Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Aktuality Více zelených ploch na východě Prahy, plány na odchov zubrů na území Prahy, ale i výzva na úpravu testování ve školách z Prahy 9 - další týden napříč pražským STANem.

Více zelených ploch na východě Prahy, plány na odchov zubrů na území Prahy, ale i výzva na úpravu testování ve školách z Prahy 9 - další týden napříč pražským STANem.

16. 4. 2021

Celým týdnem nejvýrazněji hýbají různé reakce na návrat dětí do škol a jejich hromadné testování, na které se ředitelé stihli jen tak tak připravit. Ještě ani nedorotovaly první stupně, ještě se nestihl nastavený systém testování usadit a už je hojně kritizován a diskutován a veřejné apely proudí i ze STANu (viz otevřená výzva našich kolegů z Prahy 9 níže.) Vláda již v pondělí nahlásila další resortní výměny, tentokrát pod taktovkou vicepremiéra Hamáčka, funkci opouští ministr zahraničí Petříček a jeho nástupce Lubomír Zaorálek váhá, zda se z kultury přesune do Černínského paláce. Na jeho místo se již těší Jan Birke, současný starosta Náchoda. Dnes v pátek už je ale jasno, novým ministrem zahraničí bude Jakub Kulhánek. 

U Lítožnice Praha sází nový les. náměstek Petr Hlubuček u zahájení výsadby stromů v mokřadní oblasti potoka Říčanka.

U Lítožnice Praha sází nový les. náměstek Petr Hlubuček u zahájení výsadby stromů v mokřadní oblasti potoka Říčanka.

Aktuální volební modely

STAROSTOVÉ a NEZÁVISLÍ se z posledních výsledků předvolebních výzkumů radují, a to nejen z těch koaličních, kde potvrzujeme zatím roli favorita a přiděláváme vrásky na čele Andreji Babišovi, ale i ty pražské pro jednotlivé subjekty, které nám přiřkly 16,5 % volebních preferencí: https://www.facebook.com/lacina.jan.STAN/photos/a.1468240589888566/4045036932208906. Vyšly hned 2. V OVM 

Rada HMP

Co projednávali pražští radní tento týden najdete zde: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html

 

Zastupitelský klub STAN Praha

Týden Petra Hlubučka


1.  V pondělí byly ve spolupráci s červeným křížem, městskou poliklinikou a správou služeb postaveny stany na Mariánském náměstí, kde probíhá mobilní testování zájemců PCR i Ag.tesy.

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/a.1979184058772936/4358191427538842/

 2. Zúčastnil se s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem cesty do rezervace v Milovicích, kde žijí zubři a pratuři. Praha ve spolupráci se zoologickou zahradou hodlá nedaleko Počernic zřídit rezervaci pro chovné stádo zubrů. Pomáháme navracet tento původní druh do české přírody. 

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/a.1979184058772936/4366638153360836/

3. Mezi Dubčí, Běchovicemi a Kolodějemi začala výsadba nového lesa u přírodní památky Lítožnice. Na ploše 5,1 hektaru bude vysazeno více než 50.000 stromů. Les doplní loni vzniklý nový rybník a mokřadní oblast u potoka Říčanka. 

https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/pcb.4364815700209748/4364808786877106/

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/u_litoznice_vznika_novy_les.html

4. Praze se daří naplňovat akční plán výsadby 1.000.000 stromů. Do konce volebního období by dle slibu mělo být vysazeno půl milionu nových stromů na území hlavního města Prahy. 

5. Petr se zúčastnil zkoušky přečerpávacích motorů, které mají bezpečnostní roli v případě rozvodnění potoku Rokytka.

6. Ve spolupráci s kolegy z Prahy 8, zejména Tomášem Hřebíkem, absolvoval jednání k proměně Náměstí Bohumila Hrabala. Na něm v současné době stojí staré, nevzhledné, a ne zcela využívané, autobusové nádraží. V budoucnu by v dané oblasti mělo vzniknout plně funkční náměstí, tak jak si jej představujeme s plnou občanskou vybaveností, zelenými plochami, stromy a novými budovami.

7. Petr spolu s ostatními pracuje na výběru nového ředitele investičního odboru MHMP. Absolvoval pohovory s uchazeči. 

8. Petr vás zve na úterní online událost v CAMP, kde bude spolu se zástupci byznysu a odborníků na životní prostředí představovat plán hlavního města Prahy pro snížení množství emisí a pro transformaci naší ekonomiky. 

https://praha.camp/program/6075933aa3749a6cdb34d154-praha-na-energeticke-krizovatce-21-stoleti

 

Z gesce Hany Kordové Marvanové

„Praze chyběla víc jak 15 let dlouhodobá koncepce bydlení, ostatně stejně jako chybí státu, proto se nelze divit, že Praha patří v cenách bydlení pro její obyvatele k nejdražším metropolím v Evropě“, píše Hanka na svém fb poté, co Rada tento týden schválila Strategie rozvoje bydlení v Praze, na které se podílela: https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_ma_plan_jak_zlepsit_bytovou.html?fbclid=IwAR3X7SLO40pwvjdNIMaexxWB297eJ8OPNV9qYY_AxpuSvCQKEIgr1sJhG_E

 

V úterý zasedal VURM /Výbor pro územní rozvoj/, kde nás zastupuje Jana Plamínková:

„V úterý jsem strávila celý den na Výboru územního rozvoje, kde se projednávalo rekordních více než 200 změn územního plánu.  Udatně jsem tam hájila zájmy ochrany přírody a toho, aby se v Praze nezastavěl každý možný kus zeleně s výhledem, na který si někdo ukáže prstem. Změny územního plánu nyní nabraly na obrátkách, protože je jasné, že co Výbor nestihne projednat teď na jaře, to už se do doby vzniku Metroplánu nestihne probrat vůbec“, píše Jana.

 

Otevřená výzva Prahy 9 k testování ve školách

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

 

obracíme se na Vás jako kolegové z hnutí STAN za Městskou část Praha 9, zřizovatele 5 základních a 10 mateřských škol, kteří se spolupodíleli na včera publikované otevřené výzvě Ministru zdravotnictví a Vládě ČR pro uzpůsobení platných právních předpisů nejnovějšího stupně poznání v otázce testování (nejenom) školáků na přítomnost viru SARS-CoV-2. Nynější systém je nastaven způsobem, který jednoznačně preferuje velmi málo spolehlivé testy antigenní, které stát dodává do škol. Podpůrně umožňuje přítomnost dětí ve škole i po předložení negativního výsledku POC antigenního testu od poskytovatele zdravotních služeb, který je jednou za 3 dny hrazen ze zdravotního pojištění, nebo RT-PCR testu, jenž pojišťovny bez indikace nehradí vůbec.

 

Vzhledem k výše uvedenému si Vás dovolujeme vyzvat k podpoře této otevřené výzvy Vládě ČR k uzpůsobení platných právních předpisů, která apeluje na Ministerstvo zdravotnictví v tomto smyslu:

 

a) testování PCR testem z důvodu přístupu do školy bude státem podporováno, tedy zdravotními pojišťovnami hrazeno přinejmenším v rozsahu úplaty od pojišťovny za POC antigenní test při plošném testování,

b) pro žáky pravidelně 1x týdně testované PCR testem již nebude platit omezení v nutnosti střídat se ve škole po týdnech.

 

Věříme, že naše argumentace podpořená praxí u Vás a na Vašich městských částech či obcích nalezne pochopení.

V případě, že by dosavadní stav nedoznal změn, byla by Městská část Praha 9 s podporou jí zřizovanými školami i rodiči žáků nucena pokusit se děti lépe a účinně chránit.

​Budeme velmi rádi, pokud nás v naší iniciativě podpoříte. Případné dotazy na způsob praxe Vám rádi zodpovíme, neváhejte nás kontaktovat.

 

S pozdravem,

 

Ing. Zdeněk Davídek

radní pro oblast školství MČ Praha 9

+420 602 643 472

 

Mgr. Pavel Pospíšek

člen Zastupitelstva Praha 9, člen školské komise ZMČ Praha 9

+420 722 084 434 

 

Výzvu naleznete i v příloze tohoto newsletteru.

 

Z poslaneckého klubu

Náš předseda Vít Rakušan bilancuje dvouleté období svého působení ve vedení hnutí: https://www.facebook.com/vitrakusancz

Jan Farský apeluje na nutnost novely exekučního řádu: https://www.facebook.com/starostove/videos/4232464580121422 Tento týden projednávala sněmovna.

Ve čtvrtek na tiskové konferenci koalice Spolu oznámila záměr vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Jan Farský na ČT 24 vysvětluje, proč je STAN k tomuto kroku skeptický, nepovede to k předčasným volbám: https://www.facebook.com/farskyjansemily/videos/750581542245623

 

Na férovku

Další díl podcastu Adama Havlase je věnován senátorovi a předsedovi našeho senátního klubu Petrovi Holečkovi: https://www.youtube.com/watch?v=5QT4ywM0yOo

 

Krajská tajemnice STAN Praha

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Vlasta Urbánková