Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Krajský výbor Smoljak David

Smoljak David

David Smoljak (*1959)

Hlavní město Praha

Politika je často dost tvrdá a nevybíravá, plná nelehkých kompromisů, ale ze své podstaty není špinavá. Když se na ni ale všichni vykašleme a přenecháme ji napospas těm, co ji chtějí dělat jenom proto, aby nad námi měli moc, tak taková zaručeně bude!

web: www.davidsmoljak.cz

/smoljakdavid

/DavidSmoljak


Senátor za Prahu 9, radní pro územní rozvoj a životní prostředí v MČ Vinoř, v Senátu člen Stálé komise pro sdělovací prostředky, Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a nejpočetnějšího klubu Starostů a nezávislých.

Proč jsem vstoupil do politiky?

Můj vztah k politice byl hodně podobný pověstnému hostinskému z Hospody Na mýtince. Politika mě vždycky zajímala, ale nikdy jsem do ní nechtěl vstupovat. Když jsem spolu s ostatními zakládal před devíti lety „Sdružení pro Vinoř“, chtěli jsme mít jenom spolek podobně smýšlejících lidí. Záhy jsme ale pochopili, že pokud chceme ovlivnit dění kolem sebe, musíme získat mandát od voličů. A tak jsme šli do voleb a stali se legitimní opozicí, v druhém období jsme se dostali jako koaliční strana na radnici a ve třetím jsme už vyhráli a mohli na té radnici začít pracovat naplno. Stejné to bylo s doplňovacími volbami do Senátu. Protože dlouhodobě považuji Senát za důležitou kotvu v rozbouřených vodách a volby se konaly v obvodu Prahy 9, kde dlouhodobě působím, šel jsem do toho loni a půjdu do toho i letos.

Během všech těch let jsem pochopil jedno… Politika je často dost tvrdá a nevybíravá, plná nelehkých kompromisů, ale ze své podstaty není špinavá. Když se na ni ale všichni vykašleme a přenecháme ji napospas těm, co ji chtějí dělat jenom proto, aby nad námi měli moc, tak taková zaručeně bude!

Kdo jsem?

Ač jsem trávil dětství v Brandýse nad Labem, narodil jsem se a od svých deseti let až dodnes žiju v Praze. Nejdřív na Vinohradech, pak v Modřanech, posledních šestnáct let - tedy dobrou čtvrtinu svého života - bydlím ve Vinoři. ​ Vystudoval jsem FAMU, obor scenáristika a dramaturgie. A v životě jsem prošel nejrůznějšími profesemi od domovníka přes televizního scenáristu a dramaturga, novináře až po šéfdramaturga a šéfredaktora televizní zábavy. Posledních šest let se jako koordinátor sdružení „Svobodu médiím!“ hodně zabývám situací kolem médií veřejné služby. Jejich nezávislost považuju za naprosto klíčovou pro udržení svobodných poměrů v naší zemi.


Funkce

Zaměstnání

  • Zastupitel MČ Praha-Vinoř
  • scenárista a publicista