Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Pražané ustoupí modernizaci Letiště, zastupitelé naopak podpořili projekt dostupného bydlení, Paha má vizi rozpočtu.

Pražané ustoupí modernizaci Letiště, zastupitelé naopak podpořili projekt dostupného bydlení, Paha má vizi rozpočtu.

18. 12. 2020

Vážení členové a příznivci, 

posílám poslední letošní pravidelnou informaci o naší práci v hnutí STAN na úrovni pražské politiky, i když se občas dotknu i práce našich senátorů a poslanců. V poslanecké sněmovně v tomto týdnu vedli boje o podobu rozpočtu na příští rok, naši zastupitelé ten pražský včera schválili na dlouhém závěrečném zasedání Zastupitelstva HMP. 

Zastupitelka za STAN Jana Plamínková na pražském Zastupitelstvu po schválení rozpočtu na rok 2021.

Zastupitelka za STAN Jana Plamínková na pražském Zastupitelstvu po schválení rozpočtu na rok 2021.

Počty nakažených znovu stoupají, slova nejčastěji skloňovaná v tomto roce jako Covid, krize, propad, nárůst nemocných, PES, kompenzace, nouzový stav, rouška, rozestupy, dezinfekce, online výuka, videokonference, home office, testování, vakcinace…. už vnímají mnozí jaksi zamlženě a život je plný nejistot.

Vláda to nezvládá, vládě nikdo nevládne, premiér je schovaný a jeho občasné glosy k vývoji událostí jsou destruktivní, demotivující, vláda tu není pro nás, nemáme se o co opřít - také se vám to tak jeví? Ráda bych Vás upozornila na rozhovor našeho kolegy Zdeňka Strnada v magazínu flowee: https://www.flowee.cz/civilizace/8371-sef-starostu-vit-rakusan-babis-definitivne-ukazal-ze-lidrem-neni?fbclid=IwAR14_fAL1WH2VlM_5nr5UdUdT3i271V4Yie7WcjmtJ8a-xgloFtpcdUARqI, v němž se k současné situaci vyjadřuje náš lídr Vít Rakušan.

Najděme si proto v závěru roku své vlastní kompenzace a jistoty v kruhu blízkých a neošiďme se o hezké prožitky a vzájemnou podporu. Obrňme se trpělivostí a vírou, že nemoc díky vakcinaci v dohledné době ukrotíme a chaos a nejistotu ve společnosti znovu vystřídá naděje a radost. Vytrvejme!

RHMP

Vše, co řešila a bude řešit, nebo schválila je zde: 

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html

ZHMP

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/programy_a_zapisy_zasedani/program_zapisy_zaznamy_zastupitelstva/index.html

Mnoho hodin vysvětloval současný návrh rozpočtu náměstek Pavel Vyhnánek. Kolem 16. hodiny byl schválen tento nejdůležitější bod programu, Praha se vyhnula rozpočtovému provizoriu. Další emotivní a napínavá rozprava do poslední chvíle probíhala na téma rozšiřování letiště VH, kde se náš předseda Petr Hlubuček snažil zabránit modernizaci letiště výstavbou paralelní dráhy blíže k centru města: 

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/videos/400016354784724

O jeden hlas se to nepovedlo:-( Uspěl ale projekt družstevního bydlení, kterým plníme naše pražské volební sliby.

Z gesce Petra Hlubučka

K letišti Petr na svém fb uvedl: "O jeden hlas shodili ze stolu naše argumenty o ekologické zátěži, zhoršení kvality života Pražanů, chybějícím spojení letiště s centrem města a nutnosti investovat potřebné miliardy v době ekonomické krize jinde. Dnešní debata na zastupitelstvu mě o nesmyslnosti tohoto záměru jen utvrdila".: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek

Praha nechce druhou plavební komoru u Dětského ostrova, a tak podala správní žalobu na MZ ČR: 

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_poda_spravni_zalobu_proti.html

Investice do výsadby zeleně a hospodaření s vodou v souladu s adaptační strategie na změny klimatu bude koordinovat nový manažer: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_pripravuje_pozici_manazera.html

I letos o Vánocích můžete do útulku pro opuštěná zvířata v Troji donést dárky v podobě krmiva, tak, jako to udělala firma Brit: 

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/pcb.4014904858534169/4014883875202934/

Krajský výbor 

Poslední KV v tomto roce proběhl v plném složení za přítomnosti hosta Víta Rakušana, který přišel podpořit naše krajské vyjednávání koaliční spolupráce s Piráty. Diskutuje se o lídrech kandidátky a volitelných pozicích, v připomínkovém řízení jsou základní programové teze. Krajský výbor obdržel i deklaraci našich zástupců mSTAN, z níž cituji: "Z pohledu našich mladých očí se v současné době nacházíme v totálním morálním i politickém marastu, který zde vytváří naše vláda. Chceme změnu, chceme vizi, chceme lepší vyhlídky do naší budoucnosti. Jsme přesvědčeni o tom, že pro porážku současného chaotického establishmentu je nutné, aby se Starostové spojili s Pirátskou stranou a společně vytvořili poctivý a rozumný program pro lepší budoucnost České republiky." Jednáme intenzivně dál, nabízíme veškerou naši zkušenost a profesionalitu a partnerství, držte nám palce. Krajský výbor projednal přijetí dalších 5 nových registrovaných příznivců.

Z gesce Hany Kordové Marvanové

Muzeum Paměti XX. století vypsalo výběrové řízení na nového ředitele: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/muzeum_pameti_xx_stoleti_hleda_noveho.html

Nová vyhláška k zábavní pyrotechnice platí už letos: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/od_prosince_plati_nova_vyhlaska_k.html

Pražské zastupitelstvo podpořilo Hankou připravovaný projekt družstevního bydlení, který by měl zvýšit možnosti Pražanů získat dostupné bydlení v době, kdy ceny nových bytů rostou: "Naší inspirací je jak stoletá zkušenost s bytovým družstevnictvím u nás, tak podobné projekty v zahraničí, v Rakousku nebo v Německu. Když to fungovalo v minulosti a díky tomu mnoho Pražanů získalo levněji bydlení, když to funguje v zahraničí, věřím, že to pomůže lidem nyní i u nás ", raduje se z úspěšného procesu Hanka a základní principy projektu představila na svém fb:

https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsti_radni_vyslovili_souhlas_se_1.html

Loučím se s Vámi v tomto roce a přeji vám všem příjemné vánoční svátky. Prožijte je ve zdraví a lásce, vzpomeňte si, s čím vším jste se již tento rok museli poprat a co jste překonali a zvládli a usmívejte se!

Ať se vám daří a já se budu těšit na slyšenou v roce 2021!

 

Vlasta Urbánková

Krajská tajemnice STAN Praha

Autor: Vlasta Urbánková