Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Na Dívčích hradech se pasou koně Převalského.

Na Dívčích hradech se pasou koně Převalského.

23. 4. 2021

Od minulého víkendu sledujeme velmi emotivní reakce poté, co premiér a ministr vnitra informovali veřejnost na mimořádné tiskové konferenci o aktivní účastni ruských tajných služeb v 7 let starém případu vrbětických explozí. Emotivní rétorika tiskové konference a ujišťování obou pánů o uveřejnění důkazů, která evokovala odhalení státního terorismu a vyvolala okamžitou vlnu nevole u části veřejnosti vůči Ruské federaci, se však ústy premiéra zkraje týdne poněkud zmírnila na označení, že jde o „útok na zboží“.

Dívčí hrady od pondělí 18.4. 2021 novým domovem pro koně Převalského z pražské ZOO.

Dívčí hrady od pondělí 18.4. 2021 novým domovem pro koně Převalského z pražské ZOO.

Než se k tomu tématu v průřezu vyjádření Vítka Rakušana vrátíme, pojďme se odreagovat pohledem k našim krajským politikům, protože tento týden zasedalo pražské Zastupitelstvo:

Rada HMP

Co schválila pražská Rada: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html

Týden Petra Hlubučka

1) V pondělí zasedala Rada HMP na které Petr předložil několik tisků týkajících se především investic technické vybavenosti.

2) V pondělí odpoledne se zúčastnil vypouštění Koní Převalského na Dívčích hradech. Nedaleko Radlického hřbitova se tak bude prohánět stádo koní, které se zoologické zahradě daří vracet do původní domoviny v Mongolsku. Je to skvělý pocit, vypouštět tato nádherná zvířata do výběhu. Jsou plná energie a nespoutanosti. Od dnešního dne můžete obdivovat čtyři klisny Převaláků ve 20 hektarů velké ohradě na Dívčích hradech v Praze 5“, píše Petr na fb a doprovází to krásnými fotografiemi, tak se podívejte:

https://www.facebook.com/photo?fbid=4597358206946272&set=pcb.4597359526946140

3) V úterý večer proběhla v CAMP prezentace plánu na snižování emisí CO2 v Praze. V přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku vidíme obrovskou příležitost pro byznys a průmysl. Tento materiál bude schvalovat na začátku května RHMP. Záznam je možné si pustit na FB CAMPu. https://www.facebook.com/camppraha/videos/1116919585461673

4) Ve středu ráno se zúčastnil u příležitosti Dne země kulatého stolu spolu se zástupci Tchaj-wanu. Právě Tchaj-wan je technologická velmoc s kterou stojí za to, si vyměňovat zkušenosti při přechodu na cirkulární ekonomiku. Této debaty se zúčastnil i tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu.

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/earth_day_talk_predstavitele_tchaj_wanu.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/i_letosni_den_zeme_slavi_praha_online.html

5) Ve středu zasedal krajský výbor STAN Praha, prodiskutovali jsme očekávaná témata, která půjdou na ZHMP. Volební manažerka Eva Vyšanská představila grafiku a strategii naší kampaně, která byla nakonec dobře přijata, obě koaliční strany ustupují ze svých tradičních značek, kampaň potlačuje ega a staví na obsahu a jediné, co zatím mohu prozradit je, že je moderní, svěží a ve výsledku vlastně příjemná. Zahájení kampaně proběhne 18.5., blíže vás budeme informovat. V neposlední řadě jsme se věnovali procesu přijímání nových uchazečů o status registrovaného příznivce a jejich zapojování do činnosti hnutí.

6) Ve čtvrtek proběhlo Zastupitelstvo hlavního města, které trvalo až do pozdních hodin. Petr předložil a nechal schválit například návrh na poskytnutí účelové investiční dotace pro modernizaci stanice letecké záchranné služby na letišti Václava Havla. 

Z gesce Hany Kordové Marvanové

„Velmi náročné, jako už tradičně, bylo opětovné jednání o vyhlášce regulující v Praze hazard, kterou jsme přijali už loni v září a kterou jsme zakázali automaty v kasinech. Předložila jsem zastupitelům komplexní informaci o projednávání vyhlášky u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na Ministerstvu vnitra. Stanovisko Ministerstva vnitra je, že vyhláška je v souladu se zákonem. Stanovisko ÚOHS by mělo být obsahem rozhodnutí, které teprve bude vydáno. Nicméně jsem přesvědčená, že nediskriminační způsob regulace hazardu, který jsme zvolili, je správný i z hlediska hospodářské soutěže“, těmito slovy popsala Hanka průběh čtvrtečního zastupitelstva, kde opětovně musela obhajovat přijatou vyhlášku, díky které čelí i žalobám ze strany některých provozovatelů kasin. Více se dočtete na jejím fb: https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN

 

Miloš Růžička k očkování i začarované sportovní hale

Rozvoj sportovního areálu Ďáblice - sny a realita:

Miloš Růžička se podělí o příběh plánované sportovní haly, do něhož v nočních hodinách zasáhlo i toto zastupitelstvo, které zamítlo dotaci na její výstavbu, protože se nestihlo vyřídit stavební povolení: „Územní plán umožňuje na severu Prahy - pravý břeh Vltavy, vybudovat tolik potřebný víceúčelový sportovní a relaxační areál. součástí této vize je Víceúčelová sportovní hala pro pestrou škálu míčových i dalších sportů, která je stavebně připravována jako samostatný projekt již od roku 2016. Hlavním uživatelem bude SK Ďáblice pro činnost svých oddílů (zejména dětských a mládežnických) a Základní a mateřská škola v Ďáblicích. Její budova je totiž umístěna v městské památkové zóně. Je umístěna od roku 1901 na krásném místě historické návsi, ale na druhou stranu tedy nikdy neměla a díky svému umístění ani mít nemůže vlastní venkovní areál, který by byl součást pozemku školy. Sportovní hala by mohla mnohé vyřešit. Radost z dlouho očekávaného a nedávno vydaného stavebního povolení byla ale krátká. Jeden opoziční politik se odvolal a zorganizoval odvolání několika svých podporovatelů, mj. i prostřednictvím advokátní kanceláře. O to smutnější, že jejich připomínky buď byly již dávno vypořádány, nebo se stavebním řízením vůbec nesouvisí. Příběh, který zná devět z deseti starostů. Dobré myšlenky ale v konfrontaci obstojí. Věřím, že i ta naše“, píše Miloš Růžička

ZHMP:

„Rád bych kolegům a všem Pražanům, kteří vnímají očkování jako důležitý nástroj obrany proti nemocem a současné epidemii, vzkázal, že Praha má velmi robustní očkovací systém, který obsahuje jak on-line monitoring příjmu a distribuce vakcín, tak vlastních očkovacích kapacit, které jsou "aktivovány" s dostatečným předstihem dle množství vakcín, přidělených státem pro Pražany. Prahu žádný nárůst množství vakcín nezaskočí, ke zdržení očkování nedojde. 

Na druhou stranu bych rád připomněl, že tou největší oporou v nesnázích je každému z nás víra ve vlastní síly, vnitřní klid a odhodlaní věnovat se svému zdraví, nést za něj odpovědnost a užívat i svobody, která z dobrého zdraví plyne. V drtivé většině případů Covid jen odhalil a zviditelnil slabiny v podobě dalších - civilizačních nemocí, které nás, a bohužel, i naše děti, provází životem. Zdravotní stav Pražanů není uspokojivý, nečekejme na spasení státem, nespoléhejme se na to, že stát nám spolu s vědci vždy pomůže, že umíme porazit přírodní zákony, že jsme nedotknutelní, že naše zdraví má snad v rukou někdo jiný, než my sami.“  

Výbor pro životní prostředí Jany Plamínkové

„Snažím se, aby magistrátní Výbor pro životní prostředí, technickou vybavenost a infrastrukturu neprojednával jen tisky do zastupitelstva. Vždy si tam zvu zajímavé hosty. Na minulých výborech jsme projednávali např. světelné znečištění, nový zákon o odpadech či jak zlepšit kvalitu pražských vod ke koupání. Včera jsme vyslechli zajímavé informace o Klimatickém plánu HMP do roku 2030, a sice od bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, ředitele SEVENu Tomáše Voříška a vedoucího oddělení energetického manažera MHMP Jaroslava Klusáka. Praha totiž přijala extrémně ambiciózní závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého o 45 % oproti roku 2010, a pánové představili, jak tohoto cíle dosáhnout. Klimatický plán poté schválili všichni koaliční členové výboru, za což jsem opravdu ráda. Protože to znamená, že náměstek primátora Petr Hlubuček nebude mít problém s jeho schvalováním ani v Radě HMP, ani na květnovém zastupitelstvu“, napsala Jana na FB.

Návrat dětí do škol - sága na pokračování

Výzva Vládě ČR a Ministerstvu zdravotnictví má veselé pokračování. Radnice MČ Praha 9 tento týden podala žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními Ministerstva zdravotnictví. Na tiskové konferenci to oznámila médiím ve středu 21. dubna.

Tímto způsobem se domáháme zrušení opatření tak, aby se do základních a mateřských škol mohli vrátit všichni žáci s negativním testem na covid-19. Kauzu jste možná zaznamenali v médiích, namátkou vybíráme iDnes: http://bit.ly/p9_zalobaNSS , ale věříme, že informace se k Vám dostávají i prostřednictvím jiných médií, v čilé komunikaci jsme například s CNN Prima, TV Nova, TV Praha nebo Českou televizí. Velmi rádi bychom poděkovali všem, kteří již vyjádřili této iniciativě podporu, především pak našemu senátoru Mgr. Jiřímu Růžičkovi, 1. místopředsedovi Senátu PČR, který se zúčastnil i zmíněné tiskové konference MČ Praha 9. 

 

Zde Vám pro bližší představu zasíláme plný text námi podaného Návrhu na zrušení částí mimořádných opatření (na některých místech je však námi vzhledem k ochraně os. údajů částečně anonymizován).

Budeme velmi rádi, pokud nás v této iniciativě podpoříte i na Vašich městských částech.

Případné dotazy Vám rádi zodpovíme.

Vaši kolegové z MČ Praha 9,

Ing. Zdeněk Davídek a Mgr. Pavel Pospíšek

 

Vrbětická výzva

Z FB Víta Rakušana k těmto událostem

Dnešní projev v Poslanecké sněmovně. O tom, že bychom měli být odvážní. A o tom, že nejsme zboží.

https://www.facebook.com/vitrakusancz/posts/2799105867070475

Navrhuji usnesení, kterým Sněmovna vyzve vládu, aby požádala o podporu EU a NATO; svolala summit EU a snížila počet ruských diplomatů na úroveň diplomatů ČR v Rusku.

https://www.facebook.com/vitrakusancz/posts/2798994973748231

Tisková konference s Ivanem Bartošem ke zjištění k zapojení Ruské federace do tragédie ve Vrběticích & jednání s koalicí SPOLU o dalším postupu

https://www.facebook.com/vitrakusancz/posts/2798424203805308

Nerozumím tomu, proč ministr Havlíček říká, že Rosatom je „takřka vyloučen“ z tendru na dostavbu Dukovan. Po tomto víkendu by měl být Rosatom ZCELA vyloučen z výstavby nového bloku naší jaderné elektrárny.

https://www.facebook.com/vitrakusancz/posts/2797637863883942

 

Přeji vlídný víkend všem a zajděte se podívat třeba na ty Převaláky!

 

Vlasta Urbánková

Krajská tajemnice STAN Praha

Autor: Vlasta Urbánková