Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Tomáš Hřebík: V Praze 8 navracíme lesk uměleckým dílům ve veřejném prostoru

Tomáš Hřebík: V Praze 8 navracíme lesk uměleckým dílům ve veřejném prostoru

31. 10. 2023

V rámci gesce strategického rozvoje se nezaměřuji jen na velké projekty, studie a výhledy na desítky let dopředu. Stejně důležité jsou i drobnější počiny, které napomáhají k příjemnějšímu veřejnému prostoru tady a teď. V Praze 8 jsme se spolu s kolegy vrhli například i na obnovu zašlých uměleckých děl.

Tomáš Hřebík, místostarosta MČ Praha 8 pro strategický rozvoj

Tomáš Hřebík, místostarosta MČ Praha 8 pro strategický rozvoj

HODINY NA FLORENCI

Unikátní dvanáctimetrové sloupové hodiny, ukazující aktuální čas v Praze i dalších světových metropolích, byly na kulaté náměstíčko na Florenci instalovány v roce 1985. Kvůli rozsáhlé korozi ocelových šroubů se musel celý pětitunový kolos odinstalovat. Po dvou letech renovačních prací mám pro všechny, kterým tato nádherná dominanta Florence už dva roky chybí, skvělou zprávu. Během letošního podzimu bude celá konstrukce, včetně kulatých pozlacených hodin, a tabule se světovými časy navrácena na své místo, kam neodmyslitelně patří již téměř 40 let.

FONTÁNA NA NÁMĚSTÍ LÁDVÍ

Toto umělecké dílo od Viktora Tučka mladšího, syna hlavního architekta krásného sídliště Ďáblice, bylo (nepočítaje stanici metra) posledním architektonickým fragmentem náměstí Ládví. Do provozu se uvedlo v polovině 80. let a po velmi krátké době přestalo fungovat. Ani pamětníci raných 90. let si nepamatují, že by z fontány někdy stříkala voda. Desítky let tak zarůstala plevelem a nechybělo málo, aby byla odstraněna. Nám se však v minulém volebním období díky iniciativě místního spolku Krásné Kobylisy podařilo vyjednat memorandum se sousedícím PENNY Marketem o její obnově. Práce jsou nyní v plném proudu. Tu a tam na nás vyskočí kostlivec ze skříně v podobě havárie vodovodu či ucpaných odtokových vpustí, ale věřím, že ještě letos na podzim s ní budeme hotoví.  

ŽABÁK V KOBYLISÍCH

Plastika Žabáka v Kobylisích měla velmi nešťastný osud. Několik let po její instalaci na kruhový bazének přestaly fungovat technologie, které do betonové nádržky přiváděly vodu. Žabák tedy smutně seděl nad neutěšeným prostorem, ve kterém se hromadily odpadky. Samotnou sochu se někdo pokusil v roce 2007 ukrást, byla však nalezena a znovu navrácena na své místo. Už o rok později byl Žabák zcizen znovu a tentokrát natrvalo. Osudným se mu nejspíš stala bronzová úprava povrchu, ačkoli jinak byla plastika betonová. Kobyliští ale na Žabáka nezapomněli a často ho připomínali při našich rozhovorech o budoucnosti sídliště. Proto jsem našel a zkontaktoval rodinu sochaře Vincence Vinglera, který v 80. letech Žabáka zhotovil. V současné době probíhají průzkumy a připravuje se projekt na zhotovení repliky plastiky, spolu s plánem revitalizace celého okolí fontánky tak, aby se z něj zase stalo příjemné místo pro setkávání.

 

Autor: Tomáš Hřebík

Fotoalbum