Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Nová vodní linka začne nabíhat v září

Nová vodní linka začne nabíhat v září

26. 4. 2018

Stavba nové vodní linky ústřední pražské čistírny na Císařském ostrově za zhruba šest miliard korun je před dokončením. Nečekané potíže s bakteriemi vyvolaly odklad jejího uvedení do zkušebního provozu.

Nová vodní linka začne nabíhat v září

Nová vodní linka začne nabíhat v září

Místo 8. srpna se to má stát asi o 40 dní později, 18. září. Při středeční prohlídce to řekli radní Jana Plamínková (Trojkoalice, STAN) a šéf městské Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petr Žejdlík. Podle nich se na stavbě nečekaně rozmnožily vláknité bakterie, a to natolik, že vytvořily na hladině pěnu. Aby se to nedělo, je potřeba do biologického čištění doplnit technologii asi za 16 miliónů korun. Jedná se o zkrápění, které bakteriím neumožní tak prudké množení. „Původní technologie s tím zkrápěním nepočítala,“ uvedl Žejdlík.

Plamínková uvedla, že zkoumání, proč se tak bakterie rozmnožily, nebylo úspěšné. Šéf dohledu nad stavbou z PVS Jiří

Rosický upozornil, že se mění charakter vypouštěných odpadních vod.

„Zahušťují se, protože spotřeba vody v Praze dál klesá. Potom vzniká oprávněné podezření, že se změnily stravovací návyky a do kanalizace se dostává více tuků, které mají právě vláknité bakterie rády,“ uvedl Rosický. Vedle mechanického a bakteriálního čištění nová linka obsahuje technologii na dočištění dusíku. ČR se už v přístupových dohodách k EU zavázala, že v odpadních vodách dusíku nebude v litru více než 10 miligramů. „Proto se nová vodní linka staví, miligram dusíku představuje zhruba miliardu korun,“ poznamenala Plamínková. Vícepráce na čistírně činí podle ní asi 5,6 procenta a představuje zhruba 300 miliónů korun. Byly způsobeny požadavky pojišťoven, aby čistírna byla chráněna 50 centimetrů nad úroveň povodně z roku 2002. Až od 18. září čistírna poběží ve zkušebním režimu, bude ji rok provozovat dodavatel stavby. Pražské splašky sice začnou pomalu na novou vodní linku natékat, je ale třeba rozmnožit bakterie, které vodu čistí. Odeberou se ze stávající čistírny a podle Rosického množení potrvá prvních 99 dní. Předpokládá se, že Pražská vodohospodářská společnost bude od roku 2021 rekonstruovat stávající čistírnu, v roce 2024 by se měla stavět nová kalová koncovka.

Autor: Petr Janiš, Právo