10. 10. 2024
Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Obrovský úspěch egyptologa Bárty! Stal se členem elitní světové instituce: Byl v ní Edison, Darwin i Fayette
Obrovský úspěch egyptologa Bárty! Stal se členem elitní světové instituce: Byl v ní Edison, Darwin i Fayette
5. 6. 2024
Tuzemská věda nedávno oslavila fenomenální úspěch, když se Miroslav Bárta (53), egyptolog z Univerzity Karlovy, jako historicky třetí Čech stal členem super-prestižní Americké akademie umění a věd (AAAS). Slavná organizace, níž za 243 let existence mimo jiné prošla jména jako Thomas A. Edison, Charles Darwin či markýz de La Fayette, takto vzdává hold vědcům, kteří dosáhli mimořádných úspěchů. Jak jeden ze svých největších kariérních úspěchů vnímá náš největší expert na zrod, vrchol a pád civilizací, se dozvíte v rozhovoru.
prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., zdroj: Obrovský úspěch egyptologa Bárty! Stal se členem elitní světové instituce | Blesk.cz
Blesk.cz: Kde, kdy a jak vás zjištění, že jste přijat, zastihlo?
Miroslav Bárta: Dozvěděl jsem se to loni v dubnu a to nejprve emailem, po kterém následoval telefonát ze Spojených států. A následující den byl uveřejněn článek na stránkách Akademie a v americkém vydání Forbesu. No a asi o týden později jsem obdržel oficiální sdělení o udělení členství v listinné podobě Fedexem.
Členství se potvrzuje obvykle ručně psaným dopisem, což je tradice od založení této instituce v roce 1780. Trochu starobylé, ale musím říci, že se mi to líbí. Tyto dopisy od dob prvních členů visí na stěnách Akademie.
Jaká byla vaše bezprostřední reakce?
Velké překvapení a radost. Jen u mě ty věci dlouho nevydrží, ale ta chvíle, kdy jsem se to dozvěděl, byla výjimečná.
Kdo a za co vás nominoval a posléze přijal?
Pokud vím, tak nominace se veřejně nijak nepřetřásají a vždy to je několik lidí, co vás navrhuje. Hlasování je dvoukolové, kdy online hlasují všichni členové Akademie. Tak jsme to alespoň slyšel. Vím, že jedním z navrhovatelů byl prof. Thomas Levy, jeden z největších amerických znalců biblické archeologie.
Co to znamená pro českou egyptologii a archeologii i českou vědu obecně?
Troufám si tvrdit, že jde o obrovské uznání práce nejen mé, ale celého oboru a relevance společenských věd jako takových. U nás doma to tak nerezonuje, ale ve Spojených státech a v anglosaském světě obecně členství v této Akademii má obrovskou váhu. Dokonce se podle počtu členů vytváří ranking amerických univerzit. Stačí si uvědomit, že většina problémů dnešního světa – sociální a společenské konflikty, náboženské války, krize hodnot a společenské smlouvy či nefunkční elity, tomu všemu můžeme lépe porozumět prostřednictvím společenskovědního výzkumu. A pokud budeme mít diagnózu, můžeme ty problémy začít řešit.
Do jaké společnosti jste se dostal, kdo jsou vaši kolegové v akademii?
Sama Akademie se chlubí mimo jiné více než 250 nositeli Nobelových a Pulitzerových cen. Mohu zmínit jména jako George Washington, Benjamin Franklin nebo Charles Darwin, přes J. F. Kennedyho, Martina Luthera Kinga, Alberta Einsteina a Winstona Churchilla a až po Madelaine Albright nebo dva Čechy – Jaroslava Heyrovského a Václava Havla.
Obecně mnoho egyptologů v této společnosti není – na seznamu žijících členů jsou dva – Manfred Bietak a Kathryn Bard, kteří patří desetiletí k mezinárodně uznávaným kapacitám. Takže v jedné větě – obrovská jména, lidé, kteří svou prací předběhli svět o značnou dobu. Obecně v archeologii tam jsou vedle již uvedených jmen například Kent V. Flannnery, Jeremy A. Sabloff, Jyoce Marcus, Malcolm H. Wiener a další a další s jejichž články a publikacemi jsem začínal před lety ještě jako student… A to nemluvím o takových ikonách jako byla třeba Mary Leakey a její výzkumy hominidů v Africe.
Jak často AAAS někoho přijímá?
Členství se uděluje jednou ročně a je výsledkem dlouhého nominačního procesu a dvoukolového hlasování, kdy o vás rozhodují členové akademie.
Jak probíhal dvoudenní ceremoniál přijetí do AAAS?
To byl ve všech směrech úžasný zážitek. V pátek večer vše začalo galavečerem s následnou recepcí v Kresge auditoriu pro koncerty a divadlo patřící MIT. Budova Akademie se nachází v Cambridge (USA, MA), kde je i Harvardova Univerzita. Tam v sobotu ráno proběhla formou recepce snídaně pro nově zvolené členy.
Odpoledne následovalo představování nových členů spojené se zápisem do knihy členů a opět recepce. My s Olgou a několika přáteli jsme pak skončili v místní vyhlášené rybí restauraci. Byl to trochu maraton, takže jsme ocenili příchod klidné neděle. Ale celý ten víkend je nezapomenutelný, Olze psali s gratulací Pomahačovi, na ceremonii přišel i prof. Igor Lukeš. Velká překvapení, protože jsme na ně neměli kontakt.
V pořadí kolikátým Čechem jste se v AAAS stal?
Pokud vím, tak členy byly profesor Jaroslav Heyrovský a Václav Havel. Takže pravděpodobně třetím. Snad se to číslo brzy navýší, protože v naší zemi jsou vědci, kteří by si to zasloužili přinejmenším jako já.
Jaká privilegia a popřípadě i atributy (např. členské roucho) se pojí s členstvím?
O „privilegiích“ moc nevím, ale obrovským přínosem je nejen členství samotné se vším, co s sebou přináší, ale zejména možnost přístupu – rázem se stáváte součástí velmi vybrané vědecké společnosti světových vědců, politiků, umělců, filantropů a dalších.
Jaké povinnosti se pojí s členstvím?
Dostát obecným etickým principům Akademie a snažit se dělat svět lepším prostřednictvím vědy a poznání.
Co se ve vašem životě změnilo za dobu, co jste členem?
Nemnohé, život jde dál, řeším neustále podobné problémy s fungováním české egyptologie a našich projektů v Abúsíru a dále hledám způsob, jak institucionalizovat svůj dlouholetý výzkum v oblasti komparativního studia civilizací. Problémy ale řeší každý z nás, když se podívám kolem sebe, musím říci, že žijeme v jednom z nejlepších koutů planety Země. Tak by se o něj měl každý z nás starat co nejlépe.
Na čem momentálně vědecky pracujete?
Věda a výzkum jsou stále základem mé práce a nemyslím, že by se to v dohledné době mělo změnit. A popularizace k tomu neodmyslitelně patří Co chystám? Je toho relativně hodně. Teorie sedmi zákonů vydaná česky v roce 2021 by si zasloužila rozšíření a zahrnutí toho, co se událo se světem za poslední tři roky, hledám také nakladatele v zahraničí. V loni na podzim proběhla další část mezioborových výzkumů v Abúsíru. Dokončuji několik článků, monografii hrobového komplexu soudce Intiho z 23. stol. př. Kr., ze kterého pochází nejstarší známá milostná píseň na světě…
S dvěma filmovými produkcemi – britskou a americkou, jsme dokončili natáčení dokumentů o výzkumech v Egyptě. Kromě toho jsem se od roku 2023 začal společně s Michalem Půrem a Martinem Kovářem podílet na podcastu Nový svět, který je věnovaný různým aspektům současného světa a každý pátek si můžete stáhnout mé zamyšlení nad civilizacemi v rámci Civilizačního Fóra. V Abúsíru jsme toto jaro zahájili velký projekt výzkumu a dokumentace jedné z posledních neprozkoumaných staroegyptských pyramid patřící panovníkovi Neferirkareovi. A za pár dní odlétám na přednášky do Washingtonu DC a New Yorku. Možná je toho opravdu více, než by mělo, ale žijeme jen jednou a jak říkal Jan Werich měli bychom koukat, abychom byli… Tak snad to za to bude stát.
Jaké jsou dle vás konkrétní příčiny krize současné západní civilizace?
To je otázka, kterou si klade spousta lidí. A určitě na ní nelze jednoduše odpovědět. Svět je stále složitější, takže ani odpověď nemůže být jednoduchá. Ale pokud bych to měl hodně zjednodušit na několik řádek: žijeme v době dezinformací, měnícího se přírodního prostředí, migračních tlaků, nevratných změn v energetice, upadající společenské smlouvy i zoufalého nedostatku elit a měnících se geopolitických vztahů… K tomu přidejme aktuální probíhající války (Ukrajina, Izrael), série převratů a občanské války v Africe. Když se podíváme do minulosti, všichni velcí politici měli hluboké znalosti historie, která svými dlouhými časovými řadami leccos napovídá i o naší současnosti nebo případně budoucnosti. Na druhou stranu skokový vývoj poznání v oblasti technologií a AI může skýtat naději na to, že se nám nakonec podaří většinu problémů umenšit nebo zcela vyřešit.
Zdroj: Obrovský úspěch egyptologa Bárty! Stal se členem elitní světové instituce | Blesk.cz
Autor: Klára Neumannová