Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Jsem přesvědčený, že tyhle volby přinesou průlomovou změnu.

Jsem přesvědčený, že tyhle volby přinesou průlomovou změnu.

27. 8. 2021

Říká v rozhovoru Jan Lacina, lídr za STAN pražské kandidátky do parlamentních voleb.

Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 a lídr pražské kandidátky do parlamentních voleb za STAN.

Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 a lídr pražské kandidátky do parlamentních voleb za STAN.

Honzo, ty jsi velice aktivní člověk, který má široký záběr zájmů od sportu, přes tvůrčí i uměleckou činnost, média či sociální vědy. Nakonec jsi zakotvil v komunální politice. Je tvoje politická činnost logickým vyústěním tvého dosavadního života? Jak tuto ušlou cestu vnímáš ty sám?

Vidím to ve dvou obrazech: V tom prvním jdeme 20. listopadu 1989 přes dnešní most Legií v čele průvodu studentů Fakulty tělesné výchovy a sportu manifestovat kolem Národního divadla na Václavák, a to s nulovou jistotou, že proti nám nevyjedou Lidové milice, armáda a tanky. Střih. A ve druhém obraze řídíme v březnu 2021 s pirátkou Olgou Richterovou pražský volební štáb do letošních parlamentních voleb a já si najednou uvědomím, že jsem nejstarší v místnosti. Tři dekády, které oba obrazy oddělují, utekly jako voda.

 

Reprezentuješ již druhé volební období hnutí STAN ve stotisícové pražské městské části. Kdy nastal ten zlom, že si uvědomili političtí konkurenti, že s vámi musí počítat?

Myslím, že to nebylo hned v roce 2014, když jsme se dostali do zastupitelstva i městské rady v Praze 6. Hlavně ze začátku nás brali konkurenti na lehkou váhu a kolegové z ANO nám to dávali dost citelně najevo. První zlom podle mě nastal, když jsme v roce 2017 navzdory všem průzkumům pronikli samostatně do sněmovny, tím druhým byly nade vší pochybnost loňské krajské a senátní volby. Od té doby frčíme a vážně nás berou najednou úplně všichni.

 

V současné době jsi tváří STAN Praha ve spojení s Piráty pro nadcházející sněmovní volby. Tato koalice se rodila dlouho, po pečlivých analýzách a dlouhých debatách lídrů. Jak pokračuje spolupráce nyní, kdy běží kampaň?

Myslím, že se nám poměrně rychle podařilo otupit vzájemné hroty nedůvěry. K tomu bylo potřeba trochu víc se poznat. Kampaň frčí na plné obrátky, dopsali jsme program, postavili volební štáb, politickou radu, redakci dvou vydání volebních novin, schválili rozpočet… všechno běží, jak má. A ptáš-li se na karmu, tu má tohle spojení velmi dobrou, což se nakonec okamžitě po jeho ohlášení začalo odrážet ve volebních modelech.

 

Jako politologa tě jistě současné výsledky volebních modelů těší. Koalici Pirátů a Starostů zatím přisuzují roli favoritů. Do voleb daleko, jak to udržet, nepokazit? 

Ano, ohlas našeho liberálního spojení se u veřejnosti dostavil dřív, než jsme čekali.  Máme před sebou skutečně ještě skoro šest měsíců, které mohou být velmi turbulentní. Ale já jsem se nikdy ničeho příliš nebál. Mám léty prověřenou zkušenost, že energie, která se věnuje dobrému nápadu, se nikdy neztratí. Pro mě – vzděláním politologa - je nesmírně přínosné, že můžu tenhle zajímavý proces pozorovat zevnitř.

 

Kde by chtěl Jan Lacina být v roce 2022? 

Zajímavější je, kde bude v příštím roce naše země. Jsem přesvědčený, že tyhle volby přinesou průlomovou změnu, na jejímž konci vznikne nová společenská smlouva mezi všemi společenskými vrstvami. Musíme spolu navzájem víc mluvit, musíme začít tuhle rozdělenou společnost začít postupně spojovat. Lidé milují tuhle zemi, ale nesnáší tenhle stát. Po dvou světových válkách, čtyřech dekádách dogmatického komunismu a třech dekádách oligarchického postkomunismu je nejvyšší čas začít s tím něco skutečně dělat. Kde budu já osobně, se nechám překvapit.

 

Vlasta Urbánková, krajská tajemnice STAN Praha

Autor: Vlasta Urbánková