Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Praha dá devíti městským částem 785 milionů Kč na investice do škol

Praha dá devíti městským částem 785 milionů Kč na investice do škol

12. 9. 2023

Praha 11. září (ČTK) - Pražský magistrát rozdělí mezi devět městských částí 785 milionů korun určených na budování škol. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Peníze půjdou například na zahájení stavby nové základní školy v Čakovicích a Kolovratech nebo na již započatou rekonstrukci bývalé základní školy u metra Strašnická. Ve všech zmíněných případech činí dotace 150 milionů korun. Podle radního Antonína Klecandy (STAN) plánuje město dát peníze na nové školy i Praze 13, Praze 12 a Praze 5.

Antonín Klecanda

Antonín Klecanda

Praha 8 na základě dnešního rozhodnutí získá 103 milionů korun na stavbu tělocvičny, školní kuchyně a školní jídelny ZŠ Lyčkovo náměstí a Troja obdrží 80 milionů korun na rozšíření základní školy. Praze 22 město dá 60 milionů korun na výstavbu mateřské školy, na stejný účel získají Praha 12 a Lipence každá 40 milionů korun a Lochkov 12 milionů korun.


Klecanda uvedl, že poskytnuté peníze slouží pro zahájení staveb, protože jedna škola vyjde v průměru na 450 milionů korun. "V dalších letech budou (radnice) potřebovat další finance," řekl. Dodal, že magistrát plánuje dát peníze i dalším radnicím. "Všem kritériím vyhověla škola v Praze 13, která bude řešena samostatně. Dále jsou připraveny školy v Praze 5 a Praze 12, avšak tyto školy jsou zatím poměrně drahé, takže jednáme s městskými částmi, aby projekty upravily, jelikož každá z těchto škol stojí jako dvě jiné," vysvětlil.

Radní dnes schválili také rozdělení dalších 40 milionů korun, které radnice 13 městských částí využijí na investice do sportovní infrastruktury. Například Praha 13 dostane 5,4 milionu korun na rekonstrukci a rozšíření skateparku, Štěrboholy 5,8 milionu korun na rekonstrukci tělocvičny a Praha 4 získá 5,4 milionu korun na vybudování hřiště pro mládež.


Nové vedení Prahy v minulých měsících uvedlo, že metropoli chybí na nutnou výstavbu škol miliardy korun. Podle zástupců magistrátu by měl vzniknout Státní fond školské infrastruktury, tedy systém, ze kterého by stát rozvoj školství financoval. Pražské městské části mají podle analýzy městského institutu plánování a rozvoje v současné době 141 projektů na rozšíření kapacit škol v součtu za 26,77 miliardy korun. Bez významného posílení kapacit by podle analýzy v roce 2030 mohlo v pražských základních školách chybět 3000 míst.
 

Zdroj: www.ctk.cz

Autor: Klára Neumannová