Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha STAN Praha 5 usedl ve vedení městské části, STAN v Praze má dalšího místostarostu a zasedalo pražské zastupitelstvo.

STAN Praha 5 usedl ve vedení městské části, STAN v Praze má dalšího místostarostu a zasedalo pražské zastupitelstvo.

27. 9. 2019

Vůbec to nebude špatné čtení, navzdory celostátní kocovině po zhodnocení kauzy s Čapím hnízdem, která dle odborných autorit státních zástupců po 4 letech zkoumání není ve střetu se zákony. Co to přinese v obdobných případech do budoucna se můžeme jen dohadovat.

STAN Praha 5 - zastupitelský klub v čele s Davidem Duškem a Tomášem Homolou.

STAN Praha 5 - zastupitelský klub v čele s Davidem Duškem a Tomášem Homolou.

Pan premiér zřejmě posílen tímto očištěním se pustil znovu do primátora a zaplál znovu mediálně a patřičně teatrálně spor o vládní čtvrť v Letňanech a pokusy o směnu pozemků na severovýchodě Prahy. Zde je stanovisko radních za STAN: "Ke čtvrti v Letňanech - Hana Kordová Marvanová a Petr Hlubuček.

"Vybudování vládní čtvrti v Praze nepovažuji za správný projekt, i kdyby to tzv. rozpočtově vycházelo. Vyklizení nebo dokonce prodej historických budov v centru města a vytvoření "mrtvé čtvrti" v Praze není z hlediska rozvoje města dobré."

"Vládní čtvrť v Letňanech je urbanistický a megalomanský nesmysl. Smyslem města mají být živé čtvrti, kde mohou lidé zároveň bydlet, pracovat, chodit do školy nebo trávit volný čas. Lidé pak nejsou nuceni tolik cestovat, což šetří čas, energii a životní prostředí."

Ale pěkně popořádku:
 
Pondělní Rada HMP
 
Tisková konference k půlročnímu vládnutí v Praze
Na úterní tiskové konferenci radní HMP vypočítávali, co se podařilo v uplynulém půlroce zařídit: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsti_radni_se_ohledli_za_pulrocnim.html, přílohou tiskové zprávy jsou i zhodnocení působení jednotlivých radních za své gesce, tak se podívejte.
 
STAN Praha 5 ve vedení městské části!
A nyní ta slibovaná radostná zpráva! Praha 5 si zvolila novou radu se zástupci za STAN. Gratulujeme našemu týmu na Praze 5 pod vedením Davida Duška a Tomáše Homoly. Tomáš je naším dalším místostarostou a bude mít v gesci investice. David přijal místo v radě, kde se bude věnovat problematice sportu, mezinárodním vztahům a podnikání. Dále jsme získali post uvolněné předsedkyně Výboru pro územní rozvoj, kterou zastane Zuzana Hamanová a František Gemperle se stal neuvolněným předsedou Výboru pro otevřenou radnici. Blahopřejeme všem našim zastupitelům a držíme palce v jejich práci, ať se jim podaří rozhýbat program a projekty, které v této městské části umdlévaly.
 
 
Předsednictvo a celostátní výbor STAN
V úterý se v Praze sjely nejvyšší orgány hnutí STAN ke svým pravidelným měsíčním setkání. Vítek Rakušan nejprve zhodnotil aktuální politickou situaci a pak se věnoval úkolům, které má před sebou STAN v senátních a krajských volbách v jednotlivých regionech. Kladl důraz na postavení sebevědomých krajských kandidátek za STAN s podporou partnerů, hrdě stojíme za svou značkou a chceme uspět v každém krajském zastupitelstvu!
Mimoto předseda Vít Rakušan se zastal veřejně paní Filipové, která vyhrála soudní při proti A. Babišovi ve věci "placených" demonstrantů. Lidé z její domovské obce se k ní stavějí zády, urážejí a vyhrožují jí, nemá zastání ani u starosty, který kandidoval za STAN:
"Předsednictvo hnutí STAN vyjadřuje jednoznačnou podporu paní Janě Filipové z obce Koloveč na Domažlicku. Paní Jana Filipová se postavila lžím premiéra Andreje Babiše, který ji veřejně označil za placenou demonstrantku. Proto se rozhodla bránit těmto pomluvám u soudu, ten jí dal za pravdu a nařídil Andreji Babišovi omluvu.

Za odvahu postavit se ministerskému předsedovi teď čelí paní Filipová urážkám a výhrůžkám, prožívá těžké chvíle. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan je s paní Filipovou v kontaktu, veřejně interpeloval i Andreje Babiše.",stojí na celostátním FB STAN a Vítek na předsednictvu oslovil přítomné, aby paní Filipovou podpořili, povzbudili a zmírnili negativní odezvu.

 
Budoucnost důchodů!
Institut moderní politiky iSTAR zve na další zajímavou konferenci, na niž Vás zve ředitelka institutu, Barbora Urbanová:

Institut moderní politiky iSTAR vznikl na konci minulého roku a za cíl si vytkl formulovat myšlenky a vize liberální středové politiky. V letošním roce plánujeme čtyři konference, které se budou zabývat palčivými oblastmi naší společnosti. Více informací se můžete dozvědět na www.i-star.cz nebo níže v tomto mailu. 

Čeká nás již v pořadí třetí konference s názvem "Budoucnost důchodů", která se uskuteční 10. října 2019 od 9:30 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky
 

"Naše pozvání přijali odborníci, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají, členové současné Komise pro spravedlivé důchody, ale také předsedové nebo jejich zástupci ze všech komisí z minulosti.

Celý program konference najdete zde.

Pokud se budete chtít konference zúčastnit, je nutné se registrovat zde, a to do 27. září tohoto roku. Učiňte tak, prosím, co nejdříve. Místa se rychle zaplňují!

Budeme se těšit na Vaši účast! 
S pozdravem
 
Barbora Urbanová
ředitelka"
 
 
Výbor pro infrastrukturu, životní prostředí a technickou vybavenost
hledá kolegyni nebo kolegu na sekretariát. Prosím, koho baví práce v administrativě a rád by vypomohl Janě Plamínkové s organizováním výboru, Jana shání záskok za mateřskou dovolenou.Pokud byste věděli o nějaké spolehlivé osobě, ozvěte se mi, předám kontakty na uchazeče Janě.
 
ZHMP
Ve čtvrtek zasedalo pražské zastupitelstvo
Zastupitelstvo posvětilo Hance založení Muzea paměti XX. století, tento úkol si sama vytyčila, prosadila, zkoordinovala napříč pražským politickým spektrem jednání, přesvědčila i s pomocí odborníků o důležitosti takové kulturní instituce v hlavním městě.  Dále se na zasedání Zastupitelstva vedly vleklé diskuze zejména na téma zastavení prodejů pražských bytových jednotek a bytových domů, četným interpelacím tentokrát čelil radní Adam Zábranský. Petrovi se podařilo prosadit další krok na cestě k plnění Klimatického závazku, a sice prosazením nové pražské vyhlášky, která zakazuje lidem topit uhlím a briketami v lokálních starých kotlích: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/nova_prazska_vyhlaska_vyrazne_snizi.html.
 Podstatným tématem pak bylo navýšení daně z nemovitosti, k němuž zaujaly politici ambivalentní postoj, Zastupitelstvo dalo možnost městským částem, rozhodnout o zvýšení velikostního koeficientu, pro navýšení této daně nakonec nehlasovali koaliční partneři jednotně, přesto se zvednutí pražské daně z nemovitosti podařilo odhlasovat. Příští týden poskytnu přehled o přijatých usneseních z více jak padesátibodového programu zasedání, zasedání se protáhlo do pozdních nočních hodin.
 
Z gesce Petra Hlubučka
Pražané si budou moci od 21. října zažádat ve III. vlně o kotlíkové dotace - pobídka na výměnu kotlů na ekologická paliva: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazane_budou_moci_znovu_zadat_o_1.html
Petr se zúčastní v pátek na Střeleckém ostrově Festivalu pro budoucnost a zve i vás: https://www.facebook.com/events/371415363777252/
Praha sklízí zeleninu a nabízí zdarma přebytky zájemcům: "Měla by nějaká škola, domov důchodců, dětský domov nebo jiná instituce zájem o ZELENINU ZADARMO?

Náš odbor na magistrátu spravuje pole mezi Černým mostem a Dolními Počernicemi a letos tam na zkoušku vypěstoval zeleninu, převážně dýně a cukety. Je čas sklizně a byla by škoda tuto zeleninu nezužitkovat. Sklízení zeleniny může být třeba součást nějakého předmětu, nevíte o někom kdo by měl zájem?", avizuje Petr na svém FB a dodává: "Sdílejte prosím".

 
Na Petříně vznikne rekonstrukcí nové zázemí pro údržbu a další veřejné WC:  "Na Petříně dojde k vybudování nového zázemí pro údržbu a veřejných bezbarierových toalet 
Plánované akce nijak nenaruší stávající panorama, vzhled ani duch Petřínského parku 
Projekt je poloviční oproti původním provizorním objektům, které byly bez náhrady strženy v roce 2016. Navíc je částečně zapuštěn do země ", 
zdůrazňuje Petr.
 
Praha si nechává zpracovat rozsáhlou studii o zdravotním stavu a příčinách nemocnosti obyvatel a Petr očekává, že se potvrdí dnes již známé analýzy o největší zátěži pražského ovzduší: "Víme, že za 80% znečištění vzduchu je v Praze odpovědná automobilová doprava. Co z toho vyplývá? Že řešení spočívá v krocích proti největším znečišťovatelům z řad automobilistů", je přesvědčen Petr a trvá na svém plánu zavedení nízkoemisních zón a zpoplatnění vjezdu do nich, nebo se nepodaří stav ovzduší v pražské kotlině změnit k lepšímu.
 
Z gesce Hany Kordové Marvanové
Hanka minulý týden prezentovala v Senátu záměr vybudování pražského Muzea paměti XX. století a získala jejich podporu: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/senatori_prislibili_praze_podporu_vzniku.html
 
Hanka slavila úspěch na čtvrtečním ZHMP s tiskem o zřízení Muzea paměti XX. století, který byl schválen jednomyslně.
 
Ve čtvrtek byla také hostem Interview na ČT 24 u Zuzany Tvarůžkové, kde hovořila o prosazování našich programových cílů v oblasti bydlení, které bychom chtěli učinit dostupnější pro střední vrstvy, např. mladé rodiny či důchodce, vysvětlovala plány rozvoje družstevního bydlení, zmínila problematiku Airbnb a další aktuality ze své gesce. Celý rozhovor je k dispozici zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095426857-interview-ct24/219411058040919
 
Hezký víkend a na slyšenou za týden!
 
 
Vlasta Urbánková
krajská tajemnice Praha

Autor: Vlasta Urbánková