Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Klimatické změny, kvalita ovzduší a našeho zdraví je vážné téma i v Praze

Klimatické změny, kvalita ovzduší a našeho zdraví je vážné téma i v Praze

1. 7. 2019

Hlavní město Praha se prostřednictvím svých zastupitelů rozhodlo jasně a zodpovědně postavit k tématu klimatických změn – na zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy, konaného dne 20. června, vyhlásilo klimatický závazek, podle nějž sníží emise CO2 nejméně o 45 % oproti stavu v roce 2010, a do roku 2050 dosáhne u tohoto skleníkového plynu emisí nulových.

Louka u staré radnice v Ďáblicích

Louka u staré radnice v Ďáblicích

Před problémy životního prostředí není možné zavírat oči – globální klimatické změny, jejichž negativní dopady lidská činnost zrychluje a umocňuje, mají přímý vliv na naše životní prostředí, a tedy i na naše zdraví; to, myslím, dneska už pociťujeme všichni. Chceme-li dostát svým mezinárodním závazkům a nechceme-li, aby se naplnily krizové scénáře, nesmíme se bát nepopulárních opatření a musíme dát najevo jasnou politickou vůli. Vyhlášení klimatického závazku je projevem takové vůle – a také projevem zodpovědnosti a prozíravosti,“ upozorňuje Miloš Růžička (STAN), pražský zastupitel, předseda Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas a současně starosta městské části Praha Ďáblice. „Jako starostové máme ostatně přímo v popisu práce myslet dopředu, myslet na budoucnost, uvažovat v souvislostech – a neřídit se jen tím, co přináší okamžitý užitek,“ připomíná.

Součástí unesení, které zastupitelé k vyhlášení klimatického závazku přijali, je i apel k aktivnímu a zodpovědnému přístupu, směřující na vládu České republiky, česká města, pražské městské části, instituce, organizace i občany – ke zlepšení (nejen) klimatické situace je totiž zapotřebí aktivity a zodpovědnosti na všech úrovních politického a společenského života.

Přijetím klimatického závazku jsme rozhodně neřekli poslední slovo, budou jistě následovat i další důležitá rozhodnutí… Jejich význam a jejich reálný přínos pro lidské zdraví ale budeme schopni docenit až s odstupem několika let,“ uzavírá Miloš Růžička.

Autor: Jiří Královec