Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha První pomocná opatření podnikatelům a živnostníkům v Praze startují. První týden uvolňování příkazů.

První pomocná opatření podnikatelům a živnostníkům v Praze startují. První týden uvolňování příkazů.

17. 4. 2020

Přináším souhrn aktualit dalšího podivného týdne, dalšího týdne plného napětí a znepokojení nad zprávami, které do našich životů vnáší vládní tiskové konference o postupném uvolňování omezujících opatření a kompenzačních programech pro postižené podnikatele. Něco se ale také podařilo třeba zrovna u nás v Praze, vysíláme pomocnou ruku podnikatelské sféře, uvolňujeme režim jak to epidemiologická doporučení dovolí. Příjemné čtení a hodně zdraví!

Hana Kordová Marvanová na dubnovém ZHMP 16.4.2020.

Hana Kordová Marvanová na dubnovém ZHMP 16.4.2020.

Rada HMP
 
Rekonstrukce Václavského náměstí
Ve středu politici HMP  spolu se starostou Prahy 1 Petrem Hejmou poklepali na základní kámen a předali staveniště stavební firmě Hochtief CZ ve spodní části Václavského náměstí. Na "Václavák" se po rekonstrukci, která by měla trvat až do roku 2025, vrátí i tramvajový provoz: 
 
Z gesce Petra Hlubučka
Tento týden se na stole v Petrově kanceláři objevily polomasky z ČVUT, které budou testovány pražskými firmami a složkami IZS v terénu:
 
Petr podpořil projekt, který přináší potěšení lidem uzavřeným v domech a bytech našeho města a pomáhá umělcům udržet se jakž takž v kondici a i v nouzových podmínkách tak naplňovat své poslání. Píše k tomu na svém FB: "Máte rádi živou hudbu? Poslechněte si profesionální hudebníky doma na dvoře. Je to jedna z cest, jak je v této nelehké době můžeme podpořit.
Mám radost, že tento projekt také respektuje veškerá bezpečnostní a hygienická opatření."
 
Pokračuje distribuce roušek od vězeňské služby, kterou domluvil Petr Hlubuček a koordinuje obětavá Aneta Ečeková Maršálová. Roušky z Petrovy kanceláře putovaly do Slivence, Újezdu nad Lesy, Vinoře, Troji, Klánovic, na Prahu 7, na Prahu 4 a vězeňkyně nadále šijí. Aneta jim zabezpečuje také nasbírané látky a tkalouny od dobrovolných dárců. Pokud stále u vás máte málo, prosím kontaktujte mne, nebo přímo Anetu: 
 
Koronavirová epidemie nezastavila výsadbu nových stromů v Praze, pokračuje například výsadba mezi Vídeňskou ulicí a Kunraticemi v lokalitě Na Musile: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/i_v_nouzovem_stavu_hlavni_mesto.html
 
 
ZHMP
V upraveném režimu se v zastupitelském sále HMP na Nové radnici konalo dubnové zastupitelstvo, které na programu mělo zejména zprávy o aktuální situaci s ohledem na vývoj epidemie Covid-19. Program ZHMP: http://www.praha.eu/public/34/b0/5d/3118854_1076042_Schvaleny_program_jednani__16._zasedani_Zastupitelstva_hl_m__Prahy_dne_1....pdf
 
Praha schválila program na podporu postižených pražských podnikatelů: 
Zastupitelstvo schválilo také návrh, který vznikl spoluprací všech politických klubů a který odpouští poplatky za zábory prostranství pro předzahrádky či farmářské trhy až do konce letošního roku. Tento návrh podpořil také Petr Hejma, na území Prahy 1 se soustřeďuje významný počet dotčených podniků a provozoven: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsti_zastupitele_jednomyslne.html
Opozice předložila také návrh na zřízení zvláštního fondu pro pomoc restartovat pražskou ekonomiku. Došlo k domluvě napříč politickým spektrem na přípravě tohoto fondu: "Na čtvrtečním zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy bylo projednáno hned několik bodů k pomoci podnikatelům v metropoli. Náměstek primátora Pavel Vyhnánek na základě usnesení prověří společně s odbornou skupinou pro ekonomické otázky záměr na zřízení Fondu pro zachování, obnovu a rozvoj podnikání a poskytování služeb. Ten by mohl alokovat řádově miliardy korun. Součástí usnesení je také výzva vládě, aby neprodleně přijala efektivní opatření na podporu podnikání na území hlavního města Prahy", uvádí se v tiskové zprávě ze včerejšího zastupitelstva HMP.
 
Z gesce Hany Kordové Marvanové
Zákon regulující poskytování krátkodobých ubytovacích služeb prošel ve čtvrtek Senátem: "Před chvílí Senát schválil zákon, který jsem pomohla připravit jako radní pro legislativu ve spolupráci pražskými zastupiteli, poslanci a ministerstvem pro místní rozvoj a který zavádí povinnost pro platformy jako např. Airbnb poskytovat obcím údaje o pronajímaných bytech. Bez informací totiž nedokážeme vymáhat dodržování ani stávajících povinností těch, kteří pronajímají byty krátkodobě turistům. Teď už zbývá jen podpis prezidenta", oceňuje Hanka tento dílčí důležitý krok směrem k uvedení zákona do praxe.
 
STANoviny 
Nové číslo našeho elektronického periodika je k dispozici na našem webu, pročíst lze toto koronavirové číslo i pod tímto odkazem: https://www.starostove-nezavisli.cz/fmfile/0/kraje/PHA/STAN_oviny_%2004-20-praha.pdf
 
 
 
S přáním, ať neztrácíte síly a zůstáváte v kondici,
 
Vlasta Urbánková
krajská tajemnice Praha

Autor: Vlasta Urbánková