Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha STAN je sebevědomé hnutí! Praha má plán proti šíření Covidu.

STAN je sebevědomé hnutí! Praha má plán proti šíření Covidu.

24. 7. 2020

Vážení čtenáři,

Vítek Rakušan promluvil tento týden v Interwiev Plus o sebevědomí STAROSTŮ a NEZÁVISLÝCH, hovořil o našich ambicích v krajských volbách, o našem poslaneckém a senátním klubu, o tom, že máme řadu zkušených komunálních politiků, jasnou programovou vizi a na to se můžeme spolehnout při vyjednávání budoucí možné politické strategie do parlamentních voleb.

Petr Hlubuček k opatřením proti Covidu.

Petr Hlubuček k opatřením proti Covidu.

Poslechněte si tento zajímavý rozhovor: 

https://app.monitora.cz/article/87186180/90097ac76b409b4ac8b5?auth=eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJ0aWQiOjEzNzI0LCJhaWQiOjg3MTg2MTgwLCJ3aWQiOjI2ODAsImV4cCI6MTU5ODE2MzQzN30.xMiAwpfK0-GxdRjc1pHYHZyl6rYzKdnAMCVYpao86aQ&topic_monitor=13724


Debaty o blízké politické budoucnosti STAN proběhly minulý i tento týden u nás v Praze. Pražský předseda Petr Hlubuček včera rozeslal členské základně zprávu o diskuzi v Krajském výboru se závěrem, že efektivní spojení vidíme zejména ve spolupráci s ODS či Piráty. Diskuze ale nejsou rozhodně u konce, koncem léta bude strategie projednávána v celostátním měřítku a teprve na podzim můžeme očekávat konečné rozhodnutí. Máme ale určitě partnerům co nabízet a již nyní ve všech krajích probíhají ankety napříč členskou základnou.


Z gesce Petra Hlubučka

Petr je proti rozšíření Letiště Václava Havla, nevidí v tom prospěch pro Pražany, vláda by měla řešit dopravu koncepčně a nepřetěžovat Prahu zásahy do životního prostředí, zdraví Pražanů, a navíc v době, kdy se rozpočet vinou epidemi Covidu - 19 dostal do problémů:

"Stávající letištní infrastruktura bohatě poskytuje prostor pro případný další růst. Nezapomínejme však, že teď je letectví navíc v krizi, aerolinky krachují a bude trvat několik let, než se vrátí na předcovidová čísla. Pokud vůbec. Paralelní runway tak považujeme za nadbytečnou. V době, kdy má stát schodek veřejných financí půl bilionu korun, existují lepší infrastrukturní stavby, za které lze utratit odhadovaných 15 miliard korun. Například dálnice, vysokorychlostní železnice nebo jak ukazují události posledních dní - zabezpečovací zařízení na stávající železnic", komentuje to na svém fb : 

https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/letiste-praha-ruzyne-rozsirovani.A200720_111821_eko-doprava_svob?


Petr dnes informoval o řadě preventivních opatření proti šíření koronaviru v Praze v turistické sezóně 2020 a v době rostoucího výskytu nakažených:

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/a.1979184058772936/3571179049573421


 Chceme systematicky informovat přijíždějící turisty o testovacích místech.

 Současná odběrná místa jsou mimo centrum (Bulovka, Vinohrady, ÚVN) a turisté s potížemi logicky jdou do prvního nemocničního zařízení, které potkají.

 Zřídíme odběrné místo pro návštěvníky Prahy ze zahraničí v centru Prahy.

 Chceme, aby informace o tomto testovacím místě turisté dostávali okamžitě na Letišti Václava Havla. Pražským ubytovatelům poskytneme informace pro jejich o testovacích místech a upozorníme na povinnosti nechat se otestovat, pakliže se u nich projeví příznaky možné nákazy.

 Ubytovací zařízení budeme pravidelně informovat o vývoji situace.

 Chceme zabránit tomu, aby se cizinec s příznaky nenechal testovat jen kvůli tomu, že neví, jak a kde se otestovat a v první nemocnici kam dorazí mu řekli, že nejsou testovacím místem a on nám bloudil zatím po Praze.

 Máme připravený vyčleněný objekt pro karanténu případných zachycených pozitivních návštěvníků ze zahraničí.

Apel na firmy a zaměstnavatele

 Apelujeme na všechny zaměstnavatele v Praze, aby věnovali maximální pozornost všem doporučením krajské hygieny.

 Pracovníci, kteří mají na starosti BOZP ve firmách by měli přijmout taková opatření, aby zabránili v maximální míře možnosti šíření.

 Zatím nechceme nařizovat plošná opatření. Provoz každé firmy je jiný a firmy znají nejlépe mohou své fungování přizpůsobit.

 Krajská hygienická stanice má řadu doporučení, která nabízejí celou škálu opatření na pracovišti. Očekáváme, že bezpečáci v každé firmě mají dnes na základě těchto doporučení vypracovaný manuál, kterým se firmy řídí a kontrolují.

Linka pomoci

 Červený kříž oslovuje dobrovolníky, kteří se zapojili do pomoci na jaře a v případě potřeby jsme opět připraveni spustit kontaktní telefonní linku i linku pro seniory a to do druhého dne  Z gesce Hany Kordové Marvanové


Hanka podnikla další schůzky v Senátu či na MČ Praha 1, které by posunuly regulaci krátkodobých ubytovacích služeb: 

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/airbnb/r~62032b0cca5c11ea9d74ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR3pHaSqLRDfv_87LTGGAXsr7zQkjITCt3yxlJa7NdRMv3gGKjuvqdeLD2w

"Shodli jsme se včera v Senátu, že je nutné jak posílit vymahatelnost povinností hostitelů, kteří ubytovávají turisty prostřednictvím platforem typu Airbnb, tak že je nutné i změnit zákony. Dnes jsem další kroky pro klidnější bydlení Pražanů podrobně prodiskutovala se zástupci spolku Snesitelné bydlení a také s předsedkyní výboru MČ Praha 1 proti vylidňování.", informovala na fb.

Prague pride

Připomínám blížící se akci, kde STAN chystá na podporu LGBT aktivit piknik na Střeleckém ostrově. Koordinuje Aneta Ečeková Maršálová ve spolupráci s mSTANem. Nenechte je v tom, kdo tu 3. - 9.8. budete, přijďte rozdávat naše noviny, občerstvení a drobné dárky, přijďte se pobavit na Duhový piknik: bližší info: marsalovaa@praha13.cz

 

Počínaje zítřkem se na 14 dní odmlčím, budu na dovolené. Těším se s dalším zpravodajstvím v srpnu. Buďte na sebe opatrní, vyhýbejte se Covidu a na slyšenou!


Vlasta Urbánková


krajská tajemnice Praha

 

Autor: Vlasta Urbánková