Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Brožura o klimatu, ne splavnění Berounky, airbnb ve sněmovně a do Milána za inspirací při likvidaci odpadů..

Brožura o klimatu, ne splavnění Berounky, airbnb ve sněmovně a do Milána za inspirací při likvidaci odpadů..

29. 11. 2019

Hezký páteční večer, vážení členové, příznivci, podporovatelé, vítejte při čtení týdenní souhrnné informace ze STANu v Praze, více napovídá i sám název tohoto příspěvku:

Úspěšní držitelé ceny "Přístav": Petr Holeček, Jan Farský a Petr Hlubuček/všichni STAN

Úspěšní držitelé ceny "Přístav": Petr Holeček, Jan Farský a Petr Hlubuček/všichni STAN

Rada

Program: http://www.praha.eu/public/92/52/f1/3054191_1042329_Prg_39_Rada_2019.pdf  
 
Z poslaneckého týdne
 
Jana Plamínková se již v minulém volebním období jako pražská radní pro životní prostředí snažila zamezit plánům na splavnění Berounky. Na pomoc si přizvala také naši poslankyni Janu Krutákovou a té se tento týden se podařilo tyto plány ve sněmovně zastavit:  https://www.facebook.com/starostove/photos/a.419017619327/10157733271919328/?type=3&theater&ifg=1
 
iSTAR brožura
Rádi bychom vás seznámili s naší novou publikací, která navazuje na červnovou konferenci "Klima se mění: Po nás sucho". Brožura je ke stažení dostupná na našem webu zde: https://www.i-star.cz/wp-content/uploads/2019/11/klimasemeni.pdf 
Další konferenci chystá Institut moderní politiky na 15. leden a bude na téma Daně! Rezervujte si ve svých kalendářích, pokud vás daňový systém zajímá, podrobnosti o konání a konkrétní podrobnou pozvánku včas přineseme.
 
Z gesce Petra Hlubučka
Petr tento týden podnikl služební cestu do Milána, kde navštívil místní třídírnu plastového odpadu a bioplynku: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/a.1981656458525696/2883264295031570/?type=3&theater
"Tohle je fotka z místní třídičky plastů. Tady v Miláně umí z 80% plastů vyrobit granulát a prodat jej. Zbylých 20% slouží k výrobě tepelné energie v cementárnách.
V místní bioplynové stanici zase umí zase vyčištěný biometan distribuovat do plynové sítě, a ten pak normálně využívají koncoví zákazníci.Takhle nějak si to představujeme i v Praze", plánuje Petr využít  načerpanou inspiraci.
Poslední letošní sázení poběhlo na Žižkově: 
Máme radost a také moc gratulujeme Petrovi, který získal tentokrát jako lysolajký starosta ocenění Přístav za za podporu organizací a volnočasových aktivit pro děti a mládež.Tuto cenu uděluje Česká rada dětí a mládeže.
 
Z gesce Hany Kordové Marvanové
I Hance se tento týden dostalo velkého ocenění, které hned v pondělí převzala  spolu s dalšími 34 účastníky 3. odboje. Založila Nezávislé mírové sdružení, k jehož činnosti patřila např. spolupráce s Chartou 77, nebo pořádání demonstrací proti komunistickému režimu.  Možná někdo nevíte, že Hanka byla také ve vazbě za pobuřování a šíření samizdatové literatury. Moc blahopřejeme!! https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10215992258301005&set=pcb.10215992259941046&type=3&theater
 

Airbnb a kompetence obcí

Ve středu se Hanka zúčastnila konference uspořádané Italsko-českou obchodní komorou na téma Airbnb. Představila jsem naše záměry, jak problémy s krátkodobým ubytováním řešit. V současné chvíli se soustředím na projednání novely živnostenského zákona v Parlamentu, který se projednává na právě probíhající schůzi sněmovny," připomíná Hanka a přidává podrobnosti:

"Připravila jsem ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj pozměňovací návrh, který by dal kompetenci obcím, tedy i Praze, poskytování krátkodobých ubytovacích služeb řešit. V současné době čelíme stížnostem lidí bydlících v domech, kde většina bytů je pronajata krátkodobě turistům. Bohužel nemáme žádnou pravomoc danou zákonem to řešit, takže jedinou cestou je apelovat na poslance a senátory a žádat je o pomoc, aby městům dali příslušné kompetence. Kromě toho by měl Parlament posílit v občanském zákoníku práva majitelů bytů, protože zákon by měl chránit nejen majitele, který chce byt pronajímat, ale i majitele, který chce v bytě bydlet." V příštím týdnu po hlasování poslanců bude jasné, jestli konečně s našimi návrhy uspějeme. 

 

Rozloučení s JUDr. Maříkem

Dnes proběhlo ve strašnickém krematoriu rozloučení s dlouholetým ředitelem Odboru volených orgánů, panem JUDr. Richardem Maříkem, který zemřel v sobotu 23.11. 2019 náhle po krátké těžké nemoci. Bude nám na magistrátu chybět. Čest jeho památce!

 

Příjemný víkend a krásnou první adventní neděli vám všem!

 

 
Vlasta Urbánková
krajská tajemnice Praha

Autor: Vlasta Urbánková