Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Olympiáda dětí a mládeže se v roce 2026 uskuteční v Praze

Olympiáda dětí a mládeže se v roce 2026 uskuteční v Praze

19. 6. 2024

Představitelé hlavního města společně se zástupci Českého olympijského výboru dnes na Nové radnici v Praze 1 oficiálně oznámili konání Olympiády dětí a mládeže na území metropole v roce 2026. Významná sportovní akce se v hlavním městě uskuteční vůbec poprvé a zúčastnit by se jí mělo až 4,5 tisíce mladých sportovců ze všech krajů Česka. Slavnostní zahájení pětidenní akce se uskuteční na fotbalovém stadionu Slavie Praha ve Vršovicích.

Fotbalový stadion Slavia Praha Autor: Fb SK Slavia Praha

Fotbalový stadion Slavia Praha Autor: Fb SK Slavia Praha

Jsem rád, že se Praha dočkala, Olympiáda dětí a mládeže je významná, oblíbená a mimořádně prospěšná akce. Sport je jednou z nejdůležitějších věcí, které by se měly u nejmladší generace podporovat. A hlavní město tak činí,“ říká Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy.

Tato významná sportovní akce, která se v hlavním městě uskuteční vůbec poprvé, přinese nezapomenutelné zážitky pro až 4,5 tisíce mladých sportovců ze všech krajů Česka. Věříme, že tato akce posílí význam sportu v životě mladých lidí. Sport je nejen zdrojem radosti a zábavy, ale také klíčovým prvkem pro rozvoj fyzického zdraví, týmového ducha a sebedůvěry. Naše spolupráce s pražskými univerzitami nám umožní poskytnout potřebné zázemí pro tuto akci. Jsem velmi rád, že již v procesu příprav se do projektu kromě pražských univerzit zapojuje i SK Slavia Praha, která přislíbila kapacity svého sportovního zázemí včetně samotného zahájení akce,“ uvádí Antonín Klecanda, radní hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu a volného času.

Rada hl. m. Prahy schválila podání přihlášky k pořadatelství Her XII. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2026 v Praze už 8. dubna 2024. Nyní Český olympijský výbor pořadatelství Prahy oficiálně potvrdil.

V metropoli se sportovní akce uskuteční od neděle 21. do pátku 26. června 2026. První den bude na programu příjezd výprav, ubytování a slavnostní zahájení her, následovat budou čtyři sportovní dny zakončené ve čtvrtek 25. června 2026 slavnostním závěrečným ceremoniálem. Poslední den je naplánován odjezd výprav zpět domů.

Konkrétní seznam sportovních disciplín bude upřesněn po jednání s jednotlivými sportovními svazy. Zároveň budou také vybrána sportoviště a stanoven bude i přesný program. Jisté už ovšem je, že slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže 2026 bude na fotbalovém stadionu Slavie Praha, ve vršovickém sportovním areálu by se pak měla konat i celá řada sportovních soutěží.

V blízké době bude také podepsáno memorandum o spolupráci s pražskými univerzitami, které by měly pomoci se zajištěním zázemí akce, a to zejména formou poskytnutí ubytovacích kapacit na vysokoškolských kolejích nebo vybraných sportovišť. Olympiády dětí a mládeže 2026 by se měly zúčastnit až 4,5 tisíce mladých sportovců ze všech krajů Česka.

Jedná se o historický moment, kdy můžeme oznámit, že z rozhodnutí Českého olympijského výboru se pořadatelem Olympiády dětí a mládeže v roce 2026 stává Praha. Pro nás je tento projekt velmi důležitý, stejně jako samotný rozvoj sportu u mládeže. Byl jsem už mnohokrát dotazován, kdy se Olympiády dětí a mládeže zhostí také Praha, protože byla poslední z krajů v Česku, která pořadatelství dosud nezískala. Jsem velmi rád, že to nyní už neplatí,“ dodává Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských výprav, která se koná každoročně od roku 2003 a je určena mladým sportovcům ve věku od dvanácti do šestnácti let v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.

V minulosti unikátní atmosféru zažila řada dnes úspěšných sportovců, jako jsou například Ester Ledecká či Josef Dostál. Hlavní poselství projektu je přinést životní zážitek mladým sportovcům, jejich vrstevníkům, rodičům i veřejnosti, aby se pohyb stal a zůstal součástí jejich života.

Olympiáda dětí a mládeže je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje. Olympiády se odehrávají ve dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. Jednotlivé výpravy sestavují příslušné krajské úřady na základě nominačních kritérií jednotlivých sportovních svazů.

Zdroj: Olympiáda dětí a mládeže se v roce 2026 uskuteční v Praze - Praha - MHMP

Autor: Klára Neumannová