Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Praha drží spolu!

Praha drží spolu!

27. 3. 2020

Česko zažívá druhý týden nouzových opatření, počet nakažených stoupá, vzrůstá počet testovaných, ale stále je to málo, objevili se první oběti a někteří se začali uzdravovat. Začíná se hovořit o ekonomických dopadech, dobrovolnická činnost jede na plné obrátky.

Náměstek Petr Hlubuček ve stanu Červeného kříže na Mariánském nám.

Náměstek Petr Hlubuček ve stanu Červeného kříže na Mariánském nám.

Rada HMP
 
 
Z gesce Petra Hlubučka
Každý den zasedá krizový štáb HMP, každý den se ladí opatření:
 
Akce Praha drží spolu!!
 
Funguje koordinovaná pomoc občanům ve spolupráci s Červeným křížem a dobrovolníky - ve stanech před HMP je centrální koordinační místo: zajišťuje krom již dříve avizované pomoci seniorům s nákupy a jinými potřebami přísun pratelných roušek (sbírají se látky, roušky dezinfikuje Nemocnice Na Františku a balí se a doručují potřebným) - projekt byl pojmenován Praha drží spolu, a jak to funguje vysvětlil ve čtvrtek podrobně Petr Hlubuček na ČT24 (hned v začátku záznamu cca 22. vteřině) vysílání): https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/220411058060326
 
S nedostatkem ochranných prostředků pomáhá i ČVUT, které rychle vyvíjí náhradu za nedostatkové respirátory pro nasazené v první linii: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/pcb.3204900776201252/3204890159535647/?type=3&theater"ČVUT v Praze vyvinulo a vyrobilo vlastní respirátory, které splňují parametry stále nedostatkových respirátorů FFP3. Navíc se dají snadno udržovat a dýchací filtr v nich má trvanlivost jeden měsíc. ČVUT nám dnes darovalo 11 kusů těchto originálních respirátorů pro naší Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy! Je neuvěřitelné, co všechno vlastními silami zvládneme", říká Petr.
 
Ve středu se sešel náš krajský výbor na své historicky první videokonferenci a zabýval se otázkou budoucnosti pražské ekonomiky, která se bude odrážet ode dna. Děkujeme všem z vás, kteří stihli poslat své nápady na pomoc, za spoustu  námětů, jak pomoci zejména nejpostiženějším drobným podnikatelům, živnostníkům, OSVČ, pracovníkům kultury, majitelům drobných provozoven, lidem, kteří pocítí propad příjmů. Pražská koalice již začíná diskuzi o pomoci ze strany HMP v návaznosti na kompenzace ze strany státu. V mnohých městských částech již první úlevy poskytují, například odpouštějí nájmy v nebytových prostorách v majetku městských částí po dobu trvání krize, mapují postižené provozovny, přemýšlejí nad lokální výpomocí, propagací místních firem, vymýšlejí vouchery.. Jsme na začátku.
 
Ekonomickým dopadům a důsledkům přijatých nouzových opatření se věnoval ve středu také pořad 90´ na ČT 24 a hostem byl náš europoslanec Stanislav Polčák, pokud jste nestihli, můžete si  poslechnout jeho názory zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11412378947-90-ct24/220411058130325
 
 
S dalším stručným přehledem se těším na slyšenou příští týden, buďte zdrávi!!
 
 
Vlasta Urbánková
krajská tajemnice Praha

Autor: Vlasta Urbánková