Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Praha ladí rozpočet, STAN zase programovou konferenci. V městských částech probíhají komunitní slavnosti, jako např. v Satalicích.

Praha ladí rozpočet, STAN zase programovou konferenci. V městských částech probíhají komunitní slavnosti, jako např. v Satalicích.

30. 9. 2019

Čtěte více: Pracovní týden nastal již v neděli, kdy rada HMP odjížděla na dvoudenní výjezdní zasedání k rozpočtu na rok 2020.Proto také odpadlo pravidelné pondělní jednání RHMP:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1320941991401425&set=a.244772775685024&type=3&theater 

1. Satalické slavnosti se konaly 27.9.2019 a odhalena byla slavnostní deska rodákovi Jiřímu Hubačovi. Tradice byla založena.

1. Satalické slavnosti se konaly 27.9.2019 a odhalena byla slavnostní deska rodákovi Jiřímu Hubačovi. Tradice byla založena.

Krajský výbor

Ve čtvrtek se mimořádně konal Krajský výbor. Jednali jsme krom aktuálních radničních tisků o chystané programové konferenci, která vám všem dá možnost zasáhnout konkrétními podněty do budování našeho Starostenského programu v Praze. Programová konference proběhne formou pracovních kulatých stolů dle nejzávažnějších problematických témat - doprava, bydlení, životní prostředí, majetkové hospodaření a zdraví, kvalita života v Praze. Cílem bude načrtnout náš hlavní programový dokument a vyvolat další programovou diskuzi k jeho podrobnému dotvoření. Termín konference je plánován na 6.11. od 17,00 do 20,00 hodin a velmi pravděpodobně se bude konat v Klubu architektů Staroměstské radnice. Podrobnější informace a pozvánku obdržíte včas, ale již nyní si poznamenejte datum a můžete rozmýšlet, v které pracovní skupině byste rádi usedli a podíleli se na vzniku materiálu. KV přijal další 4 nové registrované příznivce a posílil tak naši základnu v buňkách Prahy 1, 10 a 3.

 Výběrové řízení na místo ředitele magistrátu HMPhttp://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsky_magistrat_hleda_noveho_reditele.html 

 

Z gesce Petra Hlubučka

Jednání o rozpočtu očima Petra: "Stejně jako ministři ve vládě, tak i my, radní hlavního města, teď projednáváme rozpočet na příští rok. Abychom na to měli klid, sešli jsme se kousek za Prahou, na zámku ve Škvorci. Požadavků je hodně, zdrojů však o něco méně. Pracujeme od samého rána a panuje tu docela příjemná atmosféra a chuť se domluvit. Nějakým záhadným způsobem tu ale nefunguje ono magické "nalézaní miliard", jak často slýcháváme právě od ministrů. Nehrajeme tu holt žádnou mediální show. Naopak máme společný zájem na tom, aby se Praha rozvíjela, tudíž věnujeme velkou část prostředků na investice. Dobře investované peníze se totiž několikanásobně vrátí zpět. V mých gescích navrhuji, aby nad rámec běžných výdajů bylo investováno například do dostavby Ústřední čističky odpadních vod na Císařském ostrově, péče o zeleň a ekozemědělství, nového pavilonu goril v zoo, revitalizace části obory Hvězda, obnovy vodních toků a nádrží, do péče o krajinu a mnoha dalších.

Tak to snad do večera zvládneme.

Detailní rozpočet pak bude po schválení v rámci transparence samozřejmě vyvěšen na webu města."

Podolská vodárna slaví: 

"Podolská Vodárna právě slaví 90 let od svého otevření. Vznikla v letech 1925-1929 podle projektu Antonína Engela a byla realizována firmou Kress Praha.

Jedná se architektonicky velmi cennou stavbu v novoklasicistním stylu.
V roce 1997 se sem z Národní třídy přestěhovalo Muzeum Pražského Vodárenství.
Stavte se tu někdy, je to zážitek", podělil se Petr o zážitek z návštěvy, kam zavítal s místostarostou Prahy 1 Petrem Hejmou v úterý 24. 9. 

https://www.facebook.com/STANPraha4/photos/pcb.1206947176166861/1206947062833539/?type=3&theater 

"A k tomuto jubileu investovala Praha v této vodárně do nových technologií na úpravu vody – filtrace přes granulové aktivní uhlí, kterou zavádíme například na i Želivce. Touto investicí zvýšíme produkci pitné vody tohoto záložního zdroje z 200 na 500 litrů za sekundu. Což představuje asi 17% průměrné spotřeby vody v Praze". 

Nový Rákosův pavilon se otevře návštěvníkům ZOO v sobotu 28.9. - https://www.facebook.com/zoopraha/photos/a.158331417580/10156128206197581/?type=3&theater

Přijďte se podívat!: "28. září je nejen Den české státnosti, ale také se v Zoo Praha otevře zcela unikátní Rákosův pavilon vzácných papoušků. Své jméno nese po mecenášovi, panu Stanislavu Rákosovi, který pražské zoo odkázal část svého majetku a právě tyto prostředky byly použity na tuto unikátní stavbu. Dnes jsme tento pavilon spolu s lidmi ze zoologické zahrady pod vedením pana ředitele Miroslav Bobek představili novinářům. Pro veřejnost se otevře právě v sobotu", uvádí Petr na FB.

 

Z gesce Hany Kordové Marvanové

Probíhají další Hanou iniciovaná jednání na téma Airbnb: "Mnoho lidí, kteří bydlí v centru, si stěžují, že se kvůli Airbnb nemohou v domech v noci vyspat. Rádi bychom jim pomohli, proto jsme navrhli změny zákonů, které umožní, aby Praha získala pravomoci situaci řešit. Bohužel Parlament tyto změny zatím neschválil. Nicméně se nevzdáváme a nyní jednáme s ministerstvem pro místní rozvoj, aby naše návrhy podpořilo. Doufám, že při dalším pokusu ve sněmovně na podzim uspějeme.

Co potřebujeme změnit?
1) Digitální platformy by měly být povinny nám dávat informace o pronajímaných bytech.
2) Zákon by měl zmocnit obce k vydání místní vyhlášky, která by mohla regulovat krátkodobé pronajímání bytů v některé městské části.
3) Prosazujeme zvýšení práv vlastníků bytů, kteří jsou omezeni tím, že se z bytového domu stává hotel", vysvětluje Hanka na svém FB profiluhttps://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN/

 

Hanka vystoupila ve čtvrtek na konferenci k podpoře stavebního rozvoje a dostupného bydlení s návrhy, které by přispěly zvýšení dostupnosti bydlení: "Na konferenci na téma podpory stavebního rozvoje a dostupného bydlení v Praze jsem představila, co připravujeme. Zlevnění bydlení by umožnily daňové úlevy. Co chceme navrhnout za Prahu?

 

1) Snížení DPH na nové byty z 15% na 10%.
2) Zrušení daně z nabytí nemovitosti"

https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN/photos/a.1015748841912893/1376501249170982/?type=3&theater 

 

 PorodNICE 5P

Pod patronací Miloše Růžičky dnes v zastupitelském sále Nové radnice proběhl 1. ze dvou seminářů o porodnictví, práci porodních asistentek a podpory jejich role při porodu v porodnicích, o eliminaci rizik domácích porodů. Další pokračování bude mít tato akce v poslanecké sněmovně tentokrát pod záštitou Olgy Richterové z Pirátské strany. Seminář pořádala zakladatelka Porodního domu U Čápa, porodní asistentka Zuzana Štromerová a pozvala na něj porodníky, lékaře, porodní asistentky, ale i nastávající rodiče a laickou veřejnost. Že i v době nejskvělejších vědeckých poznatků na poli medicíny se dá nalézt řada nedorozumění a propastí mezi porodnicí, porodní asistentkou a matkou, které se však dají překlenout, nacházet průsečíky a spolupracovat, o tom zkušená porodní asistentka připravila odbornou publikaci: https://www.pdcap.cz/Texty/SeminarRPPP2019/SeminarRPPP.html

 

Satalické slavnosti

A ještě jedna zajímavá akce se konala v pátek, tentokrát to byla komunitní slavnost v novém komunitním centru Jiřího Hubače v Satalicích. Paní starostka Milada Voborská založila hezkou a potřebnou tradici v Satalicích, kde konečně od loňska mají krásné místo pro setkávání, poznávání, trávení volného času a odpočinku po celkové rekonstrukci bývalého areálu statku na příjemnou klidovou zónu v centru této městské části.

 

Akce s IZS

Aneta Ečeková Maršálová doprovázela nebo zastupovala Petra Hlubučka v září na akcích ve spolupráci s IZS: 

 

"13., 14. 9. proběhly na pražském Výstavišti již 5. Dny Integrovaného záchranného systému. Jedná se o velice oblíbenou akci, největší přehlídku všech složek IZS na jednom místě.

Během slavnostního zahájení v sobotu 14.9. vystoupili kromě pana primátora Hřiba i další představitelé složek IZS.

Ze STANu se zúčastnil též pan Tomáš Stařecký, nový ředitel Správy služeb hl.m.Prahy.

Více než 12 000 návštěvníků se seznámilo s prací záchranářů, policistů, hasičů, ale i Vězeňské služby, BESIPu, se stavbou protipovodňových zábran a mnohých dalších.

Již tradičně byly nejoblíbenější ukázky výcviku koní, psů, prohlídky techniky, simulace situací, které složky IZS ve své praxi řeší.

21.9. proběhlo zásadní cvičení pro složky IZS a to VODA 2019

Během celého dne, od 6 hod do půlnoci se prověřovala schopnost techniky a lidí z Integrovaného záchranného systému zasáhnout v případě, kdy by Prahu opět ohrožovala velká voda.

Cvičení započalo na Dubči, kde se nachází sklad kontejnerů potřebného vybavení. Zde Správa služeb hl.m. Prahy zajišťuje uskladnění a údržbu veškerých mobilních prvků protipovodňové ochrany.

Díky sehranému harmonogramu jednotlivých složek, které spolu výborně spolupracují, stavby protipovodňových zábran na území MČ Praha 1, 4 a 5, včetně uzavření protipovodňových vrat do Čertovky, bylo cvičení velice úspěšné", zhodnotila Aneta obě akce.

 

Děkuji za Vaši pozornost a pokud u vás v městské části chystáte hezkou akci, nebo máte za sebou zajímavou událost, podělte se o ni s námi prostřednictvím našeho pátečního newsletteru.

 

Přeji krásný víkend a těším se na slyšenou za týden, 

 

Vlasta Urbánková
krajská tajemnice Praha

Autor: Vlasta Urbánková