Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Nezávislí kandidáti na Praze 11

Nezávislí kandidáti na Praze 11

1. 4. 2014

Praha 11 byla v posledních čtyřech letech symbolickým místem odvrácené strany současné komunální politiky v České republice. Veřejností nikdy nepřijatá koalice ČSSD a ODS na Magistrátu hl. města Prahy se v roce 2010 stala pro mnohé Pražany symbolem praktického dělení moci nehledě na ideové pozadí stran. Pro obyvatele Prahy 11 však takováto koalice mezi tehdejšími nejsilnějšími opozičními stranami nebyla nic nového, protože zde koalici sestavila ODS s ČSSD (včetně Pražanů za svá práva) s tichou podporou KSČM.

 Tato „koalice“, sledování lidí, umísťování nahrávacích zařízení pro odstavení spolustraníků, naplno rozjetý boj o moc, tomu předcházející pochybná volební kampaň a využívání sportovců pro zastrašování obyvatel, to vše vytvořilo dnes notoricky známý termín užívaný pro označení Jižního Města, kterému se přezdívá pražské Palermo. Nicméně časy se mění a i Praha 11 má na dosah reálnou změnu poměrů, kterou může zajistit neustále sílící opozice. S tím, jak opozice na Praze 11 posiluje, se ale stále častěji vynořuje otázka, co bude po volbách?

Jedno je už nyní jisté: kdokoliv, kdo bude na radnici v příštím volebním období, nebude mít vůbec jednoduchou výchozí pozici. Rozprodané pozemky městské části, akciové společnosti napojené na poslední peníze v radniční pokladně a celá řada neřešených problémů nutně vytvoří obtížně řešitelnou situaci.

Dosavadní politický vývoj na Praze 11 vytvořil velmi negativní atmosféru mezi obyvateli, a tím pádem i bič na všechny současné i budoucí strany. Neustálé obcházení občanů dalo opozici jasný cíl: porazit současnou koalici, vymýtit korupci a plně uspokojit poptávku občanů po změně. Je to ale cíl splnitelný?

Porazit současnou vládnoucí koalici je možné a pro budoucnost Jižního Města nezbytné. Co plně splnitelné není, je rychlý boj s korupcí a snaha o uspokojení poptávky občanů. Ta totiž spíše než aby vytvářela alternativní pohled na to, kam by měla Praha 11 směřovat, zanechává pouze temné a prázdné místo. Je tak spíše odrazem značně frustrující politické současnosti, její nejednoznačnosti a bezohlednosti. Stejně jako opozice reaguje na současnou situaci na radnici svým jasným a jednoznačným kritickým postojem, tak je svým způsobem na tomto stavu existenčně závislá. A tak na jednu stranu zde máme úctyhodný a potřebný cíl, tj. porazit současnou vládnoucí koalici ve volbách. Na druhou stranu je zde stále nevyplněný prostor pro konstruktivní a tvořivou politiku, která nebude pouze politikou negace.

A to je přesně to místo, jež se snaží vyplnit vznikající uskupení nezávislých kandidátů, které bude do komunálních voleb kandidovat pod hlavičkou Starostů a Nezávislých. Sebevědomý a konstruktivní postoj by měl být zárukou prosazování rozvojové politiky a snahy o novou budoucnost Jižního Města.

Právě budoucnost Prahy 11 totiž zatím nevypadá příliš dobře. Stárnutí jejího obyvatelstva, neatraktivnost prostředí a v současném stavu špatný ekonomický výhled jsou rostoucími hrozbami, na které bude muset nově zvolená politická reprezentace co nejdříve reagovat. Jinak se může stát, že se z Prahy 11 stane okrajové a neatraktivní místo s velkými sociálními problémy.

Proto se domníváme, že je nejvyšší čas vnést do naší společnosti pozitivní náladu a optimistickou prorozvojovou politiku, která podpoří iniciativní občany tak, aby se Praha 11 opět stala přívětivou městskou částí uvědomělých obyvatel, kteří si budou navzájem dobrými sousedy. Naši spoluobčané by si to po tak dlouhé době jistě zasloužili.

Autor: Ing. Radka Soukupová