Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha STAN k podpisu koaliční smlouvy na MHMP

STAN k podpisu koaliční smlouvy na MHMP

15. 2. 2023

STAN Praha je součástí nově vzniklé magistrátní koalice, která je složena na půdorysu vládní koalice. Architekt a lídr kandidátky Petr Hlaváček tak obhájil svou pozici náměstka pro územní rozvoj, a nově Starostové získávají pozici radního pro školství, sport a volný čas, kterou bude zastávat Antonín Klecanda, předseda pražského STANu a úspěšný starosta MČ Kolovraty.

STAN k podpisu koaliční smlouvy na MHMP

STAN k podpisu koaliční smlouvy na MHMP

Praha posledního půl roku fungovala v jakémsi provizorním režimu a novou Radu s jasným mandátem zoufale potřebovala. S velkou úlevou ji od zítra bude mít. A jsem rád, že STAN je součástí. Díky tomu naše programové priority budeme realizovat ve prospěch všech Pražanů. Máme silný mandát, se kterým můžeme řešit bytovou krizi, včetně výstavby městských bytů, stejně jako dotáhnout Metropolitní plán a díky spolupráci s kolegy na vládní úrovni můžeme spolupracovat na klíčové legislativě. Dokončíme rekonstrukci horní části Václavského náměstí stejně jako budeme pokračovat v přípravě Vltavské filharmonie,“ uvádí Petr Hlaváček.
Předseda krajské organizace STAN Antonín Klecanda doplňuje: „Je zásadní, že Starostové mohou pokračovat v práci a po úspěších v oblastech územního rozvoje a životního prostředí se nyní mohu zasadit k důležitým pokrokům ve školství. Nedostatek míst ve školkách a školách bude mou zásadní prioritou. Dosud chybí strategie pro plánování investic do školské a sportovní vybavenosti. A to na základě dat s předpokládaným demografickým vývojem. Stejně je potřeba pohnout se snižováním byrokratické zátěže ve prospěch kvality výuky či zajištění psychologického podpory studentům. Tak vidím své první úkoly.
Kateřina Arnotová zůstává předsedkyní zastupitelského klubu a nově bude i předsedkyní Výboru pro legislativu. „Jsem ráda, že v Praze došlo k dohodě a vzniká nová koalice založená na vládním půdorysu. Propojení s celostátní úrovní vnímám jako důležité pro prosazování a dosažení zájmů hlavního města a jeho obyvatel. Jako předsedkyně výboru pro legislativu, transparentnost a veřejnou správu budu usilovat právě o komunikaci s Parlamentem a o úpravu či změnu legislativy, která hlavnímu městu pomůže efektivně fungovat. Věřím, že spolupráce dohodnutá při vyjednávání umožní Praze proměňovat se v moderní evropskou metropoli a přispěje Pražanům k vytvoření podmínek pro kvalitní a příjemný život.
Nejmladší zastupitel na MHMP a zakladatel dárcovského projektu Donio, David Procházka má ve svých cílech pro Prahu také jasno: „Jsem rád, že budu moci naplňovat své vize s kterými jsem šel do voleb. Konkrétně se jedná o podporu inovačního prostředí, projekty z oblasti Smart City a propojení města se soukromým sektorem. Jako předseda výboru pro IT, Smart City a eGovernment, byť neuvolněný, bych si rád vzal na starosti konkrétní 2-3 projekty a pokusil se je implementovat do fungování města.
Koaliční smlouva byla podepsána dnes ve 12 hodin. Ve čtvrtek se pak bude konat zastupitelstvo, které by mělo novou Radu jmenovat.

Autor: Klára Neumannová