkování pro naše spoluobčany. Výsledek je zatím limitován nedostatkem vakcíny.

Klánovice k boji s pandemií přistoupily tzv. „po izraelsku“. MČ poskytla maximální možnou podporu seniorům, pomohla jim s registrací do státního systému a se zajištěním termínu aplikace první dávky v místě bydliště. Byla vyklizena sportovní hala, ze zahalených házenkářských branek byly vytvořeny improvizované ordinace a bylo zajištěno občerstvení jak pro očkované, tak pro zdravotníky. Samotné očkování začalo v devět hodin. Senioři měli přednost a patřilo jim dopoledne, kdy byli ve skupinách po dvaceti předem zváni v půlhodinových intervalech. Po nich přišli na řadu zaměstnanci ZŠ a MŠ, kdy z klánovické školy bylo zaregistrovaných 73 lidí ze 78. Ve vzduchu panovala pohoda, žádný stres a všichni očkovaní velice ocenili především fakt, že nemusí nikam dojíždět. Pan místostarosta k situaci uvádí „Chtěli jsme, aby bylo očkování pro naše seniory maximálně pohodlné. Místo aby museli cestovat do vakcinačních center mimo Klánovice, očkování přijelo za nimi přímo do sportovní Haly starosty Hanzala.“

 

Autor: Pavla Fischerová

Fotoalbum