Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Být dobrovolníkem v pražských EUROvolbách

Být dobrovolníkem v pražských EUROvolbách

28. 6. 2024

V letošní kampani do EUROvoleb nám byli velkou podporou a pomocí dobrovolníci Danuše Nerudové. V Praze se jich aktivně zapojilo něco přes 30 a níže naleznete rozhovor s dvěma z nich – s Jakubem D. (26 let) a Matoušem P. (16 let).

 

Být dobrovolníkem v pražských EUROvolbách

Být dobrovolníkem v pražských EUROvolbách

Co Tě vedlo k tomu stát se dobrovolníkem v letošních EUROvolbách? 

Jakub: Těch věcí bylo hodně. Od nějakého všeobecného zájmu o politiku, až po úvahy o tom, jakou chci vlastně Evropu v budoucnu. Tím největším impulsem pro mě pak byly Debaty bez cenzury, které začal Vít Rakušan. U nich jsem si řekl, že to je ta politika, která se mi líbí a že chci mít v politice lidi, hnutí, strany, které jdou do debat i o nepříjemných tématech, nebojí se přiznat chybu a neutíkají k jednoduchým a krátkodobým řešením. V neposlední řadě mi pak ulehčilo rozhodování, zda se zapojit, dnes již členka STANu Danuše Nerudová, která pro mě svou odborností a postoji představuje ideálního člena v Evropském parlamentu. 

Matouš: K dobrovolníkům jsem se připojil, protože jsem chtěl podpořit stranu, která zastává stejné názory jako já. Rozhodl jsem se zapojit se i přes fakt, že ještě nemůžu volit. Zaujalo mě zejména to, že Starostové jsou jedna z nejvíce proevropských stran a Evropská unie je pro nás jako mladé občany klíčová.
 

Co Tě nejvíce bavilo? Zažil si něco hodně zajímavého a překvapivého během kontaktní kampaně? 

Jakub: Nejvíce jsem užil čas strávený mezi lidmi, což mě osobně překvapilo, protože ze situace na sociálních sítích jsem měl z kontaktní kampaně trošku nahnáno. Nakonec se ukázalo, že oslovovat lidi na ulicích mi vracelo víru v to, že politiku lze dělat slušně a bez nenávisti.

Matouš: Nejvíce mě bavila kontaktní kampaň. Konkrétně to, jak jsme se dostávali s lidmi do konverzace, ať už měli stejné názory jako my, nebo odlišné. Mohli jsme si vyslechnout pohled na věc i z druhé strany a následně o tématu debatovat.
 

Co Tě nejvíce překvapilo na nás na STANařích? Co bys si vzkázal dalším lidem, kteří ještě váhají, jestli se stát dobrovolníky?

Jakub: Asi největším strašně pozitivním překvapením bylo celkové spojení a souhra STANařů, kde takhle sehraný tým můžou ostatní jen závidět. Navíc jejich energie po celou dobu byla neuvěřitelná. Těm, co váhají bych vzkázal: Pojďte do toho, potkáte skvělé lidi, hodně se dozvíte a získáte plno cenných zkušeností.

Matouš: Překvapilo mě, že atmosféra mezi dobrovolníky i kandidáty byla velmi přátelská. Kdykoliv byl s něčím problém nebo jsem potřeboval poradit, všichni mi vždy ochotně pomohli. A co bych vzkázal budoucím dobrovolníkům? Určitě do toho jděte! Nasbíráte spoustu nových zkušeností, zejména v oblasti debatování, osobně se seznámíte s kandidáty a potkáte partu super lidí, kteří se také zajímají o politiku.
 

Je po volbách… Co dál? Budeš se chtít dál v politice anebo ve STAN zapojovat? 

Jakub: Určitě ano. Pokud mě celá tahle zkušenost něco ukázala, tak to, že v politice jsou uskupení, které stojí za to podpořit. Proto budu velice rád, pokud se budu moci i v rámci STAN dále do politického dění zapojovat.

Matouš: Určitě ano! Do politiky jsem zapálený už delší dobu a dobrovolnictví tento zápal ještě prohloubilo až do takové míry, že uvažuji o studiu politologie na vysoké škole. 

 

Autor: Daniela Kaiserová