Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Na vyhození? Ne, do druhého kola

Na vyhození? Ne, do druhého kola

17. 1. 2018

Praha otevře v Holešovicích centrum odložených věcí. Zásobovat ho budou i sběrné dvory.

Náhled původní článku v deníku Metro, 17. 1. 2018.

Náhled původní článku v deníku Metro, 17. 1. 2018.

Otřískané, staré, ale přitom stále funkční věci nevyhazovat. Lepší je poslat je dál, aby posloužily druhým. Tuto myšlenku v posledních letech podporují nejen početné skupinky nadšenců, ale i takzvaná re-use centra. Jedno takové plánuje v dohledné době otevřít také Praha. Podle radní pro životní prostředí Jany Plamínkové vznikne v jednom ze skladišť areálu Holešovické tržnice v Praze 7.

„Tento projekt je důležitý nejen k dosažení našeho cíle, aby se co nejméně odpadu spalovalo a ukládalo na skládky. Centrum nám umožní věci vracet zpět do oběhu, aby mohly někomu posloužit,“ řekla deníku Metro radní Plamínková.

Do centra budou Pražané podle Plamínkové nosit hlavně nepotřebné sportovní náčiní, knihy, oblečení či nábytek. Stejnými věcmi bude také zásobováno ze sběrných dvorů, které sem budou převezeny se souhlasem původního vlastníka. V plánu je i navázání spolupráce s charitativními organizacemi, dětskými domovy, azylovými domy, muzei a podobně.

„V centru si následně budou moci lidé věci také za drobný poplatek koupit. Uvažujeme také o tom zřídit v prvním patře budovy opravárenskou dílnu, kam budou moci Pražané chodit a učit se věci opravovat,“ plánuje Plamínková.

„Snažíme se o redukci odpadu a také o jeho znovuvyužití. Ve Vídni mají s centrem výborné zkušenosti.“

Jana Plamínková, Radní

 

Re-use centra se nacházejí například ve Vídni nebo Budapešti. Ze strany obyvatel i radnic bývají dobře hodnocena zejména s ohledem na sociální rozměr těchto projektů. V českých podmínkách mají s podobným počinem zkušenosti například v Brně, kde se model zapojení a využití provozu brněnských sběrných dvorů do projektu osvědčuje. V Praze, v osmé městské části, v menším měřítku také funguje něco podobného. Jde o neziskový projekt s názvem Z pokoje do pokoje.

„Praha nám nápad neukradla. Bohužel jsme ale došli společně k názoru, že naše dva pokojíčky, ve kterých fungujeme, na celoměstský projekt prostě nestačí. Doufáme ale, že se po otevření najde prostor na spolupráci. Každé re-use centrum je pro město dobré,“ vysvětluje za projekt Z pokoje do pokoje Barbora Kocandová.

Praha si uklidí sama

Město ovládne největší firmu svážející odpad v metropoli – Pražské služby. Chce ušetřit a získat kontrolu nad svozem a zpracováváním odpadu.

Praha nově vlastní více než 90 procent akcií firmy. Teď chce donutit minoritní akcionáře k odprodeji akcií. Cílem je získat úplné vlastnictví.

Za zbylé akciové podíly ve firmě zaplatí magistrát nejvýše 289,2 milionu korun. Za podíly drobných akcionářů pak dá asi 159,4 milionu. Zbylé akcie převezme od samotné firmy.

Autor: FILIP JAROŠEVSKÝ (filip.jarosevsky@metro.cz)

Zdroj: METRO, 17/1/2018