Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Vedení Prahy bude jednat s vládou, aby zvýšila příspěvek na nepedagogické pracovníky.

Vedení Prahy bude jednat s vládou, aby zvýšila příspěvek na nepedagogické pracovníky.

26. 2. 2024

Vedení Prahy bude jednat s vládou, aby zvýšila příspěvek na nepedagogické pracovníky škol minimálně na úroveň předchozího roku. Rozhodli o tom 22. února na svém jednání pražští zastupitelé. 

Antonín Klecanda

Antonín Klecanda


Podle rozhodnutí ministerstva školství (MŠMT) přesunout náklady na zřizovatele přijde metropole letos meziročně o zhruba 480 milionů korun. Zastupitelé zároveň pověřili radní, aby vypracovali analýzu, kde vezme peníze v případě, že vláda Praze nevyhoví. Analýza by měla být hotová do příštího jednání ZHMP v květnu. Loni metropole dostala asi 4,18 miliardy korun. Mezi nepedagogické pracovníky patří například kuchařky, školníci nebo uklízečky.
,,Tahle strategie by mohla být naplňována, pouze tehdy, kdyby byla spádovost i pro střední školy. Tím, že není, tak ty kraje, nejen Praha mají spousty dětí z ostatních krajů. Takže když stát říká, že to mají dorovnat kraje, tak ty kraje by se potom pohádali mezi sebou, jelikož není jasné, kdo by Praze hradil těch 40 % za ty děti, které jsou tu odjinud," řekl pražský radní, Antonín Klecanda (STAN).

Jednat se státem by měl právě pražský radní pro školství, Antonín Klecanda. Ten chce ministru školství předložit také požadavek na zřízení fond investic školské infrastruktury. Z něj by se hradily nejen platy nepedagogických pracovníků, ale například i nové školky a školy. ,,Obdobné fondy fungují ve světě například tak, že by z DPH, které odvedou developeři, když někde staví, byl plněn tento fond a potom tam, kde se staví a je to potřeba a je tam nedostatek školských kapacit, tak dostanou ty města a obce finance, právě na ty nové školky, školy," doplnil Klecanda.

zdroj: ČTK
 

Autor: Klára Neumannová