Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Praha se loučí s dotací na čistírnu

Praha se loučí s dotací na čistírnu

23. 2. 2015

Pražští zastupitelé včera schvalovali zabrání dvou pozemků pro stavbu nové vodní linky ústřední čistírny na Císařském ostrově. Žádost města o evropskou dotaci ze dvou fiskálních období není na dobré cestě. Město na svou stranu nezískalo bruselské experty, externí zdroje na mnohamiliardovou stavbu získá jen těžko.

Právu to řekla pražská radní Jana Plamínková (STAN), nezdar u expertů ze skupiny Jaspers potvrdil i její předchůdce Jiří Nouza (TOP 09).

„V Bruselu jsme se snažili lobbovat, ale bohužel máme informace, že bez kladného stanoviska od Jaspers, což je několik odborníků, není možné dotaci reálně získat,“ řekla Plamínková.

Nepomohlo ani to, že město v memorandu se soukromými Pražskými vodovody a kanalizacemi dohodlo, že na novou linku se nebude vztahovat smlouva o pronájmu infrastruktury. Ta byla v éře Pavla Béma (ODS) prodloužena do roku 2028.

S experty, kteří apelovali na levnější řešení, zkoušel jednat Nouza, pochopil však, že to nemá smysl. O řešení, které spočívá nejprve ve výstavbě nové linky na zelené louce, je nepřesvědčil.

„Jejich mantrou bylo, že musíme zrekonstruovat starou čistírnu. Ale to není možné, museli bychom ji vypnout a to by všechny splašky tekly do Vltavy,“ uvedl Nouza.

„Jsme rozčarováni, věcné argumenty zazněly, dostali všechna vysvětlení. Dali najevo, že to akceptují, ale písemné stanovisko je negativní,“ uvedla Plamínková. Od kauzy exministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila v Evropské komisi patrně přežívá negativní obraz zakázky. „Zřejmě ten negativní obraz, který jsme si sami způsobili, bohužel znamená, že ty peníze nedostaneme,“ dodala radní.

 

Papežštější než papež

 

Praha podle Plamínkové doplácí na znění přístupových dohod pro vstup do EU z roku 2004, kdy byla celá ČR stanovena jako tzv. citlivá oblast.

„Znamená to, že musíme čistit dusík na hodnotu 10 miligramů na litr. Čistírna všechno ostatní splňuje, jen nesplňuje limity pro dusík. Běžná norma na dusík v EU je přitom 20 miligramů na litr,“ přiblížila Plamínková.

Patrně s vědomím, kde se nachází evropské rozvodí, jsme podle ní byli papežštější než papež. „Praha teď bude muset ze svých zdrojů, případně ze zdrojů, které vyžebrá od státu, ale bez dotace z EU, zaplatit čistírnu, kterou by vůbec nemusela stavět, kdybychom měli standardní normy,“ dodala.

Ustanovení se přitom týká jen měst, nikoli venkova a např. vlivu zemědělských hnojiv. Praha si zkoušela u ministerstva životního prostředí vymoci úlevu. Nepochodila, odpověď z ministerstva zněla, že čistírna být musí.

Cena nové vodní linky vzešla ze soutěže a z jednání s vítěznými firmami na 5,8 miliardy korun. Minulé vedení města v režii TOP 09 předpokládalo, že peníze by mělo pokrýt už v minulosti zvýšené vodné a stočné. Nyní se zkoumají možnosti dalších zdrojů.

Plamínková se obává, že konečná cena bude vyšší. Je třeba připočíst DPH, stavět nátokové labyrinty, vymyslet a realizovat kalové hospodářství a cena se šplhá k 10 miliardám korun.

Naděje na dotaci existuje ještě u kalové koncovky, zpracování hmoty, co z čištění odpadní vody zbyde. Vyžaduje ale zvláštní řešení.

 

***

 

Museli bychom čistírnu vypnout a to by všechny splašky tekly do Vltavy Jiří Nouza (TOP 09)

 

Zdroj: Právo

 

Autor: Právo