Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Radní Jana Plamínková stále hledá cesty, jak ušetřit Praze peníze za čištění odpadních vod.

Radní Jana Plamínková stále hledá cesty, jak ušetřit Praze peníze za čištění odpadních vod.

2. 4. 2015

„Nevím, kam to povede, ale snažím se,“ řekla Plamínková. „Ptám se, zda je investice skutečně nutná. Byla bych ráda, aby nám s tím ministerstva zemědělství, financí a životního prostředí prostě nějakým způsobem pomohla, protože Praha by na tom byla krajně bita,“ zdůraznila radní.
Radní Jana Plamínková stále hledá cesty, jak ušetřit Praze peníze za čištění odpadních vod.

Radní Jana Plamínková stále hledá cesty, jak ušetřit Praze peníze za čištění odpadních vod.

 

 

Dovolte nám méně čistit vodu, ušetříme miliardy, žádá Praha


Hlavní město chce kvůli čistírně odpadních vod na Císařském ostrově měnit ekologické limity. Ušetřilo by díky tomu skoro šest miliard korun. Avšak naději na úspěch má malou.

PRAHA Čistírna. Jeden z největších aktuálních problémů hlavního města. Stavba její nové vodní linky nabírá zpoždění, takže nyní vůbec není jisté, zda ji město stihne dokončit do konce roku 2017 a vyhne se tak pokutám za znečišťování vod nadlimitním množstvím dusíku. Radní Jana Plamínková proto chce přesvědčit stát a Brusel, aby co nejdříve udělily městu na dusík výjimku.
„Pak by tuto novou vodní linku Praha vůbec nemusela stavět,“ upozornila radní Plamínková na to, co by se stalo, pokud by město výjimku získalo. V přepočtu na peníze by Praha ušetřila zhruba 5,8 miliardy korun, což je významné především nyní, kdy má problémy s nedostatkem financí. Pak by stačilo zrekonstruovat současnou vodní linku, což je investice v řádu zhruba osmi set milionů, a vyřešit, jak bude metropole likvidovat kaly.
Už předchůdce Plamínkové Jiří Nouza (TOP 09) se hněval na to, že Praha má problémy s čistírnou mnohem větší než města v okolních státech. Podle něj se země v přístupových dohodách Bruselu zavázala, že bude, co se týče ochrany životního prostředí, jedním z nejpřísnějších států v EU. Běžně v Evropě mohou čistírny ve velkých městech vypouštět do řek až 20 miligramů dusíku na litr, Česko se zavázalo k maximu deseti miligramů na litr. A to je i důvod, proč musí Praha nyní investovat miliardy do odpadních vod. Současná vodní linka na Císařském ostrově čistí na průměrných 18 miligramů dusíku. Jinde by to stačilo, ale v Česku za to v budoucnu hrozí pokuty. Podle Plamínkové čistírna vyjma dusíku všechny ostatní limity důležité pro ochranu vod plní. „Jednou za přibližně čtyři roky se v Evropě mění tyto citlivé oblasti, kde jsou limity přísnější. Mohli bychom být vyvázáni z povinnosti, že celá Česká republika je takovou citlivou oblastí,“ navrhuje Plamínková s tím, že by případně chtěla dojednat s ministerstvy a pravděpodobně i Bruselem, aby z této povinnosti vyjmuly alespoň Trojskou kotlinu.
Nouza označil nápad za zajímavý, sám tuto cestu nevyzkoušel. Avšak experti, kteří se pražské čistírně léta věnují, jsou skeptičtí. Metropole se totiž v minulosti už jednou pokoušela limity dusíku neúspěšně prolomit. Tehdy hlavnímu městu zástupci EU řekli, že si přísnou variantu země zvolila sama, tak proč ji nyní měnit.
Za prodlevu hrozí pokuty A ani ministerstvo není projektu nijak zvláště nakloněné. Mluvčí Petra Roubíčková poukázala na to, že Praha už jednu výjimku dostala do konce roku 2017 od České inspekce životního prostředí. „Rovněž případné prodloužení platnosti výjimky nikterak neovlivní zodpovědnost Česka vůči EU,“ poukázala na to, že stát měl zajistit dostatečné čištění vod již před sedmi lety.
„Nevím, kam to povede, ale snažím se,“ řekla Plamínková. „Ptám se, zda je investice skutečně nutná. Byla bych ráda, aby nám s tím ministerstva zemědělství, financí a životního prostředí prostě nějakým způsobem pomohla, protože Praha by na tom byla krajně bita,“ zdůraznila radní.
Pokud by se to podařilo, musela by se Praha vypořádat s dodavateli, kteří již mají s městem podepsanou smlouvu, což by pravděpodobně stálo nějaké peníze.
Jestliže radní s návrhem neuspěje a firmy nestihnou novou vodní linku postavit do konce roku 2017, hrozí městu pokuta až milion korun denně.

***

Fakta
Cena přestavby čistírny
odpadních vod
Nová vodní linka: 5,8 miliardy
Přestavba stávající linky:
1,7 miliardy
Dokončení rekonstrukce vyhnívacích
nádrží: 0,5 miliardy
Likvidace kalů: 1,5 miliardy
Upravená čerpací stanice:
0,6 miliardy
Labyrinty – propojení stok na vodní
linku: 0,7 miliardy korun
Praha před dvěma lety zdražila
vodu o deset korun na kubík,
aby měla dostatek peněz na rozšíření
areálu na Císařském ostrově.
Tyto peníze mají putovat na zvláštní
účet vyhrazený pro přestavbu.

 

Autor: Kateřina Frouzová, redaktorka MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha