Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Co přinesl uplynulý týden, zastupitelstvo a naše anketa.

Co přinesl uplynulý týden, zastupitelstvo a naše anketa.

24. 1. 2020

Dobrý páteční podvečer, milí čtenáři pravidelné týdenní informace o tom, co přinesl tento týden:

Petr Hlubuček, náměstek primátora HMP a předseda pražské organizace STAN

Petr Hlubuček, náměstek primátora HMP a předseda pražské organizace STAN

Rada HMP

Program: 

http://www.praha.eu/public/8/a1/29/3096822_1056506_Prg_3_Rada_2020.pdf 

Usnesení: http://www.praha.eu/public/95/f9/9e/3098499_1057636__3._Rada_HMP_2020_usneseni.pdf 

 

Anketa o regulaci pořádání ohňostrojů a zábavné pyrotechniky

Před 2 týdny jste měli možnost vyjádřit svůj názor v anketě na výše uvedené téma a zde se můžete podívat na její vyhodnocení: 

Vážení členové a příznivci hnutí STAN Praha, toto je naše STAN interní anketa, neboť nás zajímá Váš názor na řešení otázky případné regulace zábavné pyrotechniky.

Jak se stavím k případné regulaci ohňostrojů a zábavné pyrotechniky?

65 odpovědí (obesláno 192 respondentů)  

Jsem pro profesionální ohňostroj na veřejných předem domluvených místech a speciálně povolených akcích.

28 odpovědí

Jsem pro úplný zákaz používání zábavné pyrotechniky a ohňostrojů.

17 odpovědí

Jsem pro veřejné používání pyrotechniky jen ve dnech 31. 12. a 1. 1. pouze na určených místech.

15 odpovědí

Ponechal bych pořádání ohňostrojů a užívání zábavné pyrotechniky bez regulace.

5 odpovědí

Obrázek s grafem viz příloha.

ZHMP

Ve čtvrtek 23.1. zasedalo pražské zastupitelstvo, opět se protáhlo do pozdních nočních hodin. Program naleznete zde: 

http://www.praha.eu/public/eb/38/5b/3094558_1057738_Schvaleny_program_jednani_13._zasedani_Zastupitelstva_hl_m__Prahy_dne_23....pdf 

Zastupitelé schválili instalaci kopie Mariánského sloupu na původní místo na Staroměstském náměstí, probírali 4 petice (např. k zahušťování zástavby v MČ Praha 12, k plánovaným úpravám barokní Lobkovické zahrady na Petříně), věnovali se zakázce DP, a.s. v hodnot 15 mld. Kč pro společnost Škoda Transportation. K podpoře zařazení tohoto bodu na program jednání ZHMP přispěl i náš klub Spojených sil pro Prahu: "Dnes jsme se na pražském zastupitelstvu dozvěděli závažné informace, že generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy podepsal těsně před Vánocemi smlouvu se Škoda Transportation na 15ti miliardovou zakázku bez výběrového řízení. Bohužel o tom nebyla informována ani rada města ani dozorčí rada DPP. Proto jsme všichni podpořili zařazení tohoto bodu na dnešní jednání zastupitelstva, sdílela Hanka na svém FB na vysvětlenouZastupitelstvo přijalo usnesení, že dojde k systémové úpravě pravidel schvalování podobných zakázek tak, aby se s nimi mohla seznámit včas i RHMP a dozorčí rada DP, a.s. Dále bylo jednání věnováno např. i grantům v oblasti kultury, v oblasti sociálních služeb atd. viz schválený program. Hanka získala masivní podporu ZHMP k dalšímu postupu v oblasti řešení krátkodobých ubytovacích služeb ve spolupráci s evropskými městy, které řeší obdobné problémy: "Díky úsilí Hany Kordové Marvanové dnes další velký krok ohledně Airbnb. Zastupitelstvo dnes pověřilo Radu, aby oficiálně vyjádřila zájem připojit se k výzvě EU k řešení platforem krátkodobého ubytování. Praha se tak přidává k Amsterdamu, Barceloně, Berlínu, Bordeaux, Bruselu, Krakovu, Mnichovu, Paříži, Valencii a Vídni. Všechna tato města trápí situace s bydlením typu Airbnb", uvádí náš FB

https://www.facebook.com/starostovenezavisli.praha/photos/pcb.3482237398517957/3482211301853900/?type=3&theater


Z gesce Petra Hlubučka

Petr jednal o budoucnosti elektromobilů v naší největší automobilce Škoda Auto: "Chceme třeba se Škodovkou pracovat na těch nejlepších podmínkách pro rozvoj elektromobility v Praze, abychom si vzájemně pomohli a připravili se na vyšší množství elektromobilů v ulicích. Jejich elektroauta se budou lépe prodávat, když pro ně budou v pražských ulicích lepší podmínky. Praha zase bude mít čistší vzduch. Je to win-win", shrnuje Petr smysl návštěvy v mladoboleslavské firmě: 

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/a.1981656458525696/3020485441309454/?type=3&theater


51. návštěvnická sezóna byla ve středu zahájena v Botanické zahradě Praha. Při té příležitosti se konala tisková konference, jíž se Petr také účastnil: "Botanická zahrada je již 51 let výkladní skříní Prahy a hlavní město se náležitě stará, aby tomu tak bylo i nadále. Letos se chystáme do botanické zahrady investovat 112 milionů korun, které půjdou především na budování nového vstupního areálu, zázemí pro návštěvníky a nového zavlažovacího vodovodu přímo z Vltavy," uvedl za zřizovatele Petr: 

https://www.facebook.com/starostovenezavisli.praha/photos/a.707458772662514/3478500615558302/?type=3&theater 


Z gesce Hany Kordové Marvanové 

10 evropských měst vyzývá EU, aby řešila systémově problémy s krátkodobými ubytovacími službami a Hanka k nim připojila tento týden i Prahu: 

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_chce_spolu_s_evropskymi_mesty.html

"Chceme zákonné nástroje pro řešení tohoto problému jak na evropské úrovni, tak chceme prosadit v Parlamentu změnu našich zákonů," nevzdává se HKM.:

 https://www.facebook.com/zdenek.hrib.primator/photos/a.302534390356236/530238267585846/?type=3&theate


Další problém, který v Praze Hanku trápí, je úroveň průvodcovských služeb. Návrh změny zákona, který iniciovala a který je nyní v senátních výborech, se vyvíjí nadějným směrem, jak popisuje Hanka na svém FB: "Dnes jsem jako radní pro legislativu absolvovala dvě úspěšná jednání v Senátu nad pražským návrhem zákona, který by měl zvýšit úroveň průvodcovských služeb v Praze, a tím i úroveň cestovního ruchu. Návrh drtivou většinou prošel v Poslanecké sněmovně a nyní jej mají projednat senátoři. Oba senátní výbory - hospodářský a pro veřejnou správu - náš návrh podpořily, liší se jen v tom, zda k vydání průkazu průvodce bude zapotřebí doložit odbornost či nikoli. Příští týden vše uzavře plénum Senátu. Věřím, že i tam s naším návrhem zákona uspějeme. Bylo by to po deseti letech, kdy Praha v Parlamentu dokázala prosadit návrh zákona jako svou zákonodárnou iniciativu."

Malý vánoční příspěvek STAN Praha útulku v Troji

Během vánočních svátků navštívili náměstek primátora Petr Hlubuček a radní z Prahy 13 Aneta Ečeková Maršálová Útulek pro opuštěná zvířata Městské policie hl. m. Praha, aby předali pejskům i jiným zvířatům dárky. Vybralo se krmení za 3348 Kč. "Všem členům a reg. příznivcům, kteří se na sbírce podíleli, velice děkujeme, jste skvělí!", vzkazuje Aneta Ečeková Maršálová

 

Užijte si víkend!

Vlasta Urbánková

tajemnice STAN Praha

 

 
 
 
 
 
 

Autor: Vlasta Urbánková