Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Musíme být neskromní

Musíme být neskromní

8. 5. 2018

Jaro je v plném proudu, sluníčko svítí, příroda se směje a voní, ale v české politice na pražské i parlamentní úrovni to vypadá spíše jako před zimou. Jednání mezi ANO a ČSSD o vládní koalici se pohybují líně kupředu, koalice na pražské magistrátě se pomalu rozkládá a celková nálada je pochmurná jak v deštivém listopadovém podvečeru. A jak vidí aktuální témata předseda pražské organizace STAN Petr Hlubuček?

Petr Hlubuček, předseda krajské organizace STAN Praha a starosta Lysolají

Petr Hlubuček, předseda krajské organizace STAN Praha a starosta Lysolají

Pražským tématem číslo jedna je Libeňský most. Jaký je postoj STANU v této otázce?

Především bychom nechtěli tuto velmi odbornou diskusi nijak politizovat. Z odborných posudků vyplývá, že část mostu, která je na břehu v Praze 8, je v dezolátním stavu, a není jiné cesty než ji zbourat. Kubistické oblouky nad vodou bychom rádi zachovali. Pouze pokud by se ukázalo, že celý most je skutečně v neopravitelném stavu, pak by měla být vypsána architektonická soutěž na most nový.

Podívejme se nyní na politickou situaci v naší zemi komplexně.

Rozhodně cítím kolem sebe, že se zvyšuje cosi jako občanská otrlost. Premiér (v demisi) říká, že je alergický na to, když slyší že je trestně stíhán, i když tomu tak je, a velkému procentu občanů jeho stíhání vůbec nevadí. Poprvé od listopadu se předpokládané vládní strany chtějí otevřeně opírat o aktivní podporu komunistů a prezident republiky místo, aby šel uctít památku kardinála Berana, statečného muže, který komunistům vadil i po smrti a jehož ostatky se až po mnoha letech směly vrátit do mateřské země, jde raději řečnit na sjezd KSČM. Zahraniční politika ČR je evidentně schizofrenní – jeden směr vede z Černínského paláce na západ a druhý z Hradu na východ, městský soud označil rozhodnutí prezidenta nejmenovat některé profesory za nepřípustné zasahování do akademických svobod atakdále. To vše mě rozhodně nenechává klidným.

Co z toho vyvozujete? Blíží se naše země skutečně k hranici, za níž jsou již jen autoritářské režimy?

Rád bych věřil, že tomu tak není.

Co lze proti tomu dělat na komunální úrovni?

Důležité podle mého názoru je mít pevné politické propojení od té nejnižší komunální úrovně, přes kraje a parlament, až do Bruselu. Proto se také starostové rozhodli kandidovat do parlamentních voleb, protože jejich kandidáti a zastupitelé jsou lidmi činu, jejichž cílem je pokud možno neideologické prosazování praktických věcí, které zajistí lidem spokojený život, o němž mohou v maximální možné míře rozhodovat sami, a odstraňování nejrůznějších podivných praktik, které zamořují rozhodování na všech úrovních. A tím nemám na mysli jen skutečnou korupci, ale třeba i „kamarádíčkování“ za nejrůznější úsluhy. A v těchto našich ambicích musíme být neskromní. Že umíme své obce spravovat a při tom naslouchat svým sousedům, jsme již dokázali. V tuto chvíli chceme na komunální úrovni posílit a získat co nejvíce zastupitelů také na úrovni pražského magistrátu, abychom mohli politiku městských částí ovlivňovat zdola i shora a odtud přenášet své poznatky a know-how zase výš.

Autor: Erika Stařecká  |  Zdroj: Erika Stařecká