Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha K aktuální situaci na Praze 10: odvolání starostky Renaty Chmelové a radního Davida Kašpara

K aktuální situaci na Praze 10: odvolání starostky Renaty Chmelové a radního Davida Kašpara

29. 6. 2022

Zastupitelé Pirátů, ODS, TOP 09 a ANO odvolali na jednání zastupitelstva Desítky starostku Renatu Chmelovou a místostarostu Davida Kašpara. Účelový slepenec stran, který radní koalice VLASTA odvolal, jako důvod udává nedostatečné vysvětlení údajného dopadu kauzy Dozimetr na naši městskou část.

K aktuální situaci na Praze 10: odvolání starostky Renaty Chmelové a radního Davida Kašpara

K aktuální situaci na Praze 10: odvolání starostky Renaty Chmelové a radního Davida Kašpara

Místostarosta Kašpar i starostka Chmelová přitom jasně uvedli, že s fungováním Desítky ani s jejich kandidaturou nemá počínání pana Hlubučka nic společného. Po odvolání starostky Chmelové a místostarosty Kašpara rezignovala na pozici členky rady i Lucie Sedmihradská.

Pravým důvodem odvolání našich radních jsou však tyto tři hlavní body:

- naše zásadní připomínky k metropolitnímu územnímu plánu, které jsme dali dohromady s občany - Trojmezí na Praze 10 musí zůstat zelené. Nedopustíme jeho vybetonování! 
- stěhování sídla Úřadu MČ Praha 10, které je velmi unáhlené. Rychlost a tlak na stěhování je podezřelý.   
- problematické přebírání bytového fondu ze strany Praha 10 – Majetková, a. s., ve kterém dominuje pirátský neprůhledný majetkový propletenec. 

Piráti Praha 10 a ODS Praha 10 vypověděly koaliční smlouvu bez předchozích jednání. V normálním životě tomu říkáme podraz. Na základě předchozího chování bývalých koaličních partnerů jsme s tím ale počítali.

Koalice VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL a Desítky pro domácí je hrdá na práci, kterou na Desítce pro vás za více než 3,5 roku udělala:

- Radniční tým Renaty Chmelové zvládl s pomocí aktivních občanů a pomáhajících dvě krize: covidovou a uprchlickou.
- Jasná pravidla nakládání s veřejným prostorem, rovnováha mezi zájmy městské části a obyvatel a těch, kdo staví a rozvíjejí území.
- Transparentní, předvídatelné a dlouhodobě odpovědné hospodaření městské části.
- Zpracování víceletého plánu oprav a rekonstrukcí budov mateřských a základních škol.
- Systematická péče o oblast kultury a role neziskového sektoru.
- Znovuzavedení obecních novin a posílení práv opozice v orgánech Zastupitelstva i v radničním tisku.

Dnešní kroky některých zastupitelů, jejichž strany mají v magistrátní kauze sami máslo na hlavě, ukázaly, že na podzim budeme zase potřebovat vaši pomoc při boji s kmotry, kteří se na Desítku chtějí vrátit. My vám slibujeme, že je spolu s vámi znovu na podzim porazíme.

Autor: Klára Neumannová