Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Revoluce ve financování pražských městských částí: Starostové se shodli na novém systému finančních vztahů

Revoluce ve financování pražských městských částí: Starostové se shodli na novém systému finančních vztahů

19. 9. 2023

Starostové pražských městských částí souhlasí se změnou financování radnic, jak ji plánuje magistrát. Podle návrhu je cílem zjednodušit finanční vztah a zlepšit možnost radnic plánovat hospodaření a rozvoj. Po dnešním jednání sněmu starostů to řekli zástupci radnic a magistrátu. Řeč přišla také na krizi kapacit pražských školách, v tomto ohledu však jednání výrazný posun nepřineslo, hlavní město opakovaně žádá o finanční pomoc ministerstvo školství. Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) však ministr školství Mikuláš Bek (STAN) hledá způsob jak Praze finanční prostředky poskytnout.

Sněm starostů, 15. 9. 2023

Sněm starostů, 15. 9. 2023

Starostové všech malých i velkých pražských městských částí se po několika měsících opět sešli na společném sněmu na radnici Prahy 9. Starostové zde měli možnost diskutovat s radními hl. m. Prahy o problémech, které jednotlivé městské části pálí nejvíce. Těmi jsou především kapacity školství a finanční vztahy. Za hlavní město se sněmu zúčastnil radní pro školství Antonín Klecanda a náměstek primátora pro finance Zdeněk Kovařík.

Starostové se všemi 57 hlasy shodli na úpravě financování městských částí, jejím cílem je zjednodušit systém, podle kterého se peníze radnicím přidělují a zároveň jim umožnit své investice lépe plánovat. „Dříve to fungovalo tak, že bylo několik kriterií, jako například počet vozovek, rozloha zeleně, počet žáků, počet obyvatel a ty se všechny daly dohromady a vyšlo nějaké číslo, které vycházelo na jednoho obyvatele. Přičemž u velkých městských částí fungovalo navíc tzv. minimální dokrytí, které jejich částku ještě navýšilo. To byl pro všechny relativně složitý a nepřehledný systém. Ta změna tedy spočívá v tom, že nově budou městské části dostávat finanční prostředky jen podle počtu obyvatel,“ vysvětlil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. V letošním roce vyčlenilo město v rozpočtu radnice zhruba 5,87 miliardy korun, ke kterým poté přibyly další peníze z dotací. Podle nového systému by město pro radnice vyčlenilo rovnou asi 8,33 miliardy korun, což by proti letošnímu roku bylo v celkové sumě navýšení o více než 795 milionů korun.

Tvrdý kompromis?

Jana Plamínková (STAN) jménem svazu městských části hl. m. prahy, který zastupuje 35 menších městských částí, novou dohodu označila za tvrdý kompromis. „Na novém návrhu oceňuji to, že všechny městské části dostávají nějaké peníze navíc. Nicméně z těch necelých 800 milionů, které městským částem přijdou navíc, jde 708 milionů velkým městským částem Praha 1-22 a jen necelých 80 milionů na malé městské části,“ řekla na tiskové konferenci starostka Slivence Jana Plamínková. Zároveň ale ocenila, že v novém systému bude hlavní město rozpočtovou rezervu prioritně využívat právě pro malé městské části.

Debata o krizi pražských kapacit ve školství ale příliš mnoho nových informací nepřinesla, starostové se na sněmu shodli, že krize nadále trvá. Opakovaně proto žádají ministerstvo školství o vytvoření dlouhodobého národního dotačního programu určeného pro rozvoj školské infrastruktury v hlavním městě. „Je potřeba od ministerstva školství zajistit prostředky na výstavbu kapacit ve školství, protože Praha je na tom ze všech krajů nejhůř. Máme zde tři demografické křivky, které vytvářejí dokonalou bouři, první potíží jsou silné 70. ročníky, dále se do Prahy stěhuje nejvíc lidí z EU i mimo EU a poslední je uprchlická krize, kterou je Praha nejvíce zasažena,“ řekl novinářům starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Jistý posun v tomto ohledu podle Portlíka spočívá v tom, že Praha má podporu už i od ostatních krajů, které její složitou situaci chápou. Vstřícnější k financování pražského školství je podle něj už i ministr školství: „Předtím k tomu ministerstvo školství přistupovalo tak, že řeklo, že v žádném případě. V současné chvíli už to takto necítím, myslím si, že pan ministr hledá nějakou cestu a pravidla, podle kterých by tuto pomoc poskytl.“

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/753028/revoluce-ve-financovani-prazskych-mestskych-casti-starostove-se-shodli-na-novem-systemu-financnich-vztahu.html

Autor: Klára Neumannová