Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Aktuality Zmrzlinové vozítko vyjelo na náplavku, přípravy na start z pistole v kampani vrcholí.

Zmrzlinové vozítko vyjelo na náplavku, přípravy na start z pistole v kampani vrcholí.

20. 8. 2021

Léto se chýlí ke konci, stále ještě mnozí z nás dočerpávají síly na dovolené, prostor magistrátní Rady se opět zaplní až 30.8., takže novinek z hlavního města pro vás zatím nemám mnoho, zato v kampani již opět pracujeme naplno, lídři brázdí republiku kraj od kraje, 12.9. přijedou na pražský kampaňový den, tak si rezervujte v neděli odpoledne čas a určitě se s nimi potkejte na Výstavišti! Přináším také srpnové novinky od Davida Smoljaka, našeho senátora.

Radní z Prahy 13 Aneta Ečeková Maršálová s kampaňovým vozíkem se zmrzlinou a "chladnou hlavou"!!

Radní z Prahy 13 Aneta Ečeková Maršálová s kampaňovým vozíkem se zmrzlinou a "chladnou hlavou"!!

Od krajských zastupitelů STAN Praha

Z gesce Petra Hlubučka

Petr k naplňování Klimatického závazku pro deník Metro: Náměstek primátora Hlubuček: Dodržet Klimatický plán je závazné i pro ty po nás - Metro.cz

Jak se v Praze daří sázet nové stromy: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/videos/592412435261505

Z gesce Hany Kordové Marvanové

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_si_pripomene_vyroci_srpnove.html

 

Kampaň

Nervozita před ostrou zářijovou fází kampaně vrcholí. Naše sklady se plní nově vytištěnými novinami a programovými letáky, antihoaxovými doporučeními, merchem /placky, tužky, pexeso, křídy, žetony do nákupních vozíků/, mrazák v Pirátském centru se plní výbornou jahodovou zmrzlinou, kterou jsme tento týden začali nabízet lidem na náplavce. Náplavka je nadohled mrazáku a ač se nám počasí spíš tento týden přiklonilo k podzimu, už jsme jich cca 1000 porozdávali. Vyjíždíme s mrazákem na vozíku, je to naše veselé vesmírné vozítko viz přiložené foto. Za hodinu máme rozdáno cca 200 ks. Zveme rovněž lidi k volebním urnám a volbám s "chladnou hlavou“, přidáme naše programové priority a zdůrazňujeme program: zastavení propadu do dluhů, konsolidaci veřejných financí, podporu digitalizace a modernizace státu, podporu obnovy krajiny a včasné kroky pro adaptaci na změny klimatu, podporu vzdělávání… Více ho můžete prozkoumat na kampaňovém webu, kde naleznete i kalendář našich veřejných akcí, kontaktní kampaně: www. piratiastarostove.cz

Už jsem psala, že v kampani pomáhají mladí (mSTAN a mladé Pirátstvo), ale část odvedou i aktivní senioři se svým Stříbrným šípem (autobus se seniory, kteří budou objíždět obce a malé MČ a zastavovat se s občany, diskutovat, rozdávat naše noviny a podělí se s lidmi své generace o zkušenosti s Piráty a STAN a naším programem.

 

Srdečně vás všechny zvu na setkání ku příležitosti startu ostré kampaně na jízdu lodí Tyrš z Náplavky 1.9. od 18,00, sraz u parníku Tyrš na Náplavce:

HARMONOGRAM VEČERA: 

18:00 otevření lodi
19:30 VYPLOUVÁME NA PLAVBU 
21:30 návrat na Náplavku
23:00 konec 

 

Senátní novinky od Davida Smoljaka

Moje senátní

nevýhry

aneb speciální srpnové novinky

 

Václav Klaus kdysi zavedl do naší politické terminologie pozoruhodný výraz „nevýhra“. Kromě osobního odporu k přiznání porážky odráží tenhle termín i značnou flexibilitu demokratických poměrů, kdy se málokdy jednoznačně vyhraje, nebo prohraje, a téměř vždy je to něco mezi tím. Těch „nevýher“ jsem si během července užil docela do sytosti. Jsou chvíle, kdy se vám daří, na co sáhnete, anebo vám naopak všechno padá od ruky a máte pocit, že svět je velice truchlivým místem pro život. Právě k tomuhle pocitu jsem během posledních červencových dní neměl daleko…

 

Sněmovna je suverén, bohužel...

 

Všechno to začalo projednáváním tzv. senátních vratek, nebo-li zákonů, které Senát vrátil sněmovně s pozměňovacími návrhy. Sněmovna musí o takových „vratkách“ hlasovat na své nejbližší schůzi a buďto je přijmout v podobě, v jaké přišly ze Senátu, anebo může tzv. absolutní většinou (nadpoloviční většina ze všech poslanců) zákon přijmout v jeho původní podobě. V den, kdy se hlasuje o senátních vratkách, chodí do sněmovny senátoři, kteří jsou určitými garanty pozměněné senátní verze.

 

Vysvětluji to takhle podrobně proto, jelikož jsem v červenci jednu takovou vratku šel do sněmovny obhajovat. Byl jsem totiž autorem pozměňovacího návrhu, který umožňoval, aby o odstranění vraků z účelových komunikací mohly požádat i obce a městské části. Senát zákon schválil prakticky jednomyslně a nic nenaznačovalo, že by to ve sněmovně mohlo být jinak. Jenže chyba lávky… Když mě po několikahodinovém čekání pracovnice organizačního odboru konečně přivedla ke dveřím sálu, strhla se ve sněmovně bouřlivá slovní šarvátka kvůli výsledkům posledního hlasování. Poslanci si formou faktických připomínek začali vyměňovat uštěpačné vzkazy, jejichž hlavním smyslem bylo, jak jsem pochopil, mít v debatě poslední slovo. Zhruba po třiceti minutách se předseda sněmovny podíval na hodinky, debatu rázně ukončil a s ní i celé zasedání. Během deseti minut se sál vyprázdnil a zůstal jsem tam pouze já s užaslou otázkou v očích, jak může skončit program, když se neodehrály všechny kusy. Jako by vám hudebníci při Novosvětské nezahráli závěrečné Allegro noc fuoco a odešli hned po třetí části domů. Jenže Sněmovna je suverén a může všechno…

 

Brněnská nevýhra

Cesta do Brna je terčem mnoha vtipů spojených s dálnicí, jejíž opakované opravy aspirují na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Obvykle se snažím téhle trase vyhnout, jenže tentokrát jsem do Brna musel. V Brně sídlí Ústavní soud a já jsem zastupoval senátory, kteří podali ústavní stížnost na postup prezidenta při schvalování tzv. daňového balíčku. Zákon, který každý rok zatne do státního rozpočtu zhruba stomiliardovou sekyru, totiž prezident verbálně nevetoval, ale zároveň ho nepodepsal, čímž požadavky suspenzivního veta jednoznačně naplnil. Proti tomuhle zmatečnému postupu „oblečená/neoblečená“ jsme podali ústavní stížnost, protože jsme usoudili, že podobné ústavní „kreativitě“ musí nějaká autorita jednou pro vždy vymezit meze.  

 

Zhruba po půl roce nám přišlo oznámení. Ústavní soud zkoumání našeho podání uzavřel a jeho „nález bude veřejně vyhlášen i v případě vaší nepřítomnosti“. To jsme samozřejmě s kolegou Polčákem, který ústavní stížnost připravil, nechtěli připustit. Z Prahy jsme proto vyrazili téměř s dvouhodinovým předstihem. Jenže ani to nepomohlo. Za Humpolcem jsme zůstali trčet v koloně a z dispečinku jsme se dozvěděli, že dál už se kvůli unikátnímu souběhu havárií v obou dálničních směrech dřív než za tři hodiny nepohneme. Věru, rychlý konec cesty pro finální verdikt od nejvyššího ochránce ústavnosti v naší zemi…  Nakonec jsme do Brna nějakým zázrakem dorazili téměř na vteřinu přesně a stihli si vyposlechnout, že Ústavní soud náš návrh na zrušení zákona zamítá a odvolání proti tomuto rozhodnutí není přístupné. Tím jednání skončilo a my mohli jet zpátky do Prahy. A připadali jsme si trochu jako filmoví rodiče z “Marečku, podejte mi pero!”, kteří přijedou z Kojčice u Pelhřimova do Prahy, aby se dozvěděli, jaký prospěch čeká jejich syna Plhu, a když se dozví: “Je to dvojka!”, poděkují, zvednou se a jedou zpátky...

 

Zelená pro telemarketing

Zákon o elektronických komunikacích se týkal transpozice směrnice Evropského parlamentu, která měla urychlit a usnadnit výstavbu vysokorychlostních sítí a posílit ochranu spotřebitelů. Velmi potřebná věc. Senát vrátil zákon sněmovně s pozměňovacími návrhy, které všechny tyto cíle, upřímně řečeno, komplikují. Nejvíc ukroutit hlavu jsem si mohl při hlasování o nevyžádaných marketingových volání. Zatímco novela podmiňovala tenhle agresivní způsob komunikace výslovným předběžným souhlasem uživatele, přijatý pozměňovací návrh k mému úžasu umožnil pokračování současného stavu. Tedy neustálé obtěžování spotřebitelů telefonickými dotazy, zda nechtějí využít nějakou neodolatelnou nabídku. Přiznám se, že v tomhle případě jsem poprvé zadoufal, že nás sněmovna při projednávání téhle senátní vratky přehlasuje.

 

Nesmrtelné superfluum aneb nadbytečné právo na zbraň

Požadavek, aby Parlament zařadil do naší ústavy právo bránit svůj život i se zbraní, neboli „právo na zbraň“, jsme v Senátu probírali už třikrát. Pokaždé všichni na jednu stranu uznali, že takové právo už naše legislativa dávno obsahuje a podobné ustanovení fakticky nemůže nic změnit, a pokaždé se pro tohle nesmyslné zaplevelení ústavy našel dostatečný počet hlasů, který ho poslal dál. Za návrhem stála totiž velmi agresivní kampaň lobby sdružující majitele zbraní a tvrdé jádro odpůrců Evropské unie, kterým se podařilo přesvědčit zejména myslivce, že bez tohoto dodatku jim EU sebere všechny zbraně včetně nožíků na sbírání hub.

 

Myslivci jsou velice silná a vlivná skupina a v téhle zemi se neustále konají nějaké volby, a tak pro tenhle nesmysl zvedla ruku většina v Senátu i tentokrát. A protože Sněmovnou prošel zákon stejně hladce, staneme se první – a pravděpodobně i poslední – evropskou zemí, která „právo na zbraň“ do své ústavy zařadí. Naše senátní legislativa označila tento ústavní dodatek za „legislativní superfluum“. To zní velmi tajemně a vznešeně, ale znamená to obyčejnou „nadbytečnost“.  Já bych ho označil za vztyčený prostředníček vůči evropským civilizačním standardům. Sdružení držitelů zbraní „Liga libe“, které celou věc zorganizovalo a usilovně prolobovalo, už na svých stránkách nadhodilo triumfální podnět: „Do čeho se pustíme teď?“ Největší podporu zatím získává vystoupení z EU. Inu, s jídlem roste chuť…

 

Epilog

Každý rub má svůj líc a každá poloprázdná sklenice je naštěstí zároveň poloplná, takže:

  • Senátní vratku o vracích sněmovna neprojednala, ale pořád je šance, že ji projednat stihne a schválí ji.
  • Senátní vratku o elektronických komunikacích sněmovna neprojednala, ale pořád je šance, že ji projednat stihne a neschválí ji.
  • Ústavní soud naši stížnost proti postupu prezidenta zamítl, ale zároveň řekl, že prezident musí zákony buď podepsat, nebo vetovat, jiná možnost neexistuje. Takže nám dal vlastně za pravdu.
 

Ještě jedna dobrá zpráva

Česká televize a Český rozhlas jsou kromě permanentního tlaku ze strany Hradu, Sněmovny a dezinfoscény (to platí hlavně pro ČT) vystaveny ještě setrvalému poklesu příjmů z koncesionářských poplatků, které jsou už 13 let (v případě ČRo dokonce 16 let!) stále na stejné úrovni. Za tuto dobu jim tak reálně poklesly příjmy zhruba o 20 %. A letos navíc končí období platnosti novely stanovující výši nároku na odpočet DPH, bez které by od příštího roku mohly ČT i ČRo přijít o více než 400 milionů korun!

 

Předložil jsem proto v senátní Komisi pro sdělovací prostředky pozměňovací návrh, který by účinnost zmíněné novely prodloužil a citelným finančním ztrátám médií veřejné služby tak zabránil. A jsem rád, že alespoň tenhle návrh nejprve Komise a pak i celý Senát téměř jednomyslně schválily (A pevně doufám, že Sněmovna při následném projednání téhle senátní vratky nepromění tuto poloplnou sklenici zase zpátky v poloprázdnou :-).

 

A to je taková hezká tečka za senátními novinkami.

 

Děkuji za Vaši pozornost a pokud čas strávený s těmito novinkami nepovažujete za ztracený, budu rád, když nabídnete jejich odběr i svým přátelům. Stačí, když jim přepošlete níže přiložený odkaz.

 

www.davidsmoljak.cz/novinky

 

Krásné léto vám přeje

David Smoljak, váš senátor!

 

Autor: Vlasta Urbánková