Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Obnova barokní kaple sv. Václava a Zahrady se hřbitovem

Obnova barokní kaple sv. Václava a Zahrady se hřbitovem

27. 11. 2023

Díky skvělé spolupráci projektantů, expertů z památkové ochrany a hlavně práci šikovných dělníků
se městské části Praha-Suchdol vloni podařilo dokončit stavbu nového areálu Zahrad se
hřbitovem u kaple sv. Václava a opravit tuto kapli. Velkým překvapením byl objev původních
freskových maleb světců a iluzorní architektury na stěnách barokní kaple.

nový areál Zahrad se hřbitovem u kaple sv. Václava, Praha-Suchdol

nový areál Zahrad se hřbitovem u kaple sv. Václava, Praha-Suchdol

Součástí areálu je také Suchdolský sad, ve kterém jsou jednotlivé stromy věnovány čestným občanům městské části na jejich počest a jako výzva v následování jejich příkladu, jejich práce, kumštu a k připomínání jejich činů a hrdinství. Opravenou kapli si užíváme při koncertech, svatbách, křtinách, smutečních rozloučeních či jiných setkáních. Při cestě na Kozí hřbety tak vznikl úžasný prostor, který má svoji jedinečnou atmosféru v každém ročním období. A toho si všímají i jiní, obě stavby byly totiž nominovány na 3 ocenění. Jednak za opravu kaple sv. Václava byla městská část nominována Národním památkovým ústavem do soutěže Patrimonium pro futuro - Památky děkuji. Slavnostní vyhlášení výsledků této soutěže proběhne 28. listopadu.

Dále pak obnova kaple postoupila mezi 50 finalistů Národní ceny za architekturu 2023 - Grand Prix Architektů, kterou organizuje Obec architektů. Kaple soutěžila s dalšími 17 projekty v kategorii REKONSTRUKCE. Ve finále soutěže byla obnova kaple oceněna, na základě rozhodnutí mezinárodní poroty získala Malou modrou kostku.

Třetí ocenění se týká projektu Zahrady se hřbitovem u kaple sv. Václava. Tato stavba byla vybrána z 241 přihlášených realizací do České ceny za architekturu 2023, kterou organizuje Česká komora architektů. Mezinárodní porota vybrala tento projekt mezi 6 finalistů letošní ceny. Projekt Zahrady se hřbitovem u kaple sv. Václava připravilo Studio OBJEKTOR na základě architektonické soutěže, kterou městská část připravila v roce 2017. Podrobné informace k uvedeným stavbám jsou dostupné na webu městské části: www.praha-suchdol.cz.

autor: Petr Hejl, starosta MČ Praha-Suchdol

Autor: Klára Neumannová