Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha David Smoljak: Proč potřebujeme silná média veřejné služby?

David Smoljak: Proč potřebujeme silná média veřejné služby?

28. 2. 2025

Zvyšování poplatků – ano, nebo ne? Tak zněly otázky v některých anketách, které se ještě nedávno hojně objevovaly ve veřejném prostoru. Teď veřejný prostor z pochopitelných důvodů zaplnila jiná témata, zejména obavy o budoucnost Evropy.

David Smoljak: Proč potřebujeme silná média veřejné služby?

David Smoljak: Proč potřebujeme silná média veřejné služby?

Přesto, či spíše právě proto je ale zvyšování televizních a rozhlasových poplatků dnes zoufale potřebné. Náš informační prostor se totiž rozpadá a mizí pod přívalem lží, dezinformací, blábolů i cílených vlivových operací šířených hlavně Ruskem, Čínou a jejich vědomými i nevědomými podporovateli. Ty se na nás valí ze všech stran. A pohánějí je vedle trolích farem hlavně algoritmy sociálních sítí, které se snaží za každou cenu získat naši pozornost. Používají k tomu zejména emočně vyhrocený obsah, který zjevně rezignoval na jakoukoli fakticitu. Většina lidí nejen u nás, ale prakticky na celém světě, konzumují zprávy o dění kolem nás primárně z on-line prostoru a ve stále větší míře ze sociálních sítí vlastněných investory ze Silicon Valley, nebo z prostředí pevninské Číny. Když to trochu zjednoduším – máme na výběr, jestli nám informační diskurs bude určovat Musk a Zuckerberg, nebo čínská komunistická strana.

Fakticky čelíme mediálnímu oligopolu. A do toho nám americký viceprezident JD Vance vzkazuje, ať se neopovažujeme stanovovat pro fungování jejich byznysu jakákoli pravidla. Myslím, že něco takového musíme v Evropě rozhodně odmítnout. Zbavili jsme se závislosti na ruském plynu a stejně tak se musíme zbavit závislosti na rozmarech techno-oligarchů, kteří se netají podporou krajní pravice. Potřebujeme udržet pluralitu našeho informačního prostoru. A tam hrají média veřejné služby klíčovou roli. Na rozdíl od soukromých tradičních i digitálních médií nesmějí a ani nemohou podléhat obchodním či politickým zájmům svých majitelů, ale mají zákonem uloženo poskytovat ověřený a objektivní obsah. K tomu ale potřebují alespoň trochu udržitelné financování. Poplatky pro ČT a ČRo se u nás nezvyšovaly už téměř dvacet let (ČT naposled 2008, ČRo – 2005)! Je skutečně nejvyšší čas to teď alespoň částečně napravit. Navýšení o pětadvacet korun měsíčně (ČT + 15 Kč, ČRo + 10 Kč) a zrušení zastaralé vazby poplatkové povinnosti na vlastnictví televizního nebo rozhlasového přijímače je to nejmenší, co pro to teď můžeme udělat.

Autor: David Smoljak