Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha STAN: Partnerství SPOLU a ANO nefunguje! Pojďme dál jednat.

STAN: Partnerství SPOLU a ANO nefunguje! Pojďme dál jednat.

15. 12. 2022

Bohuslav Svoboda se dnes nestal primátorem. Ukázalo se, že výhružky koalicí s ANO a teátrální konec vyjednávání nebyly založeny na reálných počtech. Teď se naplňují naše slova a věříme, že se můžeme vrátit ke stolu a jednat. Hrozba právní nejistoty „dvojprimátorství“ zažehnána.

STAN: Partnerství SPOLU a ANO nefunguje! Pojďme dál jednat.

STAN: Partnerství SPOLU a ANO nefunguje! Pojďme dál jednat.

Tento postup by byl sporný samotným výkladem toho, co zákon umožnuje. Především dnešní vývoj ale ilustruje vyjednávací pat, kterým vyjednávání pod taktovkou SPOLU skončilo.  Zvolení „druhého“ primátora a personální zachování stávajících členů rady není řešením pro Prahu a po třech měsících od voleb se dá nazvat politickým fiaskem.

„Čemu se dnes podařilo zabránit? Konzervativnější kolegové se zřejmě chtěli inspirovat v praxi středověké církve „vzdoropapežů“. Ale naštěstí nejsme ve středověku, abychom si v Praze zvykali na to, že máme „dva papeže“. Protektorát ale trvá, město nemá novou Radu. Apelujeme proto na zastupitele SPOLU, aby začali pracovat pro město a začali opět jednat. My jsme připraveni...,“ uvedl lídr STAN Petr Hlaváček.

Chceme i nadále vyjednávat o koalici na vládním nebo širokém půdorysu. Volbu Bohuslava Svobody primátorem bychom podpořili ve chvíli, kdyby vznikla koalice, která se nebude opírat o hlasy hnutí ANO a SPD.

Vzhledem k tomu, že od počátku hledáme konstruktivní řešení a nechceme uvrhnout Prahu do rozpočtového provizoria, podpořili jsme návrh rozpočtu a to i s úpravou o rozpočtovém navýšení položek na sociální oblast. Sociální oblast vnímáme v době energetické a ekonomické krize, která dopadá na občany Prahy, jako prioritu.

Autor: Klára Neumannová